Jak bezpiecznie korzystać z pobocza?

25 Kwi 2018, 12:06

Pobocze zajmuje trzecią pozycję wśród miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych(1). Choć przepisy jasno określają, kto i w jakiej sytuacji może poruszać się po poboczu oraz kiedy można zatrzymać tam auto, wielu kierowców nie przestrzega tych zasad. Pamiętaj pobocze to nie jezdnia!

Do czego nie służy pobocze?
W minionym roku na poboczu miało miejsce 967 wypadków, w których zginęło 150 osób(1). Z czego to wynika? Jedną z niebezpiecznych praktyk wielu kierowców, zwłaszcza na jednopasmowych drogach, jest traktowanie pobocza jako dodatkowego pasa ruchu. Często zdarza się, że kierujący wolniej poruszającym się pojazdem samochodowym zjeżdża na pobocze, aby umożliwić wyprzedzanie szybciej jadącemu pojazdowi. Tymczasem jeśli na poboczu nagle pojawią się piesi czy rowerzyści albo zatrzymał się tam inny uczestnik ruchu, taka uprzejmość może doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku.
Jak bezpiecznie korzystać z pobocza? Do innych niebezpiecznych zachowań należy wjeżdżanie na pobocze w celu wyprzedzania z prawej strony. Zdarza się także, że kierowcy wyprzedzają innych "na trzeciego", zmuszając auta jadące z naprzeciwka do zjazdu na pobocze. Jeśli nie zdążą one "uciec" w bok, może dojść do zderzenia czołowego.

Kto może poruszać się po poboczu?
Z przepisów wynika, że ta część drogi przeznaczona jest do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów oraz do postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem mają obowiązek poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

Patrz na linie
Auto nie może poruszać się po poboczu, ale w razie potrzeby może się na nim zatrzymać, jeżeli jest ono oddzielone od jezdni linią przerywaną. Ciągła linia krawędziowa oznacza zaś, że pojazd samochodowy w ogóle nie może jej przekroczyć.

Nawet jeśli znaki poziome dopuszczają zatrzymanie na poboczu, nie należy traktować go jak parkingu. Najlepiej, jeśli służy nam ono jako miejsce postoju tylko w awaryjnych sytuacjach, takich jak awaria samochodu czy zatrzymanie przez policję. Trzeba pamiętać również o tym, że kiedy wyjeżdżamy z pobocza na jezdnię, włączamy się do ruchu i mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3202
Zdjęcia: 11853
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

20 Sie 2019, 10:57

Redakcja napisał(a): Ciągła linia krawędziowa oznacza zaś, że pojazd samochodowy w ogóle nie może jej przekroczyć.
Możemy ją przekroczy jedynie w sytuacji problemów z samochodem kiedy odmawia nam posłuszeństwa i musimy się zatrzymać bo dalsza jazda nie wchodzi w grę lub zagraża bezpieczeństwu naszemu i innych uczestników ruchu. Wtedy należy odpowiednio zadbać o takie miejsce włączyć światła awaryjne ustawić trójkąt i wezwać odpowiednią pomoc. Ponieważ samochód nie powinien stać w takim miejscu należy go przewieźć na lawecie na najbliższy parking lub od razu do warsztatu.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5139
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

20 Sie 2019, 11:32

Redakcja napisał(a):Zdarza się także, że kierowcy wyprzedzają innych "na trzeciego", zmuszając auta jadące z naprzeciwka do zjazdu na pobocze. Jeśli nie zdążą one "uciec" w bok, może dojść do zderzenia czołowego.


Masakra, niektórzy ludzie nie mają wyobraźni.
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 96
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Mówisz ogrzewanie postojowe, myślisz ... Mówisz ogrzewanie postojowe, myślisz ...
    Webasto to jeden ze 100 wiodących dostawców przemysłu motoryzacyjnego, najbardziej znany kierowcom z produkcji systemów ogrzewania postojowego. Niemiecka firma z miejscowości Stockdorf ma tradycję, sięgającą ...
    Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy
    Używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia samochodu może skończyć się wypadkiem drogowym. Wciąż jednak bardzo wielu kierowców podczas jazdy pisze SMS-y lub rozmawia, trzymając telefon w ręce. Odpowiedzią ...

  •