Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?

Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?

07 Sie 2015, 15:02

Wysokie temperatury potrafią sprawić, że kierowcy są bardziej podenerwowani, szybciej się męczą, tracą koncentrację, a ich czas reakcji wydłuża się nawet o 22%. Według raportu Policji w zeszłym roku najwięcej wypadków miało miejsce właśnie w miesiącach letnich - między czerwcem a wrześniem(1). Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak radzić sobie z upałami.

Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?Większa irytacja, mniejsza koncentracja
Upał pod wieloma względami jest uciążliwy dla kierowców. Przede wszystkim jednak potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdolności motoryczne i psychiczne podczas prowadzenia pojazdu. "Wysokie temperatury osłabiają skupienie kierowców i powodują ich rozdrażnienie, przez co często w nieuzasadnionych sytuacjach używają sygnałów dźwiękowych i wymuszają pierwszeństwo" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. "Ponadto spadek koncentracji znacząco wpływa na szybkość reakcji kierowców, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo na drodze" dodaje Zbigniew Weseli.

Przeprowadzone badania pokazują, że czas reakcji kierowcy wydłuża się do 22%, gdy prowadzi on pojazd, w którym temperatura powietrza wynosi 27°C, zamiast optymalnych 21°C(2).

Zbawienna klimatyzacja
W lecie, podczas wysokich temperatur wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22°C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

Nie wszystkie auta są jednak wyposażone w klimatyzację. Co wtedy możemy zrobić, aby jazda nie była dla nas bardzo uciążliwa? "Mając auto bez klimatyzacji, planujmy każdą podróż i uwzględnijmy częstsze postoje na to by się nieco schłodzić. Kluczowe jest także, aby przed podróżą wywietrzyć wnętrze auta, a podczas jazdy mieć uchylone okna, tak by zapewnić stały dopływ powietrza do kabiny" mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przygotuj się na upał
Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:
- używać klimatyzacji,
- w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
- parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
- podczas postojów pić dużo wody,
- wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
- zaplanować przerwy podczas podróży,
- sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu.

Do tych rzeczy warto dodać np parasolkę która uchroni nas na postoju jak nie będziemy mieli możliwości zaparkowania w cieniu. Dodatkowo warto w takie dni nie przeciążać silnika w samochodzie i najlepiej wtedy jechać Eko Drivingiem.

Źródło: Redakcja, (1) policja.pl, (2) National Institute of Occupational Health, Dania; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3053
Zdjęcia: 11472
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?

24 Mar 2018, 21:09

Najgorsze czarne plastiki w środku nawet po przewietrzeniu promieniują ciepłem. Warto dbać o klimatyzację przez cały rok aby nie zawiodła kiedy będzie naprawdę potrzebna.
dreamer
Początkujący
 
Posty: 192
Zdjęcia: 12
Rejestracja: 04 Lut 2013, 20:49
Prawo jazdy od: 22 01 2013
Przebieg/rok: 6tys. km
Auto: Volkswagen Jetta
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

Re: Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?

10 Cze 2019, 09:30

W najbliższych dniach temperatury mają sięgać nawet 33 stopni w cieniu, warto zatem pamiętać że chłodzenie się na postoju powyżej minuty jest niezgodne z przepisami i można za takie działanie otrzymać mandat. Nie wszyscy o tym pamiętają dlatego przypominam bo takie działanie może uszczuplić nasz portfel o 100zł.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3227
Zdjęcia: 19
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam

Re: Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami w samochodzie?

30 Lip 2019, 16:30

Klimatyzacja, wiatraczek :) pozamykane okna + klima. :ok: :ok: :wink: :wink: :wink:
radzio12
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: 30 Lip 2019, 16:25
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Land Cruiser 1953 rok Toyota Land Cruiser 1953 rok
    W 1953 roku w ofercie marki pojawia się nowy model: terenowa Toyota BJ, która niedługo później została przemianowana na Toyotę Land Cruiser – w odpowiedzi na brytyjskiego rywala, jakim wtedy był Land Rover. ...
    Lexus LC Black Panther Lexus LC Black Panther
    Na potrzeby filmu "Czarna Pantera" Lexus stworzył też jedną sztukę modelu LC w specjalnej wersji Black Panther. Filmowy pojazd wyróżnia się niebieskim malowaniem z grafiką przedstawiającą wizerunek głównego ...

  •