Jazda bez chłodzenia

Jazda bez chłodzenia

31 Maj 2019, 20:01

Opiszę sytuację -

Byłem na dowózce z chlebem Fiatem Ducato. Nie sprawdziłem przed wyjazdem stanu płynu chłodzącego. Zrobiłem trasę około 150 km.

Po powrocie okolo 500-700m przed bazą, jak gazowałem samochód stracił moc, nie chciał za bardzo isc. Zwróciłem uwagę na temperaturę która była na czerwonej kresce (wcześniej nie obserwowałem temperatury w ogole). Stanąłem, poczekałem aż samochód się ochłodzi i normalnie dojechałem do bazy silnik wydawal sie ok.

W bazie okazało się że nie było już kompletnie nic płynu chłodzącego, oraz przy próbie dolania nowego w wężu zrobiła się dziura którą załatałem.

Po dolaniu woda aż bulgotała, ale silnik zapalił normalnie i jeździ. Bedzię przegląd i szef mówił że mogłem silnik załatwić i koszty będą na mnie jak coś. Jest szansa że mogło się coś poważnego zjebać mimo że wyglada teraz ok?

W bazie okazało się
pekuses
Nowicjusz

• Re: Jazda bez chłodzenia

31 Maj 2019, 21:35

:wink: lipny temat raczej silnik albo uszczelka pod głowica poleciała
    lukaszmonika
    Nowicjusz

Re: Jazda bez chłodzenia

31 Maj 2019, 21:56

Ale po dolaniu wody i parkowaniu wozu nie slyszałem nic, ani zadna kontrolka sie nie swiecila ;/
    pekuses
    Nowicjusz

Re: Jazda bez chłodzenia

31 Maj 2019, 21:59

I co prawda nie jechalem daleko, ale przy parkowaniu i krotkim tescie tez jechalo sie normalnie.
    pekuses
    Nowicjusz

Re: Jazda bez chlodzenia.

31 Maj 2019, 22:23

pekuses napisał(a):Bedzię przegląd i szef mówił że mogłem silnik załatwić i koszty będą na mnie jak coś.

Nie daj się wrobić. Mogła pójść uszczelka pod głowicą i to nie Twoja wina. Po prostu pękła i już. I pękła nie od przegrzania tylko najpierw pękła, potem uciekł płyn chłodzący, a następnie wystąpiło przegrzanie. Jesteś w firmie odpowiedzialny za serwis samochodów? Musisz dolewać płyn i łatać dziury? Chyba szukają kozła ofiarnego. Ile lat ma samochód i jaki przebieg, bo z opisu nie wygląda na zbyt nowy?
    Gradory
    Aktywny

Zdjęcia: 7
    Przebieg/rok: 15tys. km
    Auto: Opel Astra K
    Silnik: 1.6 Turbo 200 KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Hatchback
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2018

31 Maj 2019, 23:10

Nie wiem ile lat, ale okolo 400-500 przebiegu.
    pekuses
    Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Zatrzymać się i zwolnic to nie to samo! Zatrzymać się i zwolnic to nie to samo!
    Często można zaobserwować sytuacje, gdy kierowcy zamiast całkowicie zatrzymać pojazd - np. przed znakiem stop czy przy zielonej strzałce do skrętu w prawo – jedynie redukują prędkość. Grozi to kolizją, policja może ...
    "Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie "Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie
    Przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu – na te przywileje będą mogli liczyć właściciele aut hybrydowych i elektrycznych w Krakowie. To pierwsze miasto ...

• Re: Jazda bez chlodzenia.

31 Maj 2019, 23:17

Gradory napisał(a):Mogła pójść uszczelka pod głowicą i to nie Twoja wina.
    taaa? nie jego wina? a kontroli czy wskaźniki są dla kogo? dla pasażera czy może dla chleba i bułek?
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Jaguar X-type, A8, ML
    Silnik: 2.0 D, 4.2 V8, 2.7

31 Maj 2019, 23:35

Kao napisał(a):taaa? nie jego wina? a kontroli czy wskaźniki są dla kogo? dla pasażera czy może dla chleba i bułek?

Jak ucieknie cały płyn, temperature może pójść w górę dość szybko. Kierowca może tego nie zauważyć natychmiast, bo nie gapi się cały czas we wskaźnik temperatury.
    Gradory
    Aktywny

31 Maj 2019, 23:46

we wskaźnik temp może i nie ale na prędkościomierz się zerka więc przy okazji chciał nie chciał widzisz też inne wskazania no chyba że ktoś ma jakieś ograniczone pole widzenia czy cuś, zresztą co tu dużo gadać ktoś kto dostaje auto w firmie musi o nie dbać i jakieś minimum trzeba zachować w przeciwnym razie firmy by zbankrutowały dzięki kierowcom
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

31 Maj 2019, 23:51

Kao napisał(a): ktoś kto dostaje auto w firmie musi o nie dbać i jakieś minimum trzeba zachować w przeciwnym razie firmy by zbankrutowały dzięki kierowcom

Przez kierowcę poszła uszczelka pod głowicą? Zatrzymał silnik natychmiast, gdy się kapnął, że temperatura jest za wysoka.
    Gradory
    Aktywny

01 Cze 2019, 00:02

pekuses napisał(a):Po powrocie okolo 500-700m przed bazą, jak gazowałem samochód stracił moc, nie chciał za bardzo isc. Zwróciłem uwagę na temperaturę która była na czerwonej kresce (wcześniej nie obserwowałem temperatury w ogole). Stanąłem, poczekałem aż samochód się ochłodzi i normalnie dojechałem do bazy silnik wydawal sie ok.
    ''poczekałem aż samochód się ochłodzi'' czyli ile bo na moje oko to z godzine aby coś tam zbiło temp. Maskę otworzył dopiero na bazie. Nie no wszystko jest ok, zachowanie :ok: Juz pomijam fakt że skoro silnik stracił moc to musiał być długo na czerwonym polu a skoro była dziura w układzie pewnie wydobywała się para no ale tego też nie widział.
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

01 Cze 2019, 15:43

Kao napisał(a):Juz pomijam fakt że skoro silnik stracił moc to musiał być długo na czerwonym polu

No właśnie. Ludzie nie patrzą na wskaźnik temperatury. Szkoda, że samochody nie mają sygnału dźwiękowego ostrzegającego o rosnącej temperaturze. Może nowsze mają?
    Gradory
    Aktywny

01 Cze 2019, 16:44

Każde auto ma kontrolkę/komunikat przeważnie sygnalizował dźwiękiem o braku płynu w układzie chłodzenia pytanie czemu tu nie zadziałał
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

01 Cze 2019, 20:33

Miałem wzrost temperatury w samochodach i nie było żadnego komunikatu dźwiękowego. W jednym była awaria pompy płynu chłodzącego i cały płyn wylał się (został wyrzucony) na zewnątrz, zalewając częściowo komorę silnika. Pompa była do wymiany. Innym razem w górach na silnych nachyleniach zaczynała rosnąć temperatura. Miałem też w innym aucie dziwny przypadek: nagle zaczęła rosnąć temperatura bez żądnych innych objawów czy skutków. Nigdy potem się to nie powtórzyło.
    Gradory
    Aktywny

01 Cze 2019, 22:05

Ale bylo coś nie tak skoro woda znikla.juz przed twojim wyjazdem było zdupione.
    Dyrektor
    lukaszmonika
    Nowicjusz

• Warto przeczytać