Dlaczego banki nie dają mieszkań od już na dowód?

14 Gru 2017, 15:32

Nie kapuje tego. Szwagra syn właśnie pomyka od banku do banku bo chce nabyć m3 w Warszawie. Wypatrzył sobie chatę za 280kzł i szuka kredytu.
Przypatrzyłem się lekko sprawie i z podziwu wyjść nie mogę. Urodziło się pytanie na które nie ma odpowiedzi. Dlaczego Banki maja takiego cykora przed kredytowaniem chaty której nikt nie może do czasu spłaty sprzedać ani ukraść w przypadku braku spłaty!??

Chłopak wynajmuje już 9 rok! Średnia cena mieszkania 1600zł. Ile wydał po 9 latach łatwo policzyć. Ponad 170tys.zł poszło w kosmos.
Dlaczego banki mają takie dzikie i mało cywilizowane przepisy?

Jak dla mnie powinno to by c tak że bank jest właścicielem mieszkania do czasu spłaty. Bank też wynajmuje do czasu zakończenia spłaty owe mieszkanie kredytobiorcy. W umowach zaznaczono że w przypadku braku wpłat rat za okres dłuższy jak 3 m-ce = wyjazd z mieszkania a dotychczas wpłacona kwota przepada. Ludziom uczciwym by to pasowało, masa ludzi by się zgodziła. Takie mieszkanko na takich warunkach powinni dawać każdemu bez względu na wiek, dochody, papiery, status "roboczy" i masę innych! Wiecie ile PKO BP zaśpiewało chłopakowi by miał na umowie o pracę? Rata 1866zł, czynsz 560zł, wyliczyli skromnie na zycie 1130zł m-c w tym media. 3556 netto ma mieć na umowie a umowa ma być dłużej jak rok i podpisana na stałe.
Paranoja jakaś! I oni sie dziwia że mieszkaniówka stoi i to w chwili w której 2500 netto w Polsce jest normą norm?
Nie kapuje tego czego banki się boją! Jaka to dla nich strata jeśli klient najmujący przestanie po roku płacić? Trzy miesiące przeczekać, kopa w pupę i znajdą się następni.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

14 Gru 2017, 15:51

W USA już to przerabiali, w skrócie wyglądało to tak-
Banki zaczynają dawać kredyty każdemu chętnemu- rośnie popyt na mieszkania- mieszkania drożeją-potrzeba wyższych kredytów-banki dają coraz wyższe(obarczone dużym ryzykiem) kredyty-ludzie przestają spłacać bo to ich przerasta-banki ograniczają akcję kredytową i nowi nie dostają kredytów-mieszkania tanieją(podaż dużo większa niż popyt) i banki zostają z mieszkaniami wartymi 25% wartości kredytu.
Amerykańce mają o tyle dobrze, że oddają mieszkanie i mają problem z głowy, u nas masz pętlę na całe życie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3675
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

14 Gru 2017, 16:44

No przydało by się by te kilka cegieł potaniało. U nas pętla spowodowana jest tym iż takie niby nędzne 4,9% rocznie to niby nic a tak naprawdę po 25 latach jest to już 122,5% wartości podstawy. Bierzesz 500000zł, oddajesz 1.112.500zł a rata wynosi wtedy 3708zł. Kupujesz chatę w wieku 35lat, spłatę kończysz w wieku 60 i do piachu. Masakra prawdziwa.
Ale wracając do tematu najmu to wcale nie lepiej.
Nająć w Warszawie M3 z mniej jak 2000zł to cud. Średnia 2300zł.
I weź teraz na 25lat takie 2300 rozpisz!
Wychodzi 690000zł. Jak sie uprzesz to za te kwotę kupisz gdzieś w blokowisku nawet trzy M2.

Wracając raz jeszcze do kredytu...
to wydaje mi się że kwota maksymalna rozwiązała by problem. Powiedzmy 150000zł i sajonara. Zainteresowany miał by do wyboru M1 bądź M2 do remontu. Takie mieszkanie w Warszawie nigdy nie spadnie pon. 150000zł więc bank nic nie ryzykuje. Tymczasem rynek najmu dzięki bankom to prawdziwa katastrofa.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

14 Gru 2017, 19:37

speedyrider napisał(a):U nas pętla spowodowana jest tym iż takie niby nędzne 4,9% rocznie to niby nic a tak naprawdę po 25 latach jest to już 122,5% wartości podstawy

Nie o to mi chodziło. Amerykanin bierze kredyt pod zastaw kupowanego mieszkania, w razie problemów oddaje mieszkanie i jest czysty. A u nas gwarantujesz kredyt całym swoim majątkiem. W razie problemów zabiorą ci mieszkanie, sprzedadzą za grosze, a resztę i tak będziesz musiał spłacać.
Fakt, że u nas po komunie ludzie są mało świadomi ryzyka kredytowego i większość bierze kredyt na maksymalną zdolność kredytową. Sam mam kredyt mieszkaniowy, ale u mnie rata wynosi niecałe 10% miesięcznych dochodów.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3675
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

20 Sty 2018, 14:04

Niektórzy nie dorośli do kredytów hipotecznych. Biorą na dom i musi być full wypas a potem jakoś to będzie. Nie stać mnie na dom więc wziąłem kredyt mieszkaniowy w raiffeisen. Też mam swoje 4 kąty i spokojnie splacam raty.
mikołaj11
Nowicjusz
 
Posty: 15
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: renault laguna

03 Mar 2018, 09:11

Spokojnie... Do czasu, aż zabraknie na ratę.
To nie jest pożyczka na 10 tys. zł na samochód, jak nie będziesz spłacać, to "najwyżej" bank przejmie samochód...
Każda osoba, która chce skorzystać z kredytu hipotecznego, jest bardzo dokładnie analizowany przez bank i w tym przypadku nie ma czegoś takiego, że "jakoś to będzie". Albo masz zdolność kredytową, bez jakiegokolwiek naciągania, albo jej nie masz. Analiza scoringowa wskazuje, że jesteś poniżej średniej, to nie masz żadnych szans na kredyt.
KasiaS
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Kowrow
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: audi a4 b7
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczna jazda po zmroku
    Jesienią dni stają się coraz krótsze, dlatego kierowcy częściej prowadzą auto już po zmroku. Jazda w takich warunkach jest o wiele trudniejsza niż przy świetle dziennym, zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych latarniami ...
    Hyundai Veloster oraz Veloster Turbo
    Podczas targów motoryzacyjnych NAIAS 2018 w Detroit Hyundai zaprezentował nowy model Veloster i Veloster Turbo. Awangardowy projekt samochodu jest efektem współpracy projektantów z Korei oraz Stanów ...