Formalności po zakupie używanego auta - krótko i na temat

Formalności po zakupie używanego auta - krótko i na temat

01 Lis 2013, 12:22

Witam. Przymierzam się do zakupu auta używanego. Będzie to mój pierwszy samochód. Na razie jestem na etapie poszukiwań i wertowania ofert, chciałbym coś znaleźć w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Martwią mnie troche formalności wynikające z zakupu. Otóż aktualnie przebywam daleko poza miejscem zameldowania (powiedzmy, że są to dwa odległe krańce Polski) i osobiste wstawienie się w "moim" wydziale komunikacji sprawiłoby mi dużo kłopotu. Wiem, że jest możliwość udzielenia pełnomocnictwa np. komuś z rodziny, ale w związku z tym mam kilka pytań do osób bardziej obytych w temacie. Nie chciałbym, żeby osoba, której udziele pełnomocnictwa odeszła od urzędniczego okienka z kwitkiem, z uwagi na brak jakiegoś jednego papierka.

3 instytucje i wymagane dokumenty:

1) Wydziału Komunikacji (termin: 30 dni od kupna):
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu
- umowa kupna-sprzedaży / faktura
- dowód rejestracyjny (z ważnym przeglądem)
- karta pojazdu (jeśli istnieje)
- polisa OC
- dowód osobisty i NIP
- upoważnienie dla osoby rejestrującej
- tablice rejestracyjne
- dowód uiszczenia opłat komunikacyjnych

2) Urzęd Skarbowy (termin: 14 dni od kupna):
- wypełnienie PIT PCC-3
- NIP
- umowa kupna-sprzedaży / faktura

3) Zakład Ubezpieczeń:
- umowa kupna-sprzedaży / faktura
- polisa OC

Ale po kolei.. oględziny, sprawdzenie faktycznego stanu auta w stacji diagnostycznej, kupno poprzez spisanie umowy kupna-sprzedaży, no i początek formalności. Załóżmy, że US ogarniam zdalnie, czyli wypełniony PCC-3 wysyłam pocztą do US, a podatek w kwocie 2% wartości auta (ew. średniej ceny rynkowej) przelewam na konto danego oddziału US. Sprawy związane z rejestracją powierzam pełnomocnikowi (np. ojcu), któremu wysyłam wszelkie dokumenty z pkt. 1 (oprócz dowodu uiszczenia opłat komunikacyjnych, bo to zrobi on na miejscu). Na pewno wszystkie te dokumenty muszą być oryginalne lub jako kopie uwierzytelnione notarialnie (niedozwolone są kserokopie czy skany(?)), poza tym oddaje aktualne tablice rejestracyjne, a więc mimo upoważnienia do 30dniowego okresu korzystania z auta po zakupie, bez "blach" i dokumentów auto mam uziemione. Otrzymanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego i nowych tablic odbywa się podobno natychmiastowo, ale czy zawsze tak jest? Czy mogę założyć że cała akcja będzie trwała 3-4 dni: 1 dzień na dostarczenie przesyłki kurierem w każdą stronę i 1 dzień na załatwienie wszystkich spraw związanych z WK? Dostaję z powrotem dokumenty z nowymi tablicami i przez okres 30 dni mój pojazd jest dopuszczony do ruchu. Później natomiast otrzymuję wyrobiony dowód stały i zmartwieniem pozostają już tylko rosnące ceny paliw. W między czasie załatwiam jeszcze sprawy z aktualnym ubezpieczycielem pojazdu - przepisanie danych lub ewentualna rezygnacja.

Jak już pisałem jestem świeżakiem w tych sprawach, dlatego proszę o poprawki, jeśli niekoniczenie tak to działa, jak napisałem.

Pozdrawiam :)
pkoperkowsky
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Lis 2013, 12:17
Miejscowość: Gdańsk
Auto: Paugeot 307 SW

Re: Formalności po zakupie używanego auta - krótko i na temat

13 Lis 2013, 15:33

Wszystko prawidłowo,
1. nie potrzebujesz nr NIP (teraz tylko dla firm) wystarczy PESEL
2. pcc-3 możesz wypełnić na stronie
[link wygasł]
3. upoważnienie możesz pobrać ze strony
[link wygasł]

4. Czas załatwienia sprawy jak piszesz + czas dostawy, potem musisz jeszcze raz wszystko wysłać (dowód czasowy, karta pojazdu, OC) do odebrania dowodu stałego.

W razie pytań proszę o kontakt na pewno pomogę.

pozdrawiam
Dariusz Sawicki
pozdrawiam

Dariusz Sawicki

Masz problem z rejestracją samochodu?
Daj znać zajmiemy się tym za Ciebie.
DariuszSawicki
Stały forumowicz
 
Posty: 1029
Rejestracja: 13 Lis 2008, 12:44
Miejscowość: Wrocław
Auto: Nie mam
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Audi przedstawia krzesło R18 Ultra Chair Audi przedstawia krzesło R18 Ultra Chair
  Na targach Design Miami/, Audi przedstawia krzesło R18 Ultra Chair, zaprojektowane przez Clemensa Weisshaara i Reeda Krama, przedstawicieli nowego pokolenia projektantów. Prototyp skonstruowano we współpracy ...
  Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie
  Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie na świecie w ciągu zaledwie jednego roku. Użytkownicy pojazdów elektrycznych z całego świata mogą pokonywać coraz dłuższe trasy mając do dyspozycji już ponad ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Motor z napędem odrzutowym, 7
   passat b5 german style
   Monster Truck Rock Star, 11
   Infiniti Q50