Ford Maverick 3.0 V6, jaki olej silnikowy?

25 Wrz 2021, 15:45

Witam! Jestem szczęśliwym użytkownikiem Mavericka z 2007 roku i silnikiem 3.0 V6. Zbliża się wymiana oleju no i mam zagwostkę.. Dedykowany olej to 5W-..., ale sprzedający powiedział, że w moim samochodzie wlany jest 10W-..., ponieważ ten silnik jest bardzo ciasno spasowany itp.itd. Sam myślę, że jeżeli producent przewiduję wlewać olej 5w to wlewa się 5w, wychodząc naprzeciw 'starym szkołom'. Jednak może być coś o czym nie wiem i faktycznie sprzedający ma rację? Dodam że samochód jeździ już dłuższy czas na gazie (wstawiona druga butla). Spowrotem wlac tam 5w, czy dalej 10w - 40?
Maciej95
Nowicjusz
 
Posty: 4

26 Wrz 2021, 08:08

Jak wygląda u Ciebie spalanie oleju? Zawsze najlepiej szukać takiego który zaleca producent.

Jaki silnik ciasno spasowany to dlaczego gęstszy olej? Przecież on wtedy przy rozruchu będzie miał większe problemy z dotarciem we wszystkie miejsca żeby je nasmarować.

Podobny temat był już jakiś czas temu na forum też z silnikiem o większej pojemności V6 bez doładowania i tam w rezultacie poszedł olej 5W40. Zresztą poczytaj sobie tu olej-mopar-10w30-vs-mopar-5w30-porownanie-vt110877.htm
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

26 Wrz 2021, 08:29

Spalanie oleju około 1 litra na 5 - 6 tys kilometrów..
Maciej95
Nowicjusz
 
Posty: 4

26 Wrz 2021, 13:42

Producent wskazuje, że ma to być olej 5W30 i taki proponuje wlewać. Wymiana co 15 tyś albo co 12 miesięcy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Paź 2021, 19:11

Ja myślę,że w tym wypadku zastosowano 40 tkę by ograniczyć zużycie oleju,w przypadku silnika 1.4 w Mażdzie 3 brata ,która żarła olej sumiennie,zero dymu(ciekawe) poszedłem po bandzie,już dwa tygodnie i stan max,poza tym przestała szarpać przy ruszaniu,przy szybkiej jeżdzie po autostradzie spalała ok.200 ml na 100 km,nie będę pisał jaki olej zastosowałem ale zdecydowanie odbiegający od zaleceń Mazdy,ja osobiscie w tym silniku V6 zastosowałbym inny olej,gdyby to było moje auto.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8465
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volvo rozwija auta elektryczne - ładowanie w 90 minut
    Nowe, elektryczne Volvo C30 przyspiesza do 70 km/h w 5,9 sek., a ładowanie jego baterii zajmuje tylko 90 minut. Skrócenie czasu ładowania i polepszenie osiągów aut elektrycznych stało się możliwe dzięki współpracy ...
    Jak można odzyskać utracone zniżki z OC i AC?
    Wypracowane zniżki na polisie ubezpieczeniowej są chlubą niejednego kierowcy. Jednak bardzo łatwo je stracić i to w bardzo krótkim czasie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak odzyskać utracone zniżki z polis OC ...