Kody

 • Kody stosowane w motoryzacji

 • W związku z tym, że na naszym forum pojawiały się pytania na temat różnych kodów związanych z motoryzacją (OBD 2, wyposażenia, klimatronika itp.) postanowiliśmy przygotować strony na których będzie można odczytać co one oznaczają. Dodatkowo postaramy się Wam podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę kiedy wystąpi usterka, a nawet wskazać przykładowe możliwości naprawy. Trzeba jednak pamiętać, że czasem występują problemy złożone i nie zawsze to co będzie zawarte w opisach na stronie może się sprawdzić. Diagnostyka samochodu powinna być wykonywana zawsze przez fachowe osoby, które potrafią odpowiednio interpretować kody opisujące występujące problemy.
 • Opis kodów błędów OBD II

  Kody błędów OBD 2 są sklasyfikowane według normy J 2012, zakładającej pięcioznakowy system kodowania, w którym na pierwszym miejscu mamy literę B, C, P lub U. Chcąc uzyskać kody błędów niezbędny będzie odpowiedni interfejs diagnostyczny. Po podłączeniu do złącza OBD 2 możliwe będzie ich odczytanie. Opis takich kodów oraz możliwości problemów ich występowania czy też naprawy prezentujemy na naszej stronie. Staraliśmy się opisać jak największą liczbę kodów i nadal pracujemy nad rozbudową opisów.
 • Kody kolorów nadwozia

  Na drogach spotykamy samochody w różnych kolorach które mają swoje unikalne numery tak żeby można było je szybko zidentyfikować w przypadku np. naprawy z lakierowaniem jakiegoś elementu. Wtedy na podstawie takiego numeru dobierany jest lakier samochodowy. Kod koloru najczęściej znajduje się na tabliczce znamionowej umieszczonej gdzieś w samochodzie (miejsce zależy od marki) ale powinien też być w dokumentach od samochodu.
 • Darmowe kody do radia Renault

  Czasem po awarii zasilania lub odłączeniu akumulatora radio samochodowe w Renault (niektóre w Dacii) blokuje się i prosi o kod aktywujący (zabezpieczający) aby mogło ponownie działać. Jeżeli nie masz takiego kodu można spróbować go wygenerować na podstawie tzw. pre code (security code) który pozwala na identyfikację radia samochodowego i można go znaleźć na tabliczce znamionowej radia ale jest i drugi sposób w którym wystarczy wybierać określoną sekwencję klawiszy radiowych do jego wyświetlenia.
 • Konwerter kodów OBD2/EOBD, Hexadecimal, Decimal

  Odczytane kody błędów z pokładowej diagnostyki systemów w samochodzie pozwalają uzyskać informację o problemach które aktualnie występują. Błędy te najczęściej w zależności od systemu i interfejsu otrzymujemy w standardzie OBD2/EOBD ale występują one również w systemie dziesiętnym (decimal) i szesnastkowym (hexadecimal). Konwerter pozwala przekonwertować kod do wszystkich trzech formatów.
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Cyfrowe lusterka Lexusa – to musisz o nich wiedzieć
  To musiało nastąpić. Kamery najpierw trafiły do naszych samochodów, by ułatwiać parkowanie i wspomagać działanie systemów bezpieczeństwa, a teraz zaczynają zastępować klasyczne lusterka. Kluczową rolę w tej ...