Jazz - która sonda lambda?

Jazz - która sonda lambda?

06 Paź 2019, 18:38

Witam,

Od jakiegoś czasu moja Honda Jazz (1.4, 2002) więcej pali. Podłączyłem auto pod komputer i na wykresie widzę, że jedna z sond nie działa - wykres jest płaski, delikatnie reaguję gdy dodam gazu.

Czujnik jest oznaczony jako "Napięcie sondy lambda, rząd 1, czujnik 2 (02B1S2)", czy ktoś się orientuje, która to sonda?

pozdrawiam
mikon
Nowicjusz

Re: Jazz - która sonda lambda?

07 Paź 2019, 10:58

mikon napisał(a):Od jakiegoś czasu moja Honda Jazz (1.4, 2002) więcej pali
O ile więcej pali i czy to jest w jeździe po mieście czy poza miastem na trasie? Jeździsz cały czas na takich samych odcinkach?

mikon napisał(a):Podłączyłem auto pod komputer i na wykresie widzę, że jedna z sond nie działa - wykres jest płaski, delikatnie reaguję gdy dodam gazu.
Skąd wiesz że nie działa? Druga sonda jak jest sprawna i katalizator jest ok będzie miała właśnie płaski wykres :) przy stałej prędkości obrotowej i będzie reagowała jego zmianą na dodanie / odjęcie gazu.

Czy były jakieś błędy po podłączeniu pod komputer? Jeżeli tak to podaj ich kody.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam

07 Paź 2019, 15:33

Cichy77 napisał(a):O ile więcej pali

Trochę ponad litr na 100 km (wg. wykazań komputera z auta).

Cichy77 napisał(a):czy to jest w jeździe po mieście czy poza miastem na trasie?

Jest to jazda w mieście (małym mieście), jazda odbywa się raczej tymi samymi drogami. Dawniej spalanie było na poziomie 6,2 L/100 km, obecnie jest to 7,5 L/100 km.

Cichy77 napisał(a):Skąd wiesz że nie działa?

Myślałem, że obie sondy powinny mieć wykres sinusoidalny.

Cichy77 napisał(a):Druga sonda jak jest sprawna i katalizator jest ok będzie miała właśnie płaski wykres :) przy stałej prędkości obrotowej i będzie reagowała jego zmianą na dodanie / odjęcie gazu.

Ok, dzięki za wyjaśnienie, tego nie wiedziałem.

Cichy77 napisał(a):Czy były jakieś błędy po podłączeniu pod komputer? Jeżeli tak to podaj ich kody.

Nie, nie było rzadnych błędów.

Nie dawno były smarowane zaciski od hamulców, bo czułem lekki opór. Przez chwilę było ok, ale ostatnio zaś czuje opór. Ale nie wiem, czy czasami nie jestem już przewrażliwiony.
mikon
Nowicjusz

14 Paź 2019, 03:06

witam,
chciałem zapytać w temacie sondy lambda w hondzie jazz. Otóż niedawno uradli mi katalizator (brutalnie wyciety spod auta) wraz z sondą. Kupiłem nowy, zamontowałem i teraz lambda: w wydechu są dwa otowry na sondę - przed katalizatorem i za nim. Czy muszą być obie sondy zamontowane, czy też jedna wystarczy. Mam takiego mechanika i mówi, że jedna sonda będzie dość ale skoro są dwa otwory, to chyba po coś one są ?. Chodzi mi o to, że zamontowałem sondę tą przed katalizatorem i ciągle pali się kontrolka ecu. Po zamontowaniu jej i podłączniu do komputera sonda została wykryta, kontrolka zgasła, by po chwili znowu sie zapalic. I tak kilka prób. I teraz nie wiem czy to oznacza, ze potrzebna jest druga sonda, czy też ta zamontowana jest niewłaściwa. Moge prosić o jakąś podpowiedź........
Benekk
Nowicjusz

14 Paź 2019, 09:50

Muszą być dwie sondy - sterownik silnika czyta pomiary spalin z obu sond i odpowiednio koryguje mieszankę.
Jak masz możliwość, to odczytaj błąd jaki ci się pokazuje. Jak będzie on związany z drugą sondą, to sprawa potwierdzona.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Paź 2019, 10:24

dzięki za podpowiedź.... poszukam drugiej sondy.... a jezeli jeszcze mogę zapytać - wyczytałem gdzieś na forum, że honda bardzo nie lubi zamienników, więc nie oszczędzać tylko kupić oryginały... i traz znalazłem oryginały z rozbitego auta o niedużym przebiegu z tym, że to rozbite miało skrzynie biegów w manualu a moje jest w automacie i czy sondy lambda z manula beda ok w automacie ? wszytskie oznaczenia silnika się zgadzają, rok ten sam i tylko zwróicłem uwagę że rozbity to manual a mój automat..... bedzie ok ?
Benekk
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Budowlany ekstremista - wywrotka Budowlany ekstremista - wywrotka
    Jeszcze jesienią ubiegłego roku mieliśmy okazję przetestować samochód Mercedes-Benz Arocs AK 8×6 w wersji Grounder – na tym właśnie podwoziu KH-kipper zabudował półokrągłą wywrotkę tylnozsypową W1U ...
    [SUV-C] ASX 1,8 / Qashqai I 1,5 / 3008 I 1,6 / Grand Vitara II 1,9 [SUV-C] ASX 1,8 / Qashqai I 1,5 / 3008 I 1,6 / Grand Vitara II 1,9
    Podstawowe kryteria zestawienia: - SUV lub crossover segmentu C - silnik diesla o mocy ok. 120KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2010 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Mitsubishi ASX 1,8 DiD - 116KM ...

• Re: Jazz - która sonda lambda?

14 Paź 2019, 10:30

Z tym to różnie bywa. Każdą rzecz do samochodu kupuje się wg numeru VIN albo wg numeru katalogowego części, który bierze się z numeru VIN.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

14 Paź 2019, 10:41

dzięki...wiem, że tak jest ale za dwie nowe oryginalne sondy mogę zapłacić więcej niż to auto jest obecnie warte.... więc chyba spróbuje i kupie te dwie z rozbitego, tym bardziej że wiele nie kosztują, a nuż sie uda......
    Benekk
    Nowicjusz

15 Paź 2019, 09:33

Przecież nie musisz kupować oryginalnych - możesz kupić tańszy zamiennik ( OEM ). Ważne żeby był prawidłowy numer katalogowy.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

15 Paź 2019, 11:00

dzięki, a gdzie znajde OEM ? w katalogu producenta ?
    Benekk
    Nowicjusz

16 Paź 2019, 10:10

OEM to jest zamiennik. Daną część OEM znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym. Musisz mieć tylko numer tej części, o którym wspominałem wcześniej. Dla wyjasnienia, poszczególne skróty mają się tak :
    OE – części oryginalne sprzedawane z logo producenta samochodu. Zwykle są dostępne w ASO, lecz pojawiają się też w niektórych hurtowniach.
    OEM – część oryginalna, pochodząca od wytwórni, która dostarcza części na tak zwany pierwszy montaż, jednak sygnowane logo producenta elementu, a nie producenta samochodu.
    OEQ – zamienniki porównywalnej jakości do części oryginalnych, które przeszły badania w odpowiednich instytutach takich jak: Tatcham bądź Centro Zaragozza. Spełniają one również kryteria producenta. Oznaczenia te są jasno podkreślone w katalogach hurtowni, dzięki czemu sprzedawcy mają wiedzę na temat jakości sprzedawanych części.
    AM – są to części o nie określonej jakości co nie oznacza, że są to złe części, natomiast nie posiadają one ogólnie uznawanych certyfikatów.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

27 Paź 2019, 23:31

Dzięki za te info o skrótach OEM, przydadzą się....
    a w sprawie lambdy, to sondy z rozbitego jazza pasowały do mojego aytomata, więc nie potwierdziło się, że muszą być dedykowane albo auto albo manual. Za to były problemy ze srubą, którą mechanik zasłonił drugi otwór na sonde. Tak się przyssała, że godzina zeszła żeby ją wyrwać, tak się zaspawał czy co.... na koniec trzeba było ją brutalnie wycdłubać,a otwór na sondę gwinotwać.
    Dzięki za pomoc.....
    Benekk
    Nowicjusz