Kolizja drogowa

Kolizja drogowa

08 Lis 2011, 13:33

Niedawno miałem kolizję drogową. Na mało ruchliwej wiejskiej szosie podczas skrętu w prawo nie ustąpiłem pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z naprzeciwka. Stało się tak, ponieważ skupiony byłem na szybko jadącym samochodzie za mną. No i nie zauważyłem samochodu jadącego z naprzeciwka. Po uderzeniu w ten właśnie samochód, samochód jadący za mną uderzył w moje tylne boczne drzwi. Czy odpowiadam za uszkodzenia powstałe w samochodzie, który uderzył we mnie, czy tylko za te, które spowodowałem w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa? Dodam, że dostałem właśnie pismo od ubezpieczyciela, w którym uznano mnie za sprawcę uszkodzeń obydwu samochodów. Nie wiem niestety jak do tego ustosunkowała się policja, ponieważ byłem w szoku i nie pomyślałem nawet, żeby zapytać się o to.
devil90
Obserwowany

Re: Kolizja drogowa

08 Lis 2011, 15:22

Skręt w prawo ?? Chyba w lewo ..

Ten z tyłu powinien odpowiadać za szkody na Twoim aucie !! Ma zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu .. Napisz odwołanie i podeprzyj się przepisami z PoRD ..
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

08 Lis 2011, 21:44

Tak jak przedmówca - ty odpowiadasz za szkodę wyrządzoną w samochodzie na którym wymusiłeś pierwszeństwo, a kierowca, który wjechał ci w tył odpowiada za szkodę wyrządzoną tobie, ponieważ to on nie zachował bezpiecznej odległości od ciebie.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

09 Lis 2011, 10:32

A orientuje się ktoś skąd mogę wziąć dane kierowcy, który we mnie uderzył? Czy policja udostępni mi takie wiadomości? Samochód nadaje się do kasacji. W takim przypadku mogę wystąpić o odszkodowanie od ubezpieczyciela kierującego pojazdem, który we mnie wjechał?
devil90
Obserwowany

09 Lis 2011, 15:13

Nie spisałeś sobie choćby rejestracji ??
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

12 Lis 2011, 15:42

devil90 napisał(a):Czy odpowiadam za uszkodzenia powstałe w samochodzie, który uderzył we mnie, czy tylko za te, które spowodowałem w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa?

Tylko za te spowodowane przez nieustąpienie pierwszeństwa. W drugim przypadku winny jest kierowca, który jechał za Tobą. Policja powinna mieć ponadto fotografie i protokół z miejsca zdarzenia, które będą potrzebne jako dowód.
EuCO
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Volvo S60 Polestar Concept to najszybsze koncepcyjne Volvo Volvo S60 Polestar Concept to najszybsze koncepcyjne Volvo
    Najszybszy samochód koncepcyjny w historii Volvo to "Volvo S60 Polestar Concept" które wyposażono we wzmocniony rzędowy sześciocylindrowy silnik T6 napędzający cztery koła za pośrednictwem układu Haldex. Ten ...
    Bugatti T40 to już ponad 80-letni zabytek Bugatti T40 to już ponad 80-letni zabytek
    Przedwojenne Bugatti T40 Macieja Pedy. Samochody od zawsze zajmowały specjalne miejsce w sercach jego rodziny. W 1968 roku ojciec Macieja zakupił pierwsze auto zabytkowe – Studebakera, w którym zakochał się od ...

• Re: Kolizja drogowa

14 Lis 2011, 17:02

Devil, w tej sytuacji jesteś sprawcą jednej kolizji. Kierowca, który wjechał w Twój samochód jest sprawcą kolejnej. Jednak bez sporządzenia protokołu szkody bezpośrednio po wypadku, identyfikacja pojazdu sprawcy i otrzymanie odszkodowania może być utrudnione. Jeśli dysponujesz chociaż numerem rejestracyjnym pojazdu sprawcy, możesz zwrócić się z prośbą o jego identyfikację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu.
    Ekspert_Link4
    Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

16 Lis 2011, 18:51

Link4 napisał(a):Jeśli dysponujesz chociaż numerem rejestracyjnym pojazdu sprawcy, możesz zwrócić się z prośbą o jego identyfikację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jednakże devil90 takimi informacjami nie dysponuje, co można wywnioskować z jego wypowiedzi. Może jacyś świadkowie byli na miejscu zdarzenia? Bez dowodów niestety pole manewru przy dochodzeniu odszkodowania jest bardzo małe.
    EuCO
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Monster Truck Rock Star, 11
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda