Ibiza 1.9 TDi 2000 rok - choinka na panelu

01 Lis 2012, 14:47

Witam,

Posiadam Seata Ibizę 2000 rok z silnikiem 1.9 TDi 90 KM.
W dniu dzisiejszym chcąc pojechać na cmentarz napotkałem problem z autem nie do przeskoczenia.
Auto odpaliło i wyjeżdżając z podwórka silnik nagle zgasł.
Uzbroił się alarm, na na desce rozdzielczej pojawiła się choinka - część kontrolek się zażyła, część świeciła jeszcze inne migały.
Po odłączeniu akumulatora i ponownym podłączeniu sprawa się ma tak, że świeci kontrolka od akumulatora, żaży się kontrolka awaryjna (!) w momencie próby włączenia świateł zapalaja się jeszcze kilka innych kontrolek ale światła nie świecą. Przy próbie uruchomienia silnika ( kontrolka od świec żarowych nie zapala się ) silnik kręci ale nie odpala. Przy próbie włączenia czy to świateł czy awaryjnych wydziela się dziwny przerywany dźwięk ( ciężko go opisać bo nigdy wcześniej takiego nie słyszałem ). Od czasu do czasu wariuje alarm i się aktywuje ( alarm aktywuje mi się po każdym spadku mocy ) jednak gdy się uruchomi mrużą kontrolki, wydaje się ten dziwny dźwięk ale kierunki nie migają - z pilota alarm wyłączam.
Napięcie akumulatora jest w normie, bezpieczniki wszystkie całe, wyciągałem ten załącznik pod kierownicą on ma chyba symbol 109 i jest cały i słychać że załącza. Więcej nie potrafię...
Niestety na cmentarz nie po jadę ale niedługo do pracy jakoś trzeba pojechać :(
Proszę o pomoc
errorfree
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Seat Ibiza II 1.9 Tdi 2000 rok

01 Lis 2012, 15:55

Otwórz przekaźnik 109 i popraw luty
Przekaźnik zwiera styki 30 i 87
Na 30 ma być stałe napięcie, + z akumulatora po włączeniu zapłonu przekaźnik zwiera 30 z 87 i
na 87 ma być napięcie.
Sprawdź napięcia na stykach 30 i 87 w czasie kręcenia rozrusznikiem.
andrzej_124
Stały forumowicz
 
Posty: 1704

01 Lis 2012, 16:09

Dziękuje za odpowiedź.
O tego właśnie się zabrałem i przekaźnik 109 w mojej opinie jest sprawy. Napięcia również sprawdzałem podczas rozruchu. Niestety to chyba nie on jest winny.

Czy może być to wina innego przekaźnika lub samej stacyjki?
Choć nie potrzebny jest kluczyk do zapalenia świateł a one nie działają więc chyba wykluczam stacyjkę.
errorfree
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Seat Ibiza II 1.9 Tdi 2000 rok

02 Lis 2012, 13:02

Problem rozwiązany !

Rzeczywiście przekaźnik 109 nie był sprawny w dodatku urwała się masa przy akumulatorze.

Pozdrawiam
errorfree
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Seat Ibiza II 1.9 Tdi 2000 rok