Długie proste i bezlitosne bariery

Długie proste i bezlitosne bariery

24 Kwi 2019, 16:53

Baku to najdłuższy i najszybszy tor uliczny w kalendarzu Formuły 1. Większość pętli o długości 6,003 kilometra – dłuższy jest jedynie belgijski obiekt Spa-Francorchamps – to długie proste, ale mimo wysokich średnich prędkości, nitka toru jest dość wąska. Taka kombinacja poskutkowała już w przeszłości wieloma incydentami. Tak jak w przypadku poprzedniej rundy, rozgrywanej w Chinach, Pirelli przywozi mieszankę C2 jako twarde opony, C3 jako pośrednie i C4 jako miękkie. Ten dobór plasuje się dokładnie pośrodku tegorocznej gamy.

Charakterystyka toru
Baku jest zwane "Wietrznym Miastem" a podmuchy mają wpływ na aerodynamikę. W poprzednich trzech edycjach temperatura nawierzchni była bardzo wysoka, ale panowały dość chłodne warunki. Trudno tu o precyzyjne prognozy.

Długie proste mają wpływ na chłodzenie opon – zwłaszcza przednich, jak w Chinach – co zwiększa ryzyko blokowania przodu.

W zeszłym sezonie zwycięska okazała się strategia dwóch pit stopów, ale wpływ na nią miały dwie neutralizacje. W dwóch z trzech edycji wyścigu w Azerbejdżanie dochodziło do interwencji samochodu bezpieczeństwa, więc należy zachować elastyczne podejście do strategii.

Tak jak zawsze na torach ulicznych, nawierzchnia bywa „zielona” i śliska na początku weekendu, a wpływ na przyczepność mają białe linie czy zmienna nawierzchnia. Degradacja na dość gładkim asfalcie jest generalnie niewielka.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na przyczepność, są plamy słońca i cienia na torze biegnącym przez centrum miasta, pomiędzy wysokimi budynkami. To oznacza, że temperatura nawierzchni może się zmieniać na dystansie całego okrążenia. Wyścig startuje o 16:10 czasu lokalnego, więc temperatury mogą szybko spadać.

Maro Isola – Szef działu wyścigów samochodowych Pirelli
Głównym wyzwaniem w Baku jest zbalansowanie przedniej i tylnej osi, utrzymanie przednich i tylnych opon w prawidłowym oknie pracy. Tor jest dość zróżnicowany, z bardzo długą prostą o długości dwóch kilometrów oraz kilkoma bardziej technicznymi zakrętami. Częstotliwość neutralizacji przysparza problemów – a może okazji? – specjalistom od strategii. Wybrane przez nas opony, ze środka naszej gamy, powinny dobrze odpowiadać zróżnicowanym wymaganiom toru w Baku, ale to zawsze jeden z najtrudniejszych wyścigów w sezonie, jeśli chodzi o prognozy. Tak z reguły bywa w przypadku torów ulicznych, ale ten obiekt jest wyjątkowy nawet w obrębie tej grupy – wysokie średnie prędkości bardziej przypominają zwykłe tory, a okrążenie jest bardzo długie.

Trzy czołowe zespoły podjęły różne decyzje w sprawie doboru opon. Red Bull ma najwięcej miękkich kompletów spośród czołowych ekip, za nimi plasuje się Mercedes, a Ferrari wybrało najmniej "czerwonych" opon w całej stawce.

Na Monzy – domowym torze Pirelli – ruszyły zmagania w serii Blancpain GT. W deszczowym wyścigu pierwsze zwycięstwo od prawie siedmiu lat odniosło Porsche. Ponadto podczas Grand Prix Chin samochody tego producenta wzięły po raz pierwszy udział w programie F1 Pirelli Hot Laps.

MINIMALNE CIŚNIENIE POCZĄTKOWE NA GP AZERBEJDŻANU (SLICKI)
- 21,5 psi (przód) | 20,5 psi (tył)

MAKSYMALNY KĄT NACHYLENIA KÓŁ PRZY MAKSYMALNYM OBCIĄŻENIU
- -3,50° (przód) | -2,00° (tył)

źródło: Pirelli
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3053
Zdjęcia: 11472
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    5 najlepiej sprzedających się używanych pojazdów i maszyn użytkowych 5 najlepiej sprzedających się używanych pojazdów i maszyn użytkowych
    Analiza danych ujawnia najczęściej wyszukiwane pojazdy i maszyny w transporcie, budownictwie i rolnictwie na jednym z czołowych internetowych portali używanych pojazdów i maszyn ciężkich o zasięgu globalnym, analizując ...
    Bugatti T40 to już ponad 80-letni zabytek Bugatti T40 to już ponad 80-letni zabytek
    Przedwojenne Bugatti T40 Macieja Pedy. Samochody od zawsze zajmowały specjalne miejsce w sercach jego rodziny. W 1968 roku ojciec Macieja zakupił pierwsze auto zabytkowe – Studebakera, w którym zakochał się od ...

  •