Jak sprawdzić auto przed zakupem?

31 Sie 2021, 13:28

Kupno używanego samochodu to inwestycja, która wymaga szczególnej uwagi. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie skontrolować wiele elementów. Zaniedbanie któregoś kroku może skończyć się przykrą niespodzianką i - w najlepszym wypadku - stratą pieniędzy. Konieczne oczywiście jest sprawdzenie wszystkich elementów nadwozia, podwozia i komory silnika, jak również stanu wszelkich urządzeń we wnętrzu. Bardzo ważna jest też jazda testowa. Jednak równie baczną uwagę należy zwrócić na dokumenty takie jak karta pojazdu czy wszelkie badania. Niestety, nadal często się zdarza, że kupujący zaniedbują sprawdzenie, czy sprzedający i właściciel auta to ta sama osoba. Wiele osób zapomina także o tak ważnej czynności jak sprawdzenie numeru VIN. Co to jest i dlaczego ma takie znaczenie?

Czym jest numer VIN i dlaczego jest ważny?
Każdy samochód posiada swój indywidualny numer identyfikacyjny, nadawany jeszcze w fabryce. Określa się go jako numer VIN (Vehicle Identification Number). Jest to ciąg 17 znaków (liter i cyfr) umieszczony na tabliczce znamionowej.
Jak sprawdzić auto przed zakupem? Pozwala on poznać wiele informacji przydatnych przy zakupie używanego pojazdu, takich jak kraj pochodzenia, miejsce i rok produkcji, rodzaj silnika oraz pierwotny kolor, jak również barwa tapicerki i wyposażenie.
Numer VIN pozwala także na poznanie historii serwisowej pojazdu oraz dowiedzenie się, czy samochód nie figuruje jako skradziony.

Historia pojazdu po VIN - jak ją poznać?
Poznanie historii pojazdu zdecydowanie ułatwi wygenerowanie tzw. raportu VIN. Można to zrobić za pomocą różnych serwisów internetowych. Jednym z nich, obecnym na rynku od ponad dwudziestu lat i cieszącym się doskonałymi opiniami jest Autobaza. Oferuje on aż sześć rodzajów raportów, będących źródłem informacji szczególnie cennych przy zakupie używanego auta.

Sprawdzenie, jakie raporty dostępne są dla danego samochodu jest całkowicie bezpłatnie - wystarczy wpisać numer VIN w znajdującą się nań wyszukiwarkę, by otrzymać wstępne rozpoznanie oraz listę raportów, do których można uzyskać dostęp.

Na tym etapie można wybrać, które z nich są potrzebne. Po dokonaniu płatności online, trafią one na podany przy zakupie adres e-mail. Daje to możliwość poznania szczegółowej historii pojazdu z Niemiec, USA, Belgii, Francji lub Holandii.

Dlaczego sprawdzenie auta po numerze VIN w Autobaza.pl jest konieczne?
Raport VIN generowany przez Autobazę daje możliwość zweryfikowania informacji przekazywanych na temat samochodu przez sprzedawcę.
Co ważne, już sama prośba o podanie numeru może być swoistym testem jego uczciwości - handlarz, który nie ma nic do ukrycia, nie będzie miał w takiej sytuacji żadnych obiekcji.

Do najważniejszych korzyści, jakie można odnieść ze sprawdzenia numeru VIN jest zyskanie pewności, że dany samochód nie pochodzi z kradzieży. Przy jej zgłaszaniu organom ścigania poszkodowany musi ów numer podać, co umożliwia rejestrację pojazdu w bazach aut skradzionych.

Dodatkowo wielu sprzedawców twierdzi, że oferowane przez nich auta są bezwypadkowe. Sprawdzenie historii pojazdu po VIN pozwoli zweryfikować tę informację, jak również poznać historię serwisowania samochodu.

W przypadku niektórych modeli możliwe jest również znalezienie informacji o tym, jaki przebieg miał sprawdzany samochód podczas ostatniego odczytu. Pozwala to upewnić się, czy licznik nie został cofnięty przez nieuczciwego sprzedawcę.

Dzięki raportowi VIN można też porównać elementy znajdujące się w danym momencie w pojeździe z tymi, które były w nim umieszczone fabrycznie. Jeśli znajdują się w nim inne elementy, niż wskazuje na to numer, może świadczyć to np. o uczestnictwie w kolizji i naprawie przy użyciu części pochodzących z innego samochodu.

Historia i przebieg samochodów ze wspomnianych wcześniej krajów, zwłaszcza z Niemiec, bardzo często ulegają różnym manipulacjom. Są one trudne w weryfikacji, tym bardziej, że potrzebne informacje trudno uzyskać w ASO. Raport VIN z serwisu Autobaza jest w takim przypadku cennym narzędziem, które pozwoli uniknąć kupna samochodu kradzionego lub posiadającego ukryte wady, stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Dlatego sprawdź VIN!

źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3467
Zdjęcia: 12551
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Porównanie żarówek PY21W chrome do kierunkowskazów - Philips vs Osram
    Kierunkowskazy muszą świecić światłem pomarańczowym ale nie zawsze podoba nam się pomarańczowa poświata w lampie od takiej żarówki i co wtedy możemy zrobić? Wyjściem i rozwiązaniem tego są żarówki tzw. chrome ...
    Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa
    Pierwszy seryjnie montowany samochód z dachem targa – Toyota Sports 800 – kwiecień 1965. Targa top. T-top. Targadach. Różne nazwy, lecz jedno rozwiązanie, które Toyota jako pierwsza firma ...

  •