Kod błędu P2178 Citroen DS4 1.6 VTI SoChic - benzyna

05 Cze 2022, 19:15

Witam.

Pewnego razu gdy jechałem po mieście swoim DS4 to pojawiła się kontrolka Check Engine. Po podłaczeniu go pod komputer zauwazyłem kod błedu P2178 i opis: "Mieszanka za bogata poza biegiem jałowym (rząd1) i "Ciśnienie paliwa, zawory / dysze wtryskowe, niedrożne prowadzenie ukladu zasysania powietrza".

Jakieś rady od czego zacząć? Może już ktoś z was tak miał i podzieli sie swoją historią? Dzieki za podpowiedzi, pozdrawiam.
Dejffmpc
Nowicjusz

06 Cze 2022, 09:52

Duży masz przebieg? Warto by było sprawdzić czy katalizator nie jest częściowo zapchany, dodatkowo szczelność układu dolotowego może mieć tu spore znaczenie.

Warto jeszcze sprawdzić łańcuch rozrządu bo z czasem jego wyciągniecie po pewnym czasie mogłoby być przyczyną wspomnianego błędu.
Rokiko
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 23

06 Cze 2022, 10:11

Przebieg 146 tysięcy, auto dopiero co kupione i ma rok gwarancji. Jeszcze mogą występować jakieś objawy oprócz tego błędu jeżeli chodzi o katalizator lub układ dolotowy?
Dejffmpc
Nowicjusz

06 Cze 2022, 10:25

Najlepiej zerknąć do sterownika i jeżeli jest tylko ten błąd to go zapisać sobie gdzieś żeby o nim pamiętać następnie wykasować błędy i sprawdzać kiedy wróci ponownie.

Co do innych błędów to różnie bywa ale warto tu poobserwować jeszcze pracę sond.

Dużo zrobiłeś km po kupnie auta do momentu pojawienia się błędu?
Rokiko
Forumowicz VIP

06 Cze 2022, 14:57

500km jakoś. Ogólnie to nie napisałem do końca bo Check już zniknął przy 4tym odpaleniu silnika ale podpinając samochód pod komputer jest ten błąd i gdy się go usunie to on się odrazu pojawia.
Dejffmpc
Nowicjusz

06 Cze 2022, 15:09

Skoro masz gwarancję to czemu z niej nie skorzystasz?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Opony letnie, czyli ogumienie, którego potrzebujesz
    Mechanicy zalecają, aby w momencie gdy średnia dobowa temperatura powietrza osiąga więcej niż 7 stopni Celsjusza, zakładać w pojazdach opony letnie. Sprawdźmy, jakie cechy opon letnich sprawiają, że warto to robić i czemu ...
    Mazda MX-5 SUMMER EDITION - Tylko 10 egzemplarzy w Polsce!
    Mazda Motor Poland wprowadza specjalną wersję modelu MX-5 – Summer Edition, która pojawi się w salonach sprzedaży w lipcu br. Oferta obejmuje 10 egzemplarzy MX-5. Wersję Summer wyposażono w silnik 2.0 MZR o mocy ...

• 06 Cze 2022, 15:14

Mam taki zamiar ale najbliższy termin za 3 tygodnie dlatego napisałem tutaj na forum bo może ktoś już mial z tym problem. :)
    Dejffmpc
    Nowicjusz

06 Cze 2022, 15:42

Rokiko napisał(a):Warto jeszcze sprawdzić łańcuch rozrządu bo z czasem jego wyciągniecie po pewnym czasie mogłoby być przyczyną wspomnianego błędu.

Jeżeli dobrze pamiętam, to swego czasu w Peugeotach, Citroenach i jeszcze jakichś autach z tymi silnikami był problem z bogatą mieszanką i coś tam było właśnie związane z łańcuchem. Ale niestety już nie pamiętam tak dokładnie. Warto poszperać w necie, bo jak coś takiego było, to zapewne użytkownicy o tym pisali.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1203
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

06 Cze 2022, 20:16

Już trochę poszperałem i już tyle diagnoz zobaczyłem że wolę się nie zamartwiać. Myślałem że ktoś mial taki problem jak ja i zna rozwiązania no ale zobaczymy ta gwarancję dopiero za 3 tygodnie :)
    Dejffmpc
    Nowicjusz

06 Cze 2022, 21:01

W przypadku tego silnika nie ma ani oczywistych ani łatwych diagnoz i rozwiązań.
    To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
    Kao
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 107
    Miejscowość: Francja
    Przebieg/rok: 40tys. km
    Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

07 Cze 2022, 09:21

Dokładnie. Tu można spokojnie powiedzieć " silnik Vti tak ma" :)
    Najgorsze, że auto jest na gwarancji, więc samemu nie ma co grzebać.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

07 Cze 2022, 10:38

Dejffmpc napisał(a):500km jakoś
    No to nie dużo ;/ Masz gwarancję wiec skorzystaj z niej szkoda tylko ze musisz czekać 3 tygodnie. Zobaczysz co Ci powiedzą. Poproś tylko od informację z diagnozy w czym był dokładnie problem jak wezmą się za jej usuwanie żeby nie okazało się że sytuacja za chwilę powtórzy się.
    Rokiko
    Forumowicz VIP

07 Cze 2022, 10:47

No tak tylko Teraz czekam bo mają szukać innego warsztatu żeby było szybciej niż czekać 3 tygodnie. Ja to bym wolał jechać do swojego, faktura do wystawienia,potem wysłać jako dowód do firmy i po problemie a tak to czekać teraz niewiadomo ile.
    Dejffmpc
    Nowicjusz

07 Cze 2022, 10:58

Rokiko napisał(a):Poproś tylko od informację z diagnozy w czym był dokładnie problem jak wezmą się za jej usuwanie żeby nie okazało się że sytuacja za chwilę powtórzy się.

Naprawę powinni wpisać do książeczki gwarancyjnej, którą powinieneś mieć ( dają podczas zakupu auta ). Przypilnuj tego żeby ci wpisali dokładnie co zostało naprawione.
    Dejffmpc napisał(a):No tak tylko Teraz czekam bo mają szukać innego warsztatu żeby było szybciej niż czekać 3 tygodnie. Ja to bym wolał jechać do swojego, faktura do wystawienia,potem wysłać jako dowód do firmy i po problemie a tak to czekać teraz niewiadomo ile.

Można tak zrobić, łącznie z przeglądami obowiązkowymi, ale ASO zawsze potem utrudnia jak się coś stanie - zawsze próbują podważyć fachowość wykonanej naprawy czy przeglądu poza ASO.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

13 Cze 2022, 09:48

No i wracam właśnie z warsztatu gdzie zostałem pokierowany. Spoko warsztacik, koleś posprawdzal wtryski, spalanie i wszystko git. Mieszanka jest bardzo dobra (a nie zbyt bogata jak błąd wskazywał) i mówi że sonda przed katalizatorem jest problemem i trzeba ją wymienić ;)
    Dejffmpc
    Nowicjusz