Dlaczego banki nie dają mieszkań od już na dowód?

Dlaczego banki nie dają mieszkań od już na dowód?

14 Gru 2017, 15:32

Nie kapuje tego. Szwagra syn właśnie pomyka od banku do banku bo chce nabyć m3 w Warszawie. Wypatrzył sobie chatę za 280kzł i szuka kredytu.
Przypatrzyłem się lekko sprawie i z podziwu wyjść nie mogę. Urodziło się pytanie na które nie ma odpowiedzi. Dlaczego Banki maja takiego cykora przed kredytowaniem chaty której nikt nie może do czasu spłaty sprzedać ani ukraść w przypadku braku spłaty!??

Chłopak wynajmuje już 9 rok! Średnia cena mieszkania 1600zł. Ile wydał po 9 latach łatwo policzyć. Ponad 170tys.zł poszło w kosmos.
Dlaczego banki mają takie dzikie i mało cywilizowane przepisy?

Jak dla mnie powinno to by c tak że bank jest właścicielem mieszkania do czasu spłaty. Bank też wynajmuje do czasu zakończenia spłaty owe mieszkanie kredytobiorcy. W umowach zaznaczono że w przypadku braku wpłat rat za okres dłuższy jak 3 m-ce = wyjazd z mieszkania a dotychczas wpłacona kwota przepada. Ludziom uczciwym by to pasowało, masa ludzi by się zgodziła. Takie mieszkanko na takich warunkach powinni dawać każdemu bez względu na wiek, dochody, papiery, status "roboczy" i masę innych! Wiecie ile PKO BP zaśpiewało chłopakowi by miał na umowie o pracę? Rata 1866zł, czynsz 560zł, wyliczyli skromnie na zycie 1130zł m-c w tym media. 3556 netto ma mieć na umowie a umowa ma być dłużej jak rok i podpisana na stałe.
Paranoja jakaś! I oni sie dziwia że mieszkaniówka stoi i to w chwili w której 2500 netto w Polsce jest normą norm?
Nie kapuje tego czego banki się boją! Jaka to dla nich strata jeśli klient najmujący przestanie po roku płacić? Trzy miesiące przeczekać, kopa w pupę i znajdą się następni.
Na mojej liście ignorowanych aktualnie biwakują: fate, bonifacy
speedyrider
Początkujący

Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy od: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

Re: Dlaczego banki nie dają mieszkań od już na dowód?

14 Gru 2017, 15:51

W USA już to przerabiali, w skrócie wyglądało to tak-
Banki zaczynają dawać kredyty każdemu chętnemu- rośnie popyt na mieszkania- mieszkania drożeją-potrzeba wyższych kredytów-banki dają coraz wyższe(obarczone dużym ryzykiem) kredyty-ludzie przestają spłacać bo to ich przerasta-banki ograniczają akcję kredytową i nowi nie dostają kredytów-mieszkania tanieją(podaż dużo większa niż popyt) i banki zostają z mieszkaniami wartymi 25% wartości kredytu.
Amerykańce mają o tyle dobrze, że oddają mieszkanie i mają problem z głowy, u nas masz pętlę na całe życie.
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Rok produkcji: 2014

14 Gru 2017, 16:44

No przydało by się by te kilka cegieł potaniało. U nas pętla spowodowana jest tym iż takie niby nędzne 4,9% rocznie to niby nic a tak naprawdę po 25 latach jest to już 122,5% wartości podstawy. Bierzesz 500000zł, oddajesz 1.112.500zł a rata wynosi wtedy 3708zł. Kupujesz chatę w wieku 35lat, spłatę kończysz w wieku 60 i do piachu. Masakra prawdziwa.
Ale wracając do tematu najmu to wcale nie lepiej.
Nająć w Warszawie M3 z mniej jak 2000zł to cud. Średnia 2300zł.
I weź teraz na 25lat takie 2300 rozpisz!
Wychodzi 690000zł. Jak sie uprzesz to za te kwotę kupisz gdzieś w blokowisku nawet trzy M2.

Wracając raz jeszcze do kredytu...
to wydaje mi się że kwota maksymalna rozwiązała by problem. Powiedzmy 150000zł i sajonara. Zainteresowany miał by do wyboru M1 bądź M2 do remontu. Takie mieszkanie w Warszawie nigdy nie spadnie pon. 150000zł więc bank nic nie ryzykuje. Tymczasem rynek najmu dzięki bankom to prawdziwa katastrofa.
Na mojej liście ignorowanych aktualnie biwakują: fate, bonifacy
speedyrider
Początkujący

Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy od: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Rok produkcji: 2017

14 Gru 2017, 19:37

speedyrider napisał(a):U nas pętla spowodowana jest tym iż takie niby nędzne 4,9% rocznie to niby nic a tak naprawdę po 25 latach jest to już 122,5% wartości podstawy

Nie o to mi chodziło. Amerykanin bierze kredyt pod zastaw kupowanego mieszkania, w razie problemów oddaje mieszkanie i jest czysty. A u nas gwarantujesz kredyt całym swoim majątkiem. W razie problemów zabiorą ci mieszkanie, sprzedadzą za grosze, a resztę i tak będziesz musiał spłacać.
Fakt, że u nas po komunie ludzie są mało świadomi ryzyka kredytowego i większość bierze kredyt na maksymalną zdolność kredytową. Sam mam kredyt mieszkaniowy, ale u mnie rata wynosi niecałe 10% miesięcznych dochodów.
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Rok produkcji: 2014

20 Sty 2018, 14:04

Niektórzy nie dorośli do kredytów hipotecznych. Biorą na dom i musi być full wypas a potem jakoś to będzie. Nie stać mnie na dom więc wziąłem kredyt mieszkaniowy w raiffeisen. Też mam swoje 4 kąty i spokojnie splacam raty.
mikołaj11
Nowicjusz

Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: renault laguna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

BMW Concept Gran Coupé 2010 BMW Concept Gran Coupé 2010
    BMW Concept Gran Coupé to połączenie luksusu i elegancji z wyjątkową dynamiką. Pojazd studyjny łączy w sobie sportowy charakter sedana oraz komfort klasycznego Gran Turismo, tworząc mieszankę najlepszych cech estetycznych ...
    Wyróżnienie w plebiscycie Wyróżnienie w plebiscycie "Auto Lider" dla Audi S7
    Audi S7 zdobyło wyróżnienie w plebiscycie Auto Lider, który jest organizowanych w Polsce przez redakcję tygodnika Motor i miesięcznika Auto Świat. To sportowe z coupe zwyciężyło głosami czytelników i ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Targi AutoSalon, bass i tuning
      Volkswagen Golf GTD Variant, bok
      Ciężarówki Mitsubishi Fuso
      Autosacrum 2008