Instalacje LPG Renault Clio 2

01 Sie 2017, 09:25

Witam.
Nie wiem czy pisze w odpowiednim dziale za co z góry przepraszam.
Mam pytanie odnoście instalacji Lpg w Renault Clio 2.
Niedawno kupiłam samochód i jak się okazało posiada fabryczną instalację gazową. Niestety poprzedni właściciel z uwagi na to że ważność butli skończyła się rok temu, zamiast kupić nową, postanowił ją wymontować. W karcie pojazdu jest napisane o wymontowaniu butli. Byłam niedawno w warsztacie zajmującym się zakładaniem instalacji Lpg i niestety powiedziano mi że samego zbiornika nie mogę zamontować, jedyną opcją jest wymontowanie całej starej instalacji i założenie nowej. I tutaj zaczyna się moje pytanie - czy jeśli zamontuję samą butlę "nielegalnie" jest później możliwość legalizacji w jakiś sposób całej instalacji? Chodzi mi o to czy w warsztatach, gdyby instalacja została sprawdzona przez mechanika i został wystawiony jakiś dokument jest możliwość wbicia tego w dowód? Czy niezbędna jest do tego faktura z montażu nowej instalacji?
jolkas
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 17 01 2012
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Ranault Clio 2
Silnik: 1,2
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

03 Sie 2017, 08:20

jolkas napisał(a):W karcie pojazdu jest napisane o wymontowaniu butli.
Ok, a czy w dowodzie masz dalej informację że auto jest zasilane dwu paliwowo czyli LPG też czy to paliwo zostało wykreślone?
Z tego co wiem jak kończy się ważność butli to po prostu przedłużamy homologację lub kupujemy nową (wyższy koszt). Przedłużenie homologacji można wykonać w warsztatach które się tym specjalizują. Najlepiej taki znaleźć.

Samochód miał założoną od nowości instalację więc dokumenty do niej powinnaś posiadać. Warsztat pewnie zaproponował takie wyjście bo być może stwierdzili że instalacja którą masz jest stara i może nie działać prawidłowo lub nie będą w stanie jej wyregulować po założeniu zbiornika od gazu. Tego nie wiem ale może ktoś bardziej doświadczony w temacie instalacji wypowie się jeszcze w temacie :)

Pytałaś tylko w jednym warsztacie gdzie montują instalacje LPG czy byłaś jeszcze w innych. Tak z ciekawości warto czasem w kilku zapytać.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

06 Sie 2017, 10:58

Niestety po przerejerstrowaniu w dowodzie nie mam już informacji o instalacji lpg. Dokumentów od poprzedniego właściciela też nie dostałam. Ogólnie to był starszy pan i ciężko było się dogadać :) On miał to auto sprowadzone z zagranicy. Teraz żałuję że nie upomniałam się o te dokumenty :/
Pytałam u tylko jednego mechanika on stwierdził że nie podejmnie się instalacji samej butli tylko ewentualnie może wymontować starą i założyć nową... koszt ponad 2 tysiące :( wtedy pomoc zaproponował mi jego pracownik który powiedział że zamontuje mi samą butlę 10x taniej, tylko że niestety na czarno.. a ja nie chcę tak jeździć i się stresować.
Właśnie stąd moje pytanie czy później można jakoś zrobić przegląd u innego "gaziarza" i zdobyć homologację. Ewentualnie będę szukać pomocy u innego.
jolkas
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 17 01 2012
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Ranault Clio 2
Silnik: 1,2
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

07 Sie 2017, 09:55

jolkas napisał(a):Niestety po przerejerstrowaniu w dowodzie nie mam już informacji o instalacji lpg. Dokumentów od poprzedniego właściciela też nie dostałam
No to w tym przypadku nic nie zrobisz. Jedyne wyjście takie jak zaproponował ci warsztat czyli zamontowanie nowej instalacji. Nie mając dokumentów od instalacji którą masz w samochodzie nic nie da się zrobić tym bardziej że już w dowodzie nie masz wpisu o zasilaniu LPG.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

08 Sie 2017, 20:28

Jeżeli nie masz gazu wbitego dowód to auto nie przejdzie przeglądu okresowego, nawet gdy wymienisz zbiornik.
djkranc
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 989
Zdjęcia: 6
Przebieg/rok: 50tys. km
Auto: Skoda Fabia / Citroen C5
Silnik: 1.4 16v / 2.0 16v
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002