Hybrydowy bolid Toyoty TS040 HYBRID

26 Mar 2015, 15:01

Zespół TOYOTA Racing rozpocznie nowy sezon Mistrzostw Świata FIA World Endurance [...] (WEC) ze zmodernizowanym bolidem TS040 Hybrid, który będzie bronił dwóch tytułów mistrzowskich, zdobytych w sezonie 2014.

Hybrydowy bolid Toyoty TS040 HYBRID
W 2014 roku Toyota została pierwszym w historii zespołem z Japonii, który zdobył mistrzostwo świata w serii wyścigów długodystansowych, a Anthony Davidson i Sebastien Buemi zdobyli tytuł mistrzowski w kategorii kierowców. W kluczowym momencie sezonu, kiedy osiągi i niezawodność okazały się najważniejszymi czynnikami sukcesu, bolid TS040 HYBRID udowodnił swoją bezkonkurencyjność na tych polach, zwyciężając w pięciu na osiem wyścigów.

Na sezon 2015 mistrzowski bolid został zmodernizowany, otrzymując nowe rozwiązania aerodynamiczne, nową strukturę przedniej części nadwozia, nową kinematykę zawieszenia, minimalizującą zużycie opon, oraz obniżoną masę. Podobnie jak w ubiegłym sezonie, bolid będzie startował w kategorii hybrydowej 6MJ z modyfikacjami. W przypadku Toyoty jest to superkondensator, podnoszący wydajność układu.

Hybrydowy bolid Toyoty TS040 HYBRID
Zespół przygotował na 2015 rok dwa pakiety aerodynamiczne, które będą testowane na torze Paul Ricard w tym tygodniu. Z myślą o wyścigu Le Mans 24 została przygotowana specyfikacja przeznaczona na tory szybkie, podczas gdy na większości pozostałych eliminacji w sezonie będzie stosowana wersja sprintowa z większym poziomem docisku, uzyskanym zmianami w skrzydle tylnym, pokrywie silnika i przedniej części pojazdu.

Prace modernizacyjne bolidu ruszyły natychmiast po zeszłorocznym wyścigu Le Mans 24, a nowy pojazd był testowany po raz pierwszy 13 stycznia na torze Paul Ricard. Łącznie zespół przejechał po torach 25 tys. km testowych.

W sezonie 2015 za kierownicą bolidu nr 1 zasiądą mistrzowie świata Anthony Davidson i Sebastien Buemi oraz Kazuki Nakajima, który po raz pierwszy wystartuje we wszystkich eliminacjach sezonu WEC. W pojeździe nr 2 pojadą Alex Wurz i Stephane Sarrazin oraz Mike Conway, który przed rokiem wystartował w trzech eliminacjach, wygrywając 6-godzinny wyścig Bahrajnu.

POLECAMY Specyfikacja techniczna bolidu TS040 Hybrid

Pierwszy wyścig sezonu odbędzie się 12 kwietnia na torze Silverstone, po którym 2 maja nastąpi eliminacja Spa-Francorchamps. Najważniejszym startem sezonu będzie jak zwykle 24-godzinny wyścig Le Mans (13-14 czerwca). Nowością 2015 roku jest start na torze Nurburgring, 30 sierpnia. Pozostałe wyścigi sezonu odbędą się w Austin (19 września), na torze Fuji Speedway (11 października), w Szanghaju (1 listopada) i w Bahrajnie (21 listopada).

Hybrydowy bolid Toyoty TS040 HYBRID

Warto obejrzeć również poniższy film o tym niesamowitym bolidzie Hybrydowym Toyoty:

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]źródło: TMP
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3455
Zdjęcia: 12536
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Auris Hybrid II - wymiana oleju w automatycznej skrzyni e-CVT
    Przyszła kolej na wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów e-CVT. Według serwisu oleju nie trzeba wymieniać i jedynie kontroluje się jego stan niemniej jednak z racji tego że olej przecież też się starzeje (na ...
    Na rower w kasku czy bez?
    Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach, więc używać kasków czy nie? Statystyki i badania wskazują, że używanie kasku przez rowerzystów ogranicza ryzyko ...

  •