Dziwne zachowanie Seata Ibizy 1.4 100hp(BBZ)

28 Sty 2026, 22:24

Witam wszystkich serdecznie, mam problem z autem od dłuższego czasu samochód dziwnie przyspiesza przykładowo jak by go coś dusiło na niskich obrotach w zakresie 2300-3000 i jak dodaje przykładowo gazu na 3 dochodzi do 3 tysięcy i nagle puszcza i zaczyna przyspieszać normalnie ale czasem nie i po prostu sie dusi(ostatnim czasem ten problem sie nasilił). Silnik trochę drży jak i wydech(jak go kupiłem można było postawić kubek wody i by sie nie wylał, wibracje silnika są od 7-8 miesięcy). Nie wiem gdzie szukać problemu. Cewki, kable i świece są nowe. Sensor map był czyszczony ale nic nie pomogło. Obstawiam katalizator lub przepustnice. Jedynie jaki błąd jest podejrzany to P1553 Sygnał czujnika wysokości / ciśnienie w kolektorze ssącym - niewiarygodna koleracja (pojawia się sporadycznie). Proszę o pomoc i od czego mam zacząć diagnostykę w VCDS. Pozdrawiam serdecznie
Seaciarz
Nowicjusz
 
Posty: 17
Zdjęcia: 0
  • 29 Sty 2026, 21:17

    Seaciarz napisał(a):......, kable ...... są nowe.
    Co to za kable ?
    Seaciarz napisał(a):Sensor map był czyszczony
    A co tam w benzynie czyścić ?
    Seaciarz napisał(a):Jedynie jaki błąd jest podejrzany to P1553
    Są inne błędy ?
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    30 Sty 2026, 09:18

    Są to przewody zapłonowe. Z map sensorem myślałem że ma wpływ na to. Innych błędów nie ma.
    Zdjęcia przepustnicy: https://imgur.com/a/jiQmE2F
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    30 Sty 2026, 12:24

    Seaciarz napisał(a):Są to przewody zapłonowe
    Jesteś pewny że je tam masz ? BBZ pojedyńcze cewki zapłonowe i przewody zapłonowe ? Chyba że to nie ten motor.
    Pokaż z VCDS-a bloki pomiarowe nr 3 , 4 i 74 . Temperatura silnika min 80 stopni , wolne obroty silnika.
    Oraz bloki nr 14 , 15 , 16
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    30 Sty 2026, 14:47

    Sprawdziłem jeszcze raz i nie ma, wtedy co mnie nie było to tata odbierał auto a ja byłem w pracy. Mówił o kablach(tylko nie wiem które) cewkach i świecach. Wyczyściłem przepustnice i jest zdecydowanie lepiej(była czarna pod spodem i to mocno) ale drżenie na wolnych obrotach pozostało. Zapłon nie wypada
    Zdjęcia z VCDS: https://imgur.com/a/FH5B8J0
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    30 Sty 2026, 14:52

    Zapomniałem wspomnieć o tym że EGR mi padł z miesiąc temu i nie chciał na obroty wchodzić (stały w miejscu).Jak go odłączyłem to się naprawiło. Jest odłączony i zaślepiony.
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0
    • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

      Używany samochód z salonu – czy warto?
      Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmujemy. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać nowy pojazd prosto z salonu, czy może skorzystać z oferty używanych samochodów ...
      Toyota Camry z klocków Lego
      Australijska Toyota pokazała w Melbourne pełnowymiarową replikę Camry nowej generacji zbudowaną w całości z klocków Lego. Samochód stworzył Ryan McNaught przy użyciu 500 tys. elementów. Toyota Lego Konstrukcja ...

    30 Sty 2026, 15:25

    Po wyczyszczeniu przepustnicy powinno się przeprowadzić jej adaptację . Sposób znajdziesz na necie
    Seaciarz napisał(a):Jest odłączony i zaślepiony
    I nie ma błędu z nim związanego ?
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    30 Sty 2026, 15:37

    Adaptacje przeprowadziłem i pisze Adaptacja OK.(Drżenie silnika wciąż jest) Błędy związane z EGR:
    - 17851. Potencjometr zaworu recyrkulacji spalin (EGR)(G212)
    P1443-35-.00- sygnał za niski
    - Zawór recyrkulacji spalin (N18)
    P1440-35-00-przerwa
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    31 Sty 2026, 11:57

    I nic więcej błędów ?
    Pokaż jeszcze bloki 1 i 2 oraz 30 , 32 i 34 . Warunki te same co poprzednio plus wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu - światła , dmuchawa itp.... Przed odczytem bloków podłączyć kostkę do EGR-u i skasować błędy
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    31 Sty 2026, 16:39

    Więcej błędów nie ma, mi mechanik powiedział żebym więcej tej kostki nie podłączał(nie wiem co miał na myśli). Czy to jest konieczne że musi być podłączona kostka od EGR?
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    27 Lut 2026, 16:00

    Sprawdziłem sondę i ma dziwne zachowanie. Na postoju napięcie sondy się nie zmienia 0,444(wahania w zakresie 0,430-0,444) jest i tyle, powinno skakać od 0,1 do 0,9. Zmieniłem sondę i to samo jest. Przykładowo na 4 daje gazu i jest 0,444 z 2,5k obrotów. Jedyna poprawa to nie szarpie
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    27 Lut 2026, 16:28

    Seaciarz napisał(a):Sprawdziłem sondę i ma dziwne zachowanie

    Którą ? Przed czy za katalizatorem ?
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna

    27 Lut 2026, 16:32

    Przed katalizatorem
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    27 Lut 2026, 16:33

    Dopiero po mocniejszym przygazowaniu napięcie sondy skacze ale w zakresie 0,3-0,5 na postoju
    Seaciarz
    Nowicjusz
     
    Posty: 17
    Zdjęcia: 0

    27 Lut 2026, 17:18

    W którym bloku pomiarowym , w której pozycji to patrzysz ? Ile przewodów elektrycznych ma tam u Ciebie ta sonda przed katalizatorem ? Albo jak ją zmieniałeś , podaj jej numer .
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 5173
    Zdjęcia: 0
    Prawo jazdy: 01 01 1981
    Auto: Fabia II , Fabia II
    Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna