Jak prawidłowo podłączać kable rozruchowe

Jak prawidłowo podłączać kable rozruchowe

26 Sty 2014, 13:00

Proszę mi wyjaśnić dlaczego końcówkę ujemnego kabla (czarny kolor) zaciskamy na biegunie ujemnym dobrego akumulatora , a drugi koniec powinien być połączony z tzw. masą. Jaka jest różnica , gdy podłączymy nie do masy a do samego minusowego bieguna akumulatora biorcy
Pozdrawiam
wojtekbretka
Obserwowany

Auto: Toyota

Re: Jak prawidłowo podłączać kable rozruchowe

26 Sty 2014, 14:54

Różnica jest taka, że w najgorszym przypadku n ie będziesz musiał robić przeszczepu skóry na rękach i twarzy. Dlaczego? Dlatego, że podczas podłączania kabli do biegunów akumulatora może się zaiskrzyć. Dzieje sie tak bardzo często. Iskra może spowodować wybuch, jeżeli przy aku nagromadziły się opary z niego. Wiem, dla kogoś, kto jeszcze nie miał z tym do czynienia, to głupota, bo jak jakies tam gazy mogą nagromadzić się wokół akumulatora, skoro aku jest na zewnątrz i jak maska jest otwarta, to jest przepływ powietrza...Szczerze powiem - nie wiem. Ale wiem jedno - przy aku gromadzi się wodór - wspomniany wyżej gaz. Jest to gaz wybuchowy w małych stężeniach. W całym swoim życiu spotkalem się z dwoma wypadkami, gdzie był wybuch tego wodoru - jeden miałem sam osobiście ( i dlatego zawsze przestrzegam innych ), a drugi raz widziałem jak pierdyknął sam aku - najpierw pierdyknął gaz zgromadzony wokól, a potem rozwaliło aku. Ten, co podłączał kable rozruchowe pojechał do szpitala z poparzeniami rąk i twarzy. Leżał tam prawie 5 miesięcy i wócił z przeszczepem skóry. Wzięli mu ją z...pośladków. W moim przypadku na szczęście skończyło się tylko strachem - gazu było chyba mało i był tylko huk. Ale aku był z boku osmolony.
Dlatego lepiej nie ryzykować. Są ludzie, którzy podłączają kable prosto na bieguny, robili to już dziesiątki razy i nic im się nie stało. Ale ja zawsze mówię - do czasu...Kiedyś też byłem taki mądry.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Toyota Corolla AE86 Toyota Corolla AE86 "Hachi-Roku" (1983–1987)
    To najsłynniejsza, kultowa odmiana. Uwieczniono ją nawet w japońskiej mandze, a następnie w serialu anime, "Initial D". To historia młodego chłopaka, który przeżywa swoje przygody za kierownicą tylnonapędowego modelu ...
    Jak uczyć dzieci bezpieczeństwa na drogach? Jak uczyć dzieci bezpieczeństwa na drogach?
    Aby skutecznie uczyć dzieci w wieku od 4 do 12 lat odpowiedniego zachowania w zakresie bezpieczeństwa ruchu, trzeba wiedzieć o ograniczeniach związanych z wiekiem oraz o tym, że nikt nie zrobi tego tak skutecznie jak rodzice ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Infiniti Q50
      S2020005
      Subaru Impreza STI
      GTP Light