Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

13 Lut 2008, 09:51

1 kwietnia możemy spodziewać się podwyżki cen gazu. I to wyższej od planowanych wcześniej 10 proc. Urząd Regulacji Energetyki dostał od PGNiG wniosek z nowymi taryfami - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Pozwala na to rozporządzenie, które w zeszłym tygodniu opublikowało ministerstwo gospodarki.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło już w listopadzie wniosek o podwyżkę cen gazu od stycznia 2008 roku o około 10 proc. Nie został on jednak przyjęty, bo Urząd Regulacji Energetyki czekał na rozporządzenie ministra gospodarki o szczegółowych zasadach liczenia taryf. To rozporządzenie zostało podpisane w zeszłym tygodniu i teraz urząd na nowo rozpatruje wnioski. Dlatego gazowy monopolista złożył nowy wniosek i ma spore szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Podwyżka cen gazu nastąpi najprawdopodobniej z początkiem kwietnia, będzie pierwszą od stycznia 2007.

- Przypuszczam, że od 1 kwietnia czeka nas podwyżka cen gazu, natomiast w jakiej wysokości - nie umiem dzisiaj jeszcze powiedzieć - mówi Marek Woszczyk, wiceprezes URE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie to więcej niż 10 proc.

Gazem po kieszeni

Podwyżkę cen gazu najbardziej odczują firmy, które gaz wykorzystują w swojej codziennej działalności. Na przykład restauracje.
- Będzie nam bardzo trudno przeżyć te dziesięcioprocentowe podwyżki i zdajemy sobie sprawę, że na pewno będą kolejne - mówi Irena Kalinowska właścicielka restauracji Chłopskie Jadło w Łodzi.

Podwyżka będzie bolesna także dla konsumentów, którzy gazem ogrzewają domy lub wodę. Niewielkim pocieszeniem jest to, że idzie wiosna i gazu będą zużywać mniej niż zimą

Wniosek PGNiG o podwyżkę cen gazu jest uzasadniony wzrostem ceny ropy.
Cena gazu podąża bowiem za ceną ropy z mniej więcej sześciomiesięcznym opóźnieniem. Podczas gdy ropa w ciągu ostatniego roku zdrożała o około 60 proc., detaliczna cena gazu w Polsce stała w miejscu od stycznia 2007 roku.

Źródło [tvn24.pl]
Tablice Rejestracyjne - wpisz numer i sprawdź skąd pochodzi auto.
Michał
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Rejestracja: 01 Mar 2006, 22:42
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

Re: Gaz dużo droższy - podwyżka prawdopodobnie od kwietnia

13 Lut 2008, 09:59

Słyszałem że planują podwyżki....rośnie cena zresztą jak wszystkiego innego...
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
Bryann
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1894
Rejestracja: 09 Gru 2007, 12:21
Miejscowość: Jawor
Auto: Nie mam
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Zamienne wiązki elektryczne to alternatywa na trwałą naprawę Zamienne wiązki elektryczne to alternatywa na trwałą naprawę
  Z całą pewnością wielu kierowców w trakcie eksploatacji swoich samochodów spotkało się z utratą możliwości elektrycznego sterowania niektórymi funkcjami, np. zakłócenia w pracy na przykład centralnego ...
  IF gold award nagroda stylistyczna dla Audi A3 IF gold award nagroda stylistyczna dla Audi A3
  Najnowsza wersja Audi A3 została ponownie nagrodzona za nowoczesną stylistykę. W oczach jury przyznającego nagrody iF, zarówno wnętrze, jak i wygląd zewnętrzny tego kompaktowego modelu z Ingolstadt, wyznacza zupełnie ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   passat b5 german style
   Monster Truck Rock Star, 11
   GTP Light