Doświadczenia ze świecami o zmniejszonym prześwicie do LPG

20 Kwi 2016, 08:47

Kto z was zdecydował się kiedykolwiek kupić zmniejszone (lub samemu zmniejszyć odstęp elektrody) świece zapłonowe ???
Ostatnimi czasy widziałem taką serię jednoelektrodowych Bosch-a dedykowanych do aut z lpg. Kupiłem więc i napisze jak wymienię ale wcześniej chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie??
Oczywiście u mnie powinna być szczelina 0,9 ale Bosch dla tego silnika zaleca jeśli jest instalacja 0,7 mm i jak przejrzałem inne marki i silniki ,to cała seria dedykowanych dla nich świec Boscha przy instalacja lpg zawsze jest zmniejszana o 0,2 mm od standardowego wymiaru. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

21 Kwi 2016, 10:55

Trochę o tym czytałem i wychodzi na to, że liczy tu się wielkość przerwy na świecy zalecanej przez producenta samochodu którą mnożymy przez 0,8 w przypadku zmniejszania przerwy na LPG.

Czyli w twoim przypadku 0.9 x 0.8 = 0,72mm
Jak mamy przerwę zalecaną 1.3 x 0.8 = 1,04mm

Nie można też przesadzać ze zbyt małą przerwą bo nie jest to zdrowe dla układu spalania. Każdy silnik może reagować inaczej na takie zmniejszenie przerwy. Zmniejszenie przerwy powoduje, ze potrzeba mniej energii (mniejszego napięcia) do przeskoku iskry między elektrodami. Czasem jak już np. kable lub cewka nie są sprawne w 100% takie zmniejszenie przerwy może uleczyć pewne niedomagania układu zapłonowego jak podszarpywanie itp. Zmniejszając odległość między elektrodami zmniejszamy również czas przeskoku iskry, a co za tym idzie czas zapłonu mieszanki co może wpływać negatywnie na jej spalanie.

To takie moje podsumowanie :) ale chętnie dowiem się jak u ciebie sprawdzi się mniejsza przerwa i czy będzie widać jakieś efekty podczas pracy silnika.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

22 Kwi 2016, 06:14

Napiszę co i jak ,bo dzisiaj zmienię rozrząd i olej ,to zmienię też te świece.
Dzięki za "przemnożnik". :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

23 Kwi 2016, 06:57

Wymieniłem rozrząd,filtry,olej ten sam co był czyli GM 10w/40 ,no i te świece.
Efekt:
Silnik lepiej pracuje na nowych świecach na wolnych obrotach. Zapewne jest to spowodowane tym,że na nowych lepiej pracuje bo są nowe... Ma mniejsze wibracje. Stare świece BERU miały 15 tys .przebiegu na lpg ,ładny nalocik wzorcowy ale na pewno miały już mikrospękania.
Co do wkręcania się na obroty ,to nie ma żadnej różnicy w stosunku do poprzednich świec o 0,2 większym odstępie elektrody. Wszystko działa ładnie.
Tak więc spokojnie można stosować zmniejszony odstęp elektrody do aut z lpg. u mnie akurat wielkiej różnicy w pracy silnika nie ma ale na pewno nie jest gorzej lecz minimalnie lepiej w tej materii. Może u kogoś innego efekt będzie wyraźniejszy.
Nie sądzę też ,aby była jakaś różnica w spalaniu. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

23 Kwi 2016, 08:40

artur73 napisał(a):Co do wkręcania się na obroty ,to nie ma żadnej różnicy w stosunku do poprzednich świec o 0,2 większym odstępie elektrody. Wszystko działa ładnie.

Super, dobrze by było jak byś jeszcze w przyszłości napisał jak będą wyglądały te świece po kolejnych 15tyś. :) będziemy mieli porównanie.

Tak się teraz zastanawiam, że jak ktoś chce sprawdzić dokładnie rezultat takiej zmniejszonej przerwy na świecach w swoim silniku to musi to zrobić na starych świecach bez wyminy kabli WN. Musi poprostu wykręcić świece zmniejszyć przerwę i wkręcić je spowrotem, obserwując reakcję silnika na taki zabieg. Trzeba też pamiętać żeby nie zmniejszać za bardzo tej przerwy i max. to 80% tego co zaleca producent.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

23 Kwi 2016, 11:28

ArteK napisał(a):dobrze by było jak byś jeszcze w przyszłości napisał jak będą wyglądały te świece po kolejnych 15tyś.

Postaram się nie zapomnieć ale ,że Laguna o której pisze to właściwie moje auto nr 3 w domu ,to nie wiem kiedy te 15 tys. osiągnę..! :)
Chciałbym jednak zauważyć inną sprawę która przeczy czasem ogólnie przyjętej "polskiej gnuśności"...
Mianowicie kto w aucie nr 3 w domu ,które ma 20 lat,które nie pokonuje już dużych przebiegów i jest "hodowane" z sentymentu, wbrew właściwej nam naturze narodowej wymienia rozrząd..?
Większość ludzi nic już by w to auto nie włożyła pracy ,a tym bardziej kasy..!
Jednak raczej nie zwariowałem ,tylko część z nas taką ma przypadłość ,że obojętnie czy ma to sens czy nie ,to z autem musi być wszystko jak należy.
Całą sztuką jest odkupić od takiego człowieka używane auto... :D
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

23 Kwi 2016, 12:15

Zgadzam się z tobą w 100%. Ja nie patrzę na to ile auto ma lat i staram się zawsze dbać tak jak należy. To wszystko zależy od człowieka. Znam takich co w trzyletnich autach zwlekają z wymianą oleju nie mówiąc o innych rzeczach.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Maj 2016, 06:02

Świece do LPG to wymysł marketingowy. Wystarczy na zwykłych świecach zmniejszyć przerwę i będzie taki sam efekt.
Emejcz
Początkujący
 
Posty: 126
Miejscowość: Łódź
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: A4 B5 FL
Silnik: 1.8t 150KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

18 Maj 2016, 13:11

Emejcz napisał(a):Świece do LPG to wymysł marketingowy. Wystarczy na zwykłych świecach zmniejszyć przerwę i będzie taki sam efekt.

Ok ale nam chodziło o to ,że można kupić świece ze zmniejszonym już odstępem za tyle samo kasy co z normalnym. Efekt..? Już nie musisz niczego zmniejszać. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

18 Maj 2016, 14:10

Z tego co ja pamiętam - może się coś ostatnio zmieniło - dedykowane świece do LPG kosztowały po 60-70 zł, więc nie wychodziło to "w tej samej cenie" co dedykowane do PB.
Emejcz
Początkujący
 
Posty: 126
Miejscowość: Łódź
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: A4 B5 FL
Silnik: 1.8t 150KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

19 Maj 2016, 07:09

https://www.motointegrator.pl/produkty/297126-swieca-zaplonowa-bosch-0-242-235-663
Myślisz ,że to drogo czy normalna cena..? Wiem co kupowałem. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

19 Maj 2016, 10:37

Przecież to nie jest świeca dedykowana do LPG tylko zwykła.
Emejcz
Początkujący
 
Posty: 126
Miejscowość: Łódź
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: A4 B5 FL
Silnik: 1.8t 150KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

19 Maj 2016, 14:19

Z przeznaczeniem do lpg/cng ze względu na zmniejszony już pod takie paliwo prześwit. Wystarczy przeczytać opis.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5787
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna