Dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela

Dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela

05 Sty 2015, 19:25

Właścicielem auta jest ojciec. Ja chciałbym zostać dopisany jako współwłaściciel. Podobno potrzebna jest umowa darowizny w dwóch egzemplarzach chyba? Taka jak poniżej na tej stronie?

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

I jeszcze chyba formularz z Urzędu Skarbowego tylko teraz nie wiem czy PCC-1 czy PCC-3? I najpierw powinienem pójść do US czy Wydziału komunikacji w Starostwie?

I jeszcze pytanie odnośnie tej darowizny, bo tam chyba jest coś takiego jak kwota, którą mi ojciec podarowuje, czyli jakby połowa wartości auta... tak? I na jakiej podstawie oceniam wartość auta z 2004 roku ? Sorry za takie banalne pytania, ale nigdy nie miałem do czynienia z kupnem, ze sprzedażą ani podarowaniem komuś auta :D
Lolek100
Nowicjusz

Auto: Hyundai Getz

Re: Dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela

06 Sty 2015, 11:46

Spisujesz umowę darowizny, którą można dostać za darmo w WK albo ściągnąć z sieci. Jeżeli cześć darowana ( nie cała ) samochodu wynosi mniej niż 9.637 zł ( ojciec to pierwsza grupa podatkowa ) to nie trzeba do tego US - przykład - cały samochód jest wart 10.000 zł, ojciec daruje ci w umowie darowizny 50%, a więc część wartą 5.000 zł - nie trzeba więc tego zgłaszać w US. Do WK jak się nie mylę trzeba przynieść też tablice rejestracyjne - na tablicach jest naklejka, którą urzędnik musi zmienić, bo jak się nie mylę będzie nowy DR, a więc inny numer tego DR. Tak samo ta naklejka na szybie - też musi zostać zmieniona. Tablice oczywiście zostają te same.
Oczywiście musi to być WK, który wydał DR. No i musi to załatwić właściciel. Jeżeli pełnomocnik, to jest jakaś opłata - chyba 17 zł, aczkolwiek może to zależeć od WK. I jak pełnomocnik to musi być oczywiście upoważnienie.
Wpisz sobie w google hasło "Dopisanie / skreślenie współwłaściciela" i miasto gdzie jest twój WK. Np. "Dopisanie / skreślenie współwłaściciela Gliwice". Tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje druki.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

06 Sty 2015, 20:59

MotoAlbercik napisał(a): Do WK jak się nie mylę trzeba przynieść też tablice rejestracyjne - na tablicach jest naklejka, którą urzędnik musi zmienić, bo jak się nie mylę będzie nowy DR, a więc inny numer tego DR.
Jezeli bedzie tylko i wyłącznie wymiana DR to nie potrzeba zanosic TR do WK.Przepis ten zmienił sie juz ponad 2 lata temu i nr.z naklejki jest wpisywany w DR w adnotacjach urzedowych.Dopisanie współwłaściciela sam.nie koniecznie skutkuje od razu wymiana DR/widze na codzień takie sprawy,adnotacje takie widnieja w DR napisane nawet długopisem/Duzo zalezy od WK jak do tego podchodzi no i wszechwiedzacego urzędasa.. :!:
MotoAlbercik napisał(a):Tak samo ta naklejka na szybie - też musi zostać zmieniona. Tablice oczywiście zostają te same.
Nie wymieniasz TR samochodu,nie wymieniasz naklejki na szybie...Przeciez w tym temacie nie ma zadnych zmian... :wink:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

07 Sty 2015, 17:33

Hmmmm, przed świętami Bożego narodzenia byłem w swoim WK i pytałem o to, bo moja córa zaczeła chodzić na prawko i chciałem ją podciągnąć pod swoje ubezpieczenie, żeby zbierała zniżki. No i chciałem ją zrobić współwłaścicielem auta. I to co napisałem, to dowiedziałem się właśnie w WK.
Ale ty Migi60 jesteś bliżej tematu, bo masz do czynienia z DR na codzień. Więc może coś mi źle powiedziano.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Sty 2015, 17:45

Żadnych zmian w DR ani wymiany DR nie ma, nie przynosi sie tablic.. Robiłem to niedawno..
Wystarczy wziąć umowę darowizny i obaj razem udać się do WK tam gdzie wydają DRy, nie tam gdzie się rejestruje nowe auto.. Do DR jest tylko wpis na końcu w adnotacjach..
Zabrać też trzeba KP ..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Rok produkcji: 2007

07 Sty 2015, 17:56

silvo44 napisał(a):Zabrać też trzeba KP ..
Zapomniałem o tym szczególe... :wink:
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Akumulator (nie)całkowicie bezobsługowy Akumulator (nie)całkowicie bezobsługowy
    Wielu sprzedawców akumulatorów po dziś dzień spotyka się z zapytaniami ze strony klientów czym tak naprawdę jest akumulator bezobsługowy oraz czy akumulator zamontowany w ich samochodzie jest bezobsługowy? ...
    Ubezpieczenie samochodu krok po kroku Ubezpieczenie samochodu krok po kroku
    Stając się właścicielem pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to auto nowe czy używane, zachodzi konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku zakupu auta używanego, które jest już zarejestrowane ...

• Re: Dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela

07 Sty 2015, 18:30

Migi60 napisał(a):Zapomniałem

Ja też i musiałem śmigać po nią..
    silvo44
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
    Prawo jazdy od: 01 09 1983
    Auto: OPEL VECTRA C
    Silnik: Z18XER
    Rok produkcji: 2007

07 Sty 2015, 18:33

silvo44 napisał(a):Ja też i musiałem śmigać po nią..
    Witaj w "klubie"... :wink: Ja miałem ten sam problem przy wymianie DR....
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP

• Warto przeczytać