Jak działają nowe funkcje bezpieczeństwa czynnego?

Jak działają nowe funkcje bezpieczeństwa czynnego?

03 Lip 2017, 14:30

Lexus przedstawił szczegółowe informacje o nowych funkcjach pakietu bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System + A, w które wyposażona została piąta generacja flagowej limuzyny Lexus LS. To kolejny krok w stronę systemu automatycznego prowadzenia pojazdów.
Image
Wprowadzony w nowym Lexusie LS pakiet Lexus Safety System + A jest rozszerzeniem istniejącego systemu bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System + o nowe funkcje wspomagające kierowcę w różnych sytuacjach oraz pozwalające zmniejszyć ryzyko kolizji lub ograniczyć jej skutki. System działa w sposób jasny i intuicyjny, a informacje są prezentowane kierowcy na przedniej szybie za pomocą dużego wyświetlacza projekcyjnego HUD oraz na wyświetlaczu wielofunkcyjnym.

Dotychczasowe funkcje pakietu bezpieczeństwa, takie jak system ochrony przedzderzeniowej PCS (Pre-Collision System), funkcję ostrzegania o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu LDA (Lane Departure Alert) i aktywny tempomat Dynamic Radar Cruise Control, udoskonalono i uzupełniono o Active Steering Assist – funkcję pomagającą uniknąć kolizji przez zmianę toru jazdy, Front Cross Traffic Alert (FCTA) – mechanizm ostrzegający o możliwości kolizji na skrzyżowaniach, czy Lexus CoDrive – rozwiązanie wspomagające utrzymanie pasa ruchu i zmianę pasów ruchu w razie potrzeby.

LTA – wspomaganie utrzymania pasa ruchu
LCA – wspomaganie zmiany pasa ruchu
Driver Emergency Stop Assist – awaryjne zatrzymanie pojazdu
AHS – dwustopniowe adaptacyjne światła drogowe
RSA – asystent znaków drogowych
Image
Udoskonalenia dotychczasowych funkcji bezpieczeństwa czynnego
Lexus udoskonalił istniejące rozwiązania PCS, LDA i aktywny tempomat, wchodzące w skład pakietu Lexus Safety System +, którego rozwinięciem jest Lexus Safety System + A obecny w nowym LS.

System PCS za pomocą radaru milimetrowego i stereoskopowej kamery wykrywa pojazdy i pieszych, zapobiegając kolizjom przez ostrzeganie kierowcy i wspomaganie hamowania lub w razie braku reakcji inicjowanie hamowania awaryjnego. Udoskonalony PCS wykrywa również rowerzystów i lepiej działa w nocy, a także zapewnia większą skuteczność samoczynnego hamowania, pozwalając zmniejszyć prędkość o 60 km/h po wykryciu pieszego.

Funkcja LDA, pomagająca uniknąć niezamierzonego opuszczenia pasa ruchu, wykrywa teraz również granice między jezdnią a powierzchniami takimi jak trawa, piasek czy krawężnik, dzięki czemu może ostrzegać kierowcę również podczas jazdy po drogach pozbawionych oznakowania poziomego.

Udoskonalony radar i kamery zapewniają większą skuteczność i zasięg rozpoznawania obiektów, co pozwoliło ulepszyć również funkcjonowanie aktywnego tempomatu. Dzięki temu jazda z jego użyciem jest teraz bardziej płynna i komfortowa, dając pasażerom poczucie bezpieczeństwa.

Inne funkcje bezpieczeństwa czynnego
Asystent hamowania przy manewrowaniu
Aby zmniejszyć ryzyko kolizji podczas manewrowania np. na parkingu, gdzie oprócz obiektów nieruchomych mogą poruszać się pojazdy i ludzie, oprócz dotychczasowych ultradźwiękowych czujników zbliżeniowych (ICS, Intelligent Clearance Sonar) oraz funkcji automatycznego hamowania po wykryciu ruchu poprzecznego przy cofaniu (RCTAB, Rear Cross Traffic Auto Brake) wprowadzono funkcję ostrzegania i automatycznego hamowania po wykryciu przez tylną kamerę pieszych podczas cofania.
Image
Monitor panoramiczny
Ułatwiający poruszanie się w ciasnych miejscach monitor panoramiczny został wzbogacony o funkcje widoku odstępów bocznych oraz widoku przy skręcaniu. Widok odstępów bocznych ukazuje na 12,3-calowym wyświetlaczu obraz przestrzeni przed samochodem tak, jak byłaby widziana znad jego tyłu. Daje to kierowcy lepszą orientację co do odstępów po bokach pojazdu w wąskich miejscach. W tym trybie widok przy skręcaniu przedstawia samochód widziany od tyłu pod kątem od strony odpowiedniej dla kierunku skrętu, co ułatwia uniknięcie kolizji z przeszkodami.

Cyfrowe lusterko wsteczne
Cyfrowe lusterko pokazuje widok z tylnej kamery na wyświetlaczu wbudowanym w lusterko wsteczne. Pozwala ono kierowcy obserwować obraz nie zasłonięty np. głowami pasażerów, poprawia widoczność w nocy i podczas deszczu, a także umożliwia obserwację nawet po zaciągnięciu zasłony tylnej szyby. Za pomocą dźwigienki można wybrać cyfrowy lub zwykły, optyczny tryb pracy lusterka.

źródło: Lexus, toyota.co.jp
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2372
Zdjęcia: 8460
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Opel Cascada - efektowny kabriolet na każdą pogodę Opel Cascada - efektowny kabriolet na każdą pogodę
  Nowy Opel Cascada to elegancki, czteromiejscowy kabriolet o wydłużonej sylwetce z wysokiej jakości miękkim dachem. Jako jeden z czołowych modeli Opla Cascada wyróżnia się nie tylko gabarytami (długość: prawie 4,7 m), ...
  Mitsubishi Mirage - Samochodem Roku 2012-2013 na Filipinach Mitsubishi Mirage - Samochodem Roku 2012-2013 na Filipinach
  Mitsubishi Mirage (w Europie nazywane Mitsubishi Space Star) zostało Samochodem Roku 2012-2013 na Filipinach (COTY-P). Model japońskiego producenta pokonał sześćdziesięciu dziewięciu pretendentów do tej prestiżowej ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Targi AutoSalon, bass i tuning
   Targi AutoSalon i AutoSerwis
   1/4 mili Bemowo
   BMW i3 Concept Coupe, wnętrze, przednie fotele