Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna?

12 Lis 2019, 15:10

Każdy właściciel samochodu chce przedłużyć okres cieszenia się nowym i pięknym autem tak długo, jak to możliwe, dlatego stara się chronić go przed uszkodzeniami. W tym celu robi przeglądy techniczne, stosuje drogie oleje oraz okleja pojazd specjalnymi foliami ochronnymi. Obecnie są one wykorzystywane do ochrony dowolnego samochodu lub jego części. Jeśli nie wiesz, co to jest folia do oklejania samochodu, ile kosztuje taka usługa, w jaki sposób przebiega oraz gdzie można to zrobić, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.
Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna? Czym jest folia samochodowa?
Folia ochronna trwale chroni samochód i jego elementy, które są najbardziej narażone na zniszczenia. Pozwala na przedłużenie młodości pojazdu i zachowanie pierwotnego wyglądu lakieru. Folia do oklejania samochodów jest wykorzystywana nie tylko jako ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również jako sposób na zmianę koloru auta, reklamę zewnętrzną itd. Bardzo ważne jest, aby zdecydować przed zakupem w jakim celu dokonujemy tej inwestycji. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją dwa główne cele oklejania samochodu folią:

 • dekoracyjny – chęć zrobienia samochodu bardziej atrakcyjnym (wg spersonalizowanego projektu i wizji); modele dekoracyjne w większości przypadków są używane jako tańsza alternatywa w stosunku do lakierowania;
 • ochronny - zabezpieczanie pojazdu przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi w postaci zarysowania, śladów od kamieni i żwiru, itd.; ponadto samochody są ciągle narażone na działanie warunków atmosferycznych, owadów, czy ptactwa.
Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna?Oklejanie samochodu folią przynosi doskonałe efekty wizualne i ochronne dla powłoki lakieru

Oklejać można prawie wszystkie elementy samochodu. Istnieją różne rodzaje i formaty folii do oklejania. W zależności od typu - ich cechy, a także właściwości i metody oklejania będą różne. Folie ochronne do samochodów mogą być matowe i błyszczące. Matowe są produkowane w szerokim zakresie i w różnych wariantach. Oklejanie folią matową charakteryzuje się tym, że łatwo przyjmuje pożądany kształt i w pełni dostosowuje się do powierzchni przedmiotu. Średni czas zużycia tego typu folii wynosi od 5 do 10 lat. Z kolei błyszczące folie mogą być wykonane w różnych kolorach, a średni okres zużycia to od 3 do 10 lat. Coraz bardziej popularne staja się specjalne folie przeznaczone do oklejania tylko pewnych elementów samochodu. Najczęściej zabezpieczane części, które są najbardziej narażone na uszkodzenia: wystające lampy czy lusterka, błotniki, tylna część bagażnika, itd.
Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna? Folia zabezpieczająca lakier

Zalety zabezpieczenia auta folią
 • brak wypiaskowania,
 • idealny lakier w miejscu oklejenia,
 • brak żółknięcia,
 • 10 lat gwarancji pisemnej.

Jak wygląda proces oklejania samochodu?
W zależności od rodzaju i przeznaczenia produktu, różni się sposób jego nakładania. W niektórych przypadkach można to zrobić samodzielnie, ale istnieje bardzo duże ryzyko niepowodzenia. Dlatego zawsze lepiej skorzystać z pomocy profesjonałów. Jeśli jednak decydujesz się zrobić to na własną rękę, to będziesz potrzebował:
 • odpowiedniej folii,
 • osoby do pomocy,
 • suchej ścierki,
 • noża,
 • dozownika wody z detergentem w proporcji 1:10,
 • suszarkę.
Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna? Proces nakładania folii należy wykonywać bardzo dokładnie

Najlepiej rozpocząć oklejanie samochodu wewnątrz, np. w garażu. Temperatura pomieszczenia musi mieć co najmniej + 5 ℃. Jeśli oklejamy na zewnątrz, to pogoda nie powinna być wietrzna, a temperatura powietrza również co najmniej +5 C. W niższych temperaturach folia może nie przykleić się lub w krótkim czasie odkleić się od samochodu. Auto przed oklejeniem powinno być "idealnie" czyste. Po zakończeniu oklejania postaraj się nie używać pojazdu przez kilka-kilkanaście godzin i chronić go przed wilgocią.

Czy są jakieś wady? Jak ich uniknąć?
Niestety, folie mają też swoje wady. Na przykład przy niskich temperaturach lub częstym kontakcie z wilgocią folia może twardnieć i pękać lub odklejać się. Na szczęście dzięki profesjonalnemu oklejaniu samochodu można tego uniknąć – specjaliści nie popełnią błędów, które mogą przyczyniać się do takiego stanu rzeczy. Skorzystanie z fachowcy jest o tyle istotne, że nie każdy posiada odpowiednie zdolności manualne i umiejętności, by samemu poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Folia do oklejania samochodu. Czy naprawdę jest skuteczna? Tylko profesjonalne nałożenie folii gwarantuje jej trwałość

Ceny oklejania samochodu folią w Warszawie
Chcesz zrobić swój samochód bardziej atrakcyjnym oraz zabezpieczyć go przez uszkodzeniami mechanicznymi? Musisz tylko wybrać odpowiedni rodzaj folii, wiarygodnego producenta oraz powierzyć oklejanie samochodów folią profesjonalistom. Na rynku warszawskim nie brakuje firm, które świadczą podobne usługi i mogą poszczycić się nienaganną reputacją. Koszt takiej usługi zależy od wybranego pakietu. Na przykład w pakietach warszawskiego salonu PERFEKCYJNE AUTO w Warszawie. W ofercie firmy znajdziesz kilka pakietów cen:

 • Podstawowy: w jego ramach tego oklejone zostaną: lampy, lusterka, obszar pod klamkami oraz tylna przestrzeń bagażnika, czyli elementy samochodu, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i zarysowania. Cena takiego pakietu: od 1500zł netto.
 • Bikini: oklejone zostaje 1/3 maski i 1/3 błotników, zderzaki, lampy, lusterka, obszar pod klamkami oraz tylna przestrzeń bagażnika. Pakiet dostępny w cenie już od 3500 zł netto.
 • Full front: pakiet, który zawiera oklejanie całej maski i błotników, a do tego też zderzaki, lampy, lusterka, obszar pod klamkami, tylną przestrzeń bagażnika oraz, w autach sportowych, słupki i 1/3 dachu. Cena takiego pakietu to 5000 zł netto.

Jak możemy dowiedzieć się z opinii klientów, PERFEKCYJNE AUTO oferuje szeroki zakres usług auto detailingu, które pomogą przywrócić perfekcyjny wygląd samochodu, usunąć rysy oraz uszkodzenia powłoki lakierniczej, dzięki czemu twój samochód zyska zupełnie nowy wygląd.

źródło: artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się oklejaniem samochodów;
zdjęcia: perfekcyjneauto.com
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3466
Zdjęcia: 12551
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

13 Lis 2019, 09:56

Tu jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, mocno zniszczony lakier na samochodzie posiadający sporo uszkodzeń raczej nie będzie nadawał się do takiego zabiegu oklejania folią. Chodzi tu o trwałość powłoki i gwarancję.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5224
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

13 Lis 2019, 13:58

Wygląda super a do tego jeszcze ochrania lakier, dobry patent.
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 96
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Częsty błąd przy parkowaniu z automatem i używanie "P"
  Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest prosta i nie wymaga od nas żadnej ingerencji poza zapięciem "D" przed ruszeniem. Bardzo często jednak zdarza się że kierowcy parkując popełniają błąd o którym czasem ...
  Toyota RAV4 Hybrid AWD-i - średniej wielkości SUV
  Toyota RAV4 jest średniej wielkości SUV-em, zbudowanym na większej od GA-C platformie GA-K. Hybrydowy napęd na 4 koła z silnikiem 2,5 l dostarcza 222 KM mocy i rozpędza auto do setki w 8,1 s. Według pomiaru WLTP RAV4 w tej ...

 •