Droga do mistrzostwa. Jak Marczyk i Gospodarczyk walczyli o tytuł?

Droga do mistrzostwa. Jak Marczyk i Gospodarczyk walczyli o tytuł?

05 Lis 2018, 15:27

Rywalizacja w klasie drugiej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP) od początku sezonu trzymała w wielkim napięciu. Jednym z zespołów biorących udział w walce była ŠKODA Polska Motorsport, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. W środowisku krążyły głosy, że Marczyk to ogromny talent i wielka nadzieja polskich rajdów. Ostatecznych wyników poszczególnych zawodów nie spodziewał się jednak chyba nikt.
Droga do mistrzostwa. Jak Marczyk i Gospodarczyk walczyli o tytuł? Sezon 2018 od początku zapowiadał się interesująco. Pierwsze obliczenia wskazywały, że w najwyższej klasie możemy zobaczyć nawet dziesięć samochodów klasy R5. Swój akces zgłosiła prawie cała polska czołówka, a udział w RSMP zapowiadali także Litwini, Benediktas Vanagas i Dominikas Butvilas. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wymieniani byli zaraz obok Dariusza Polońskiego i Łukasza Sitka oraz Łukasza Byśkiniewicza i Macieja Wisławskiego. Dla wszystkich duetów sezon 2018 oznaczał debiut w samochodach R5.

Na otwierającym zmagania Rajdzie Świdnickim-Krause Marczyk na żadnym odcinku specjalnym nie zajął miejsca niższego niż czwarte, przy czym na większości prób był drugi. Załodze zespołu ŠKODA Polska Motorsport szczególnie do gustu przypadł oes Walim – Zagórze. Tam podczas trzeciego przejazdu „Miko” był bezkonkurencyjny, co oznaczało pierwsze zwycięstwo oesowe w nowym samochodzie. W okolicach walimskich patelni najlepszy był Grzegorz Grzyb, ale trzecie miejsce Mikołaja i Szymona, z niewielką stratą, napełniło serca kibiców nadzieją.

Na kultowych oesach Rajdu Dolnośląskiego "Miko" również nie schodził poniżej czwartego miejsca. O ile przy okazji imprezy w Świdnicy nie wiedzieliśmy, jak zaprezentuje się załoga ŠKODA Polska Motorsport, to już w Dusznikach-Zdroju mieliśmy ich za poważnych kandydatów do podium. Szybko okazało się także, że zwycięstwo na Power Stage’u Rajdu Świdnickiego-Krause nie było przypadkiem. Marczyk i Gospodarczyk wygrali bowiem pierwszego dnia Rajdu Dolnośląskiego aż trzy próby i na koniec dnia zajmowali drugie miejsce ze stratą dającą szansę na zwycięstwo. Drugiego dnia, na liczącej 8,3 km próbie Rogówek polska załoga ŠKODY wypadła z drogi i uszkodziła samochód, a Grzegorz Grzyb i Jakub Brzeziński zyskali przewagę 28 punktów.

Na Rajd Nadwiślański duet ŠKODY przyjechał z nowymi nadziejami i wielkim ładunkiem energetycznym, który szybko udało się przekuć na doskonałe wyniki. Załoga Marczyk/Gospodarczyk była czwarta na otwierającym zmagania oesie Puławy, a następnie na zmianę zajmowała pozycje drugą i trzecią.

Droga do mistrzostwa. Jak Marczyk i Gospodarczyk walczyli o tytuł?Wydaje się, że najtrudniejszym momentem sezonu był Rajd Śląska. Tam Marczyk stosunkowo najlepiej znał trasy rajdu i w doskonały sposób potrafił to wykorzystywać. Na pierwszych siedmiu oesach „Miko” wygrywał aż czterokrotnie, za każdym razem będąc w pierwszej trójce. Kierowca ŠKODY jechał pewnie i prowadził w rajdzie z dosyć sporą przewagą. Niestety, wszystko zmieniło się na przedostatnim oesie rajdu. Chybie przyniosły niespodziewane problemy techniczne i awarię, która sprawiła, że załoga nie mogła jechać sportowym tempem. Pomimo wielkiego zawodu reprezentanci ŠKODA Polska Motorsport heroicznie dowieźli samochód do mety rajdu. To oznaczało szóste miejsce w klasie 2 i osiem punktów do klasyfikacji sezonowej. Osiem punktów, które na koniec dały im tytuł mistrzów Polski.

Wraz z Rajdem Rzeszowskim zakończyła się asfaltowa część sezonu, a w związku ze stratami, które poniósł zespół, oddalały się szanse duetu ŠKODY na zwycięstwo w RSMP.

Sytuacja nabrała obrotów w litewskim Rajdzie Elektreny, a następnie w Rajdzie Polski, w których załoga Marczyk/Gospodarczyk święciła triumfy. Duet ŠKODA Polska Motorsport na luźnej nawierzchni wygrał wszystko, co miał do wygrania. Szutry zakończyły się idealnym wynikiem – z dwóch rund na luźnej nawierzchni załoga ŠKODA Polska Motorsport wywiozła komplet – 75 punktów. Kiedy w nasze ręce powędrowały kalkulatory ujrzeliśmy to, co na początku sezonu wydawało się niemożliwe – Mikołaj i Szymon są nowymi mistrzami Polski w klasie drugiej i wicemistrzami w klasyfikacji generalnej.

źródło: ŠKODA Motorsport
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3014
Zdjęcia: 11396
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wodorowy samochód Lexusa przyłapany na testach? Wodorowy samochód Lexusa przyłapany na testach?
    Wodorowa Toyota Mirai może mieć wkrótce bardziej luksusowego kuzyna. Spotterzy przyłapali na amerykańskich ulicach nietypowego sedana Lexusa w kamuflażu, napędzanego najpewniej wodorowymi ogniwami paliwowymi. Auto ...
    Audi museum mobile - mobilność jutra Audi museum mobile - mobilność jutra
    Audi museum mobile w Ingolstadt przedstawia wizję mobilności jutra. Na wystawie specjalnej "Audi future lab: mobilność ", od 6 grudnia 2012 r. do 17 marca 2013 r., można podziwiać inicjatywy producenta na temat silników ...

  •