Ekoszlaban w centrach miast

05 Maj 2015, 12:24

Nie wiem czy zakładam temat w dobrym dziale, ale chciałbym poznać Wasze opinie na poniższy temat:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,178 ... l#MTstream

Rozumiem to, że dbanie o środowisko jest czymś do czego powinniśmy dążyć to jednak kryteria, które przyjmuje się w Polsce są co najmniej śmieszne. Najpierw pomysł z wyższą akcyzą na auta powyżej 2.0 litrów (nie na te, które mają wyższą emisję CO2 itp.), a teraz to. Zauważcie, że kryterium będzie DATA PIERWSZEJ REJESTRACJI, a nie data produkcji. Już widzę jak ludzie będą szukać 1.9 TDI, które wyszło z fabryki w 2000 roku, ale pierwsza rejestracja była w 2001 itd. Cel ustawodawcy wydaje się prosty: niech ludzie kupią nowsze auta (najlepiej z salonu), a do budżetu wpłynie więcej kasy. Niestety chyba nikt nie zauważył, że skończy się to tak, że wszyscy entuzjaści Diesla przerzucą się na benzynę z LPG.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

05 Maj 2015, 21:38

Ciekawe, kto zarobi na produkcji nalepek, bo szykuje się kolejny, mały, ale jednak, wydatek - 10 zł. I to jeszcze będzie trzeba zmieniać wraz z wiekiem pojazdu, ponieważ zmieni się jego klasyfikacja w zakresie zanieczyszczenia :) A tak poważnie, to nie wiem na ile jest to istotny problem, bo co to da, że nie będzie można wjechać dieslem do centrum. Gdzie leży granica tego centrum? A co z zanieczyszczeniem w pozostałej części miasta? Tam też jest ogromne ze względu na liczne hale produkcyjne, które w centrach się nie mieszczą. Poza tym to nie tylko auta szkodzą, a cały ten syf wydostający się z kominów, bo często ludzie palą najtańszym chłamem.

Oczywiście fajnie, że ktoś o nas dba i nie chce żebyśmy nie mieli problemów z sercem, układem krążenia itd., ale wydaje mi się, że na tym etapie, po prostu nie stać nas na takie zmiany. Kolejna niepotrzebna ingerencja państwa w życie obywateli, choć tutaj akurat podyktowana przepisami unijnymi.
grabek1290
Początkujący
 
Posty: 53
Prawo jazdy: 01 10 2004
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Renault Megane II
Silnik: 1.6 16V 115KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

06 Maj 2015, 09:33

Zachciało się Polakom Unii? No to ją macie :)
Z Unią nier radzą sobie nawet politycy, a zwykli obywatele dyskutowali, czy wejść do Unii czy nie. No i wybrali to pierwsze, a teraz żałują...No cóż, jak to mówiła moja babcia - coście chcieli to macie
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

06 Maj 2015, 15:28

MotoAlbercik napisał(a):Zachciało się Polakom Unii? No to ją macie


Tak, tylko, że w UE takie plakietki byłyby zależne od emisji CO2, czyli do centrów miast nie wjechałyby te wszystkie Mercedesy i BMW z V8 i V12, a jeździłyby auta miejskie z małymi silnikami, nowoczesne hybrydy itp.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

06 Maj 2015, 21:37

Szczerze to jakby komunikacja miejska była dobrze zaplanowana i nie tak zatłoczona jak obecnie, to z chęcią bym się przesiadł z auta. Do tego jeszcze więcej ścieżek rowerowych i jesteśmy w domu. To lepsze rozwiązanie niż tworzenie sztucznych ograniczeń i zmuszanie ludzi pod pretekstem szkodliwości spalin, do rezygnowania z aut, które mamy.
grabek1290
Początkujący
 
Posty: 53
Prawo jazdy: 01 10 2004
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Renault Megane II
Silnik: 1.6 16V 115KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

06 Maj 2015, 21:55

grabek1290 napisał(a):Szczerze to jakby komunikacja miejska była dobrze zaplanowana i nie tak zatłoczona jak obecnie, to z chęcią bym się przesiadł z auta
Aby na pewno ?
grabek1290 napisał(a):Do tego jeszcze więcej ścieżek rowerowych i jesteśmy w domu.
Póżną jesienią , zimą , wczesną wiosną będziesz jężdził rowerem ? To chyba nie ten klimat. Bez sensu Twój post.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4700
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    System wypożyczania samochodów na minuty w Warszawie
    Bezobsługowy system wypożyczania samochodów na minuty, który już od 3 lipca dostępny jest w Warszawie. Może z niego skorzystać każda osoba, która posiada prawo jazdy przynajmniej rok oraz kartę bankomatową. ...

06 Maj 2015, 22:04

Sorry, trochę skrót myślowy mi z tego wyszedł. Chodzi mi o to, że dobrze mieć wybór. Masz dobrze zaplanowaną komunikację miejską plus mało zatłoczoną - spoko jestem za. Ewentualnie jako alternatywa rower, ale tutaj również przy lepszych rozwiązaniach niż mamy teraz. A nie sztuczne ograniczenia z zakazem wjazdu do centrum.

Akurat co do rowerów, to mam w pracy naprawdę sporo osób, które jeżdżą wiosną i jesienią (nie mówiąc o lecie), a jedna nawet zimą.
grabek1290
Początkujący
 
Posty: 53
Prawo jazdy: 01 10 2004
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Renault Megane II
Silnik: 1.6 16V 115KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

11 Maj 2015, 11:48

Dla mnie to kuriozum. Mam nadzieję, że nie przejdzie.
tomczak78
Początkujący
 
Posty: 176
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy: 04 04 1986
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mazda 6
Silnik: 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

03 Cze 2015, 11:55

wg mnie pomysł nietrafiony
LipowaDolina
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Golf V

05 Cze 2015, 05:59

Spójrzcie na to z innej strony. Zobaczcie szrotu jeździ po mieście. Gdyby stacje kontroli pojazdów działały tak jak trzeba, to nie dopuszczałyby szrotu na na drogi. A jest jak jest.
Instat
Początkujący
 
Posty: 152
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: Citrone C2
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna + LPG
Rok produkcji: 2001

07 Cze 2015, 12:04

może i nietrafiony, ale warto wprowadzać nowości i przetestować
Matari
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Opel Corsa

09 Cze 2015, 15:18

Instat napisał(a):Spójrzcie na to z innej strony. Zobaczcie szrotu jeździ po mieście.

taaaa połowa tych szrotów 15-20paroletnich jeżdżących na LPG spełnia o wiele wyższe normy emisji niż nowoczesny diesel.... więc najpierw zrównajmy normy eko a potem można rozmawiać ;)
a jeśli już o eko, nazwa nietrafiona zupełnie, nawet stary zdezelowany diesel przez następne 30-40 lat nie wyemituje do atmosfery tyle syfu co wyprodukowanie jednego nowego auta :naughty: więc wiesz eko to zwykle próba wyciągnięcia kasy bez związku z rzeczywistością
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

09 Cze 2015, 15:27

MotoAlbercik napisał(a):Zachciało się Polakom Unii? No to ją macie
Z Unią nier radzą sobie nawet politycy, a zwykli obywatele dyskutowali, czy wejść do Unii czy nie. No i wybrali to pierwsze, a teraz żałują...No cóż, jak to mówiła moja babcia - coście chcieli to macie
Normalnie nic dodać, nic ująć :ok:

Jestem z zawodu mechanikiem i dla mnie ta ustawa to czysty debilizm. Zapewniam Was że moje Mondeo z 99 roku w dieslu jest 1000 razy bardziej ekologiczne niż diesle które nie dojeżdżają 100k km. Swoją drogą benzyny są jeszcze gorsze. Ot takie TSI od VAG-a, które pali benzynę z olejem. Dwu-suwy już mieliśmy w Wartburgu :naughty:
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

13 Cze 2015, 19:48

Z jednej strony - jako mieszkanka centrum, przy głównym skrzyżowaniu - rozumiem i doceniam względy ekologiczne i emisję spalin.
Z drugiej strony - sama jeżdżę starym autem - na nowe mnie jeszcze nie stać i zbieram kasę.
Wydaje mi się to potwornie niesprawiedliwe, żeby karać ludzi w takim kraju jak Polska, za to, że ich nie stac na nowe auta. Panowie politycy jeżdżą samochodami z salonu, ale dla większości to luksus nie do zdobycia.
Denerwuje mnie to.
KasiaMikina
Początkujący
 
Posty: 72
Prawo jazdy: 19 03 1982
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Volvo V40
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

14 Lip 2015, 10:37

Mało mnie to rusza, na razie mam benzyniaka z 1997 czyli i tak dostałbym "zieloną" nalepkę, najgorzej będą mieli ci z dieslem. Po prostu najlepiej jeździć na benzyniaku i tyle :D
szopa123
Nowicjusz
 
Posty: 27
Miejscowość: Pszczyna
Prawo jazdy: 14 01 2015
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: VW Golf IV
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998