Katalog samochodów

Katalog samochodów to miejsce zawierające informacje o wybranych markach, modelach i generacjach aut obecnie produkowanych, oraz tych które dostępne są już tylko na rynku wtórnym. Możecie również sami dodać wybrany model samochodu opisując go tak jak w podanym przykładzie bądź zawierając obszerniejsze dane na jego temat. Zapraszamy do tworzenia bazy samochodów z perspektywy ich użytkowników.

 • Forum
  Tematy
  Posty
  Ostatni post
 • Samochody miejskie (segment A)
  51
  71
  Rokiko 15 Maj 2020, 12:03
  Samochody miejskie z segmentu A są przeznaczone do jazdy w większości po mieście. Główne cechy takich samochodów to niewielkie wymiary, niskie koszty eksploatacji i niskie zużycie paliwa (chociaż w mieście wszystkie auta palą zazwyczaj sporo). Takie samochody są niepraktyczne do poruszania się na trasach pozamiejskich ze względu na niski komfort i hałas przy wyższych prędkościach. Mogą to być samochody dwu-, czteroosobowe lub pięcioosobowe. Mikrosamochody również zaliczana się do tej grupy samochodów ponieważ są to auta o najmniejszych wymiarach i bardzo małych jednostkach napędowych.
 • Samochody małe (segment B)
  0
  0
  Brak postów
  Segment B to samochody małe, takie które oferują nieco więcej miejsca dla pasażerów oraz mają praktyczny bagażnik. Takie cechy pozwalają na poruszanie się tymi samochodami na trasach poza miastem, ale główne ich przeznaczenie jest nadal miejskie jako np. kolejny samochód w rodzinie. Tu mamy również więcej wersji nadwozia i tak modele z tego segmentu występują jako sedan, kombi czy też hatchback.
 • Samochody kompaktowe (segment C)
  18
  22
  badylmka10 18 Lis 2019, 11:21
  Klasa niższa-średnia to samochody kompaktowe o średnich wymiarach przeznaczone do jazdy na trasach oraz po mieście które oferują miejsce dla pięciu dorosłych osób i całkiem obszerny bagażnik. Warunki podróżowania takimi samochodami są już w miarę komfortowe. Użytkownicy przeważnie wybierają auta tego segmentu jako pierwszy lub kolejny samochód w rodzinie. Dostępna jest również większa gama wersji nadwoziowych.
 • Samochody klasy średniej (segment D)
  39
  59
  krzychuw89 09 Mar 2016, 10:58
  W tym segmencie znajdziemy typowe samochody rodzinne zapewniające komfortowe warunki podróżowania dla pięciu dorosłych osób z bagażem na dłuższych trasach poza miastem. Auta w tym segmencie występują najczęściej w wersjach nadwoziowych typu sedan, hatchback oraz kombi. Można spotkać również wersje coupe jako ekskluzywne wersje prezentujące dany model na wysokim poziomie. Jest też nieoficjalna nazwa klasy średniej "premium" w której znajdują się samochody marek kojarzonych przeważnie z luksusem które są droższe i lepiej wyposażone.
 • Samochody klasy wyższej-średniej (segment E)
  21
  21
  Geniodekt 26 Kwi 2014, 18:57
  Segment E jest przeznaczony dla dużych komfortowych i bogato wyposażonych samochodów, które mają za zadanie spełnić wygórowane wymagania stawianie przez rodziny oraz służyć jako reprezentacyjne limuzyny dla firm. Komfortowo wyposażone i uzbrojone najnowszą techniką pozwalają przyjemnie spędzić czas podczas długich podróży. Osiągi czołowych wersji tych limuzyn mogą często konkurować nawet z autami sportowymi.
 • Samochody luksusowe (segment F)
  17
  24
  Zbyszko101 22 Wrz 2020, 11:28
  Samochody osobowe z segmentu F to najwyższej klasy luksusowe auta. Limuzyny które oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa i wyposażenia najczęściej wyposażone w najmocniejsze i największe silniki. Podróż takimi samochodami jest bardzo komfortowa zarówno dla kierowcy jak i pasażerów. Samochody te bardzo często są używane jako reprezentacyjne limuzyny w rządzie i dla szefów dużych korporacji. Do tego segmentu zaliczamy jeszcze bardzo drogie samochody "ultra-luksusowe" które określane są jako F+. Produkowane są z reguły na specjalne zamówienie.
 • Samochody sportowe (segment G)
  14
  15
  Kacper 14 Lis 2016, 12:49
  Samochody sportowe obejmują bardzo dużą grupę pojazdów. To samochody w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające bardzo dobre osiągi znane z samochodów wyścigowych bądź rajdowych z możliwością eksploatacji ich w typowych warunkach drogowych. Standardowo w tej klasie znajdują się pojazdy o nadwoziu dwu lub trzydrzwiowym coupe. Auta segmentu G są bardzo zróżnicowane pod względem wyposażenia i osiągów. Do tego segmentu z plusem "G+" zaliczają się również samochody supersportowe przystosowane do osiągania dużych prędkości i wysokich przyspieszeń.
 • Samochody kabriolety (segment H)
  0
  0
  Brak postów
  Do segmentu H należą samochody których charakterystyczną cechą jest brak dachu (rozkładany dach) lub dach demontowany. Większość produkowanych kabrioletów bazuje na samochodach innych klas, ale istnieją też konstrukcje budowane od podstaw jako dwumiejscowe, niskie kabriolety które nazywane są roadsterami. Tak jak w poprzednich segmentach tu mamy również luksusowe kabriolety zaliczane do segmentu"H+".
 • Samochody terenowe (segment I)
  21
  23
  akism 21 Maj 2014, 12:26
  Auta terenowe to samochody prezentujące cechy umożliwiające poruszanie się po trudnym i niedostępnym terenie dla normalnych samochodów. Do tej góry zaliczamy typowe samochody terenowe jak i te które je przypominają i przeznaczone są do jazdy po twardych drogach czyli w skrócie będą to samochody przynależne do segmentów SUV, SAV czy SAC (pojazdy,które charakteryzują się bardzo sportowym i wyraźnym wyglądem).
 • Vany (segment K)
  2
  2
  Geniodekt 09 Sty 2014, 12:44
  Samochody w tej klasie wyglądają jak połączenie mikrobusa z hatchbackiem. Ich główną zaletą jest przestrzenne, jednobryłowe wnętrze w którym jest średnio od 5 do 7 miejsc dla pasażerów oraz duża przestrzeń bagażowa. Budowa tych samochodów jest zwykle oparta na podwoziach zwykłych samochodów osobowych choć istnieją pojazdy konstruowane od początku jako vany. Często dużymi vanami nazywa się też samochody mające do 10 miejsc dla pasażerów skonstruowane w oparciu o płytę podłogową busa. Mamy również minivany które oparte są z reguły o płytę podłogową samochodów z klas B lub C.
 • Minivany MPV
  0
  0
  Brak postów
  Te samochody zostały stworzone jako wielozadaniowe i jest to zazwyczaj nadwozie jednobryłowe. Pojazdy minivan dzielą się na cztery klasy: małe, kompaktowe, średnie, duże. Ponieważ pierwsze auta tego typu wyglądały jak wersje mini osobowych samochodów dostawczych, dlatego nazwano je minivanami. Dziś pojęcie Van coraz częściej odnosi się do typowo rodzinnych i drogich samochodów.
 • Samochody sportowo-użytkowe SUV
  1
  1
  Kacper 14 Paź 2014, 11:16
  Sportowo-użytkowy rodzaj samochodów, które łączą w sobie cechy luksusowych pojazdów osobowych z samochodami terenowymi. Ten typ samochodów od terenowych wyróżnia to że nie musi on sobie radzić w terenie bo w większości czasu jeździ po normalnych drogach, a jego zadaniem jest zapewnienie podróżującym wysokiego komfortu i bezpieczeństwa. SUVy dzielimy na cztery kategorie w zależności od ich wielkości: małe, kompaktowe, średnie, duże.
 • Pick-upy
  0
  0
  Brak postów
  Samochody posiadające skrzynię ładunkową zaraz za kabiną pasażerską która może być pojedyncza, powiększona lub podwójna. Większość tych samochodów z zewnątrz przypomina auta ubogo wyposażone, ale dzisiaj to samochody zapewniające wysoki komfort jazdy i przyzwoite osiągi, które mają niezwykłą sprawność pokonywania przeszkód.
 • Samochody sportowe
  0
  0
  Brak postów
  Chyba wszyscy na to czekaliśmy: szybkie auta sportowe. Niestety, by kupić jakiś super samochód trzeba mieć dość zasobny portfel. Oprócz tych mega potężnych siłaczy wymienię także bardziej przystępne cenowo lekkie samochody sportowe, bolidy przeznaczone głównie na tor i wyjątkowo szybkie sedany. Na co należy zwrócić uwagę kupując samochód z tego segmentu ? Przede wszystkim na stan zawieszenia- jego remont może kosztować krocie. Mówię to całkowicie poważnie, bo w przypadku takich marek jak Porsche czy BMW M Power możemy mówić tu o dziesiątkach tysięcy. Na szczęście takie uszkodzenia raczej nie powstają od pokonywania dużych przebiegów po autostradach, ale intensywnej eksploatacji pojazdu w rajdach i zawodach wyścigowych. Kolejna rzecz do sprawdzenia to silnik (najlepiej cały przegląd wykonać w wyspecjalizowanej w danej marce stacji obsługi). W przypadku aut pochodzących z USA warto zweryfikować dane dot. danego egzemplarza na podstawie numeru VIN (jeśli handlarz go nie podaje możemy go znaleźć na właściwej tabliczce znamionowej).
 • Pojazdy zabytkowe
  5
  11
  Kao 23 Paź 2020, 19:09
  Wszystkie pojazdy które na podstawie specjalnych przepisów zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych lub znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdy wpisane do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Jako definicję pojazdu zabytkowego możemy przyjąć wszystkie pojazdy które mają więcej niż 25 lat, posiadają żółte tablice. Takie pojazdy dzielimy na Youngtimery (stosunkowo młode, ale już zabytkowe) i Oldtimery (starsze pojazdy zabytkowe).
 • Tematy przyklejone
  Postów
  Odsłon
  Ostatni post
 • Katalog samochodów
  Postów
  Odsłon
  Ostatni post