Kamera samochodowa a RODO

19 Maj 2020, 16:51

Czy ktoś z Was otrzymał kiedykolwiek mandat za używanie kamerki w aucie?

W najbliższym czasie zamierzam dużo jeździł po Europie i chciałbym wiedzieć jak to jest w praktyce.
aktywnymaz
Nowicjusz
 
Posty: 2
Auto: Bmw 760 Li

20 Maj 2020, 09:00

Jakie kraje będziesz odwiedzał? To kluczowe pytanie bo nie chce mi się opisywać wszystkich.

Aktualnie bez żadnych ograniczeń możesz korzystać z kamery w samochodzie w Danii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii i na Malcie. W pozostałych krajach występują pewne ograniczenia lub używanie wideorejestratora jest zakazane.

Czy w Polsce mamy jakieś obostrzenia jeżeli chodzi o nagrania i używanie wideorejestratorów? Przy filmikach nagrywanych na własny użytek nie ma żadnych zakazów natomiast przy nagrywaniu i publikacji filmików w sieci powinniśmy zachować anonimowość osób które nagrywamy jak nie mamy ich zgody tak żeby nie można było ich rozpoznać.

Najbliższe kraje Polski mają takie obostrzenia:
 • Niemczy – tu można wideorejestratorów używać tylko do celów prywatnych i jest zakaz publikowania takich nagrań. Nieprzestrzeganie tego grozi wysokimi karami.
 • Francja – nie można używać urządzeń z ekranami które znajdują się w zasięgu wzroku kierowcy. Sprawdzi tu się kamera która nie ma wyświetlacza.
 • Węgry – można nagrywać i używać wideorejestratorów jednak tamtejsze prawo wymaga skasowania takich nagrań po upływie 5 dni od dnia rejestracji takim urządzeniem.
 • Słowacja – tu znowu prawo zabrania umieszczania jakichkolwiek urządzeń które będą przyczepione do szyby czołowej które będą znajdowały się w polu widzenia kierowcy.

Jak byś chciał jakieś inne kraje to daj znać.
Rokiko
Aktywny
 
Posty: 389
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kalkulator jednostek mocy
  Najdzęściej używaną jednostką w samochodach do określenia ich mocy jest "KM" jednak jak możemy się dowiedzieć czytając różne opracowania jest to pozaukładowa jednostka mocy (w układzie jednostek miar MKS), bardzo często ...
  [2018] VW Touareg III
  VW pokazał kolejna auto nie dla ludu. W środku pełno elektroniki rodem z nowych Audi z... 15 calowym ekranem dotykowym i 12 calowymi zegarami na czele. Waga spadła o jakieś 100kg w porównaniu do poprzednika. Zapowiedziano ...

 •  
  • Warto przeczytać