Koniec OC - czy dalej trzeba wypowiadać?

10 Lip 2013, 16:15

Witam!
Za tydzień kończy mi się OC - mam jednak pytanie. Czy w dalszym ciągu trzeba wypowiadać to ubezpieczenie, aby zakład sam go nie przedłużył? Jakiś czas temu słyszałem opinie, że jest to niezgodne z prawem, ale czy coś się stało w tym kierunku?:)
Pozdrawiam
voytek77
Początkujący
 
Posty: 100
Miejscowość: Śląsk

10 Lip 2013, 23:08

Ostatnio skończyło mi się OC na motocykl i mogę z całą pewnością stwierdzić, że - tak, ubezpieczenie zostaje przedłużone. Nie wiem jaki jest stan prawny i czy robią to zgodnie z prawem czy nie, ale pewnie w każdej z takich umów jest zapis, że ubezpieczenie zostanie przedłużone jeśli nie wypowiesz we wskazanym terminie. Tylko licz się z tym, że wypowiedzieć musisz jak najszybciej, w PZU masz chyba czas do tygodnia po skończeniu okresu, ale pewien nie jestem.
koner
Nowicjusz
 
Posty: 7
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Peugeot 307
Silnik: 2.0 HDi
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

12 Lip 2013, 08:52

Coś dzwoni ale w którym kościele to nie wiadomo. Ubezpieczenia nadal trzeba wypowiadać, skąd ubezpieczyciel ma znać twoje zamiary. Zmiany w prawie od 2012 roku miały jedynie zapobiec pułapce w kwestii podwójnego ubezpieczenia - to które zostało zawarte na warunkach przedłużenia umowy można w każdej chwili wypowiedzieć, gdy wykupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela.
Tutaj więcej info na ten temat
WYPOWIEDZENIE OC
Longhorn
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 358
Zdjęcia: 518
Miejscowość: pdk
Auto: Toyota Corolla E12 FL
Silnik: 1.4 VVT-i 97KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2006

12 Lip 2013, 10:34

Panowie - powoli, bo zrobił się bałagan - jeżeli umowę OC zawierałeś ty osobiście rok temu, to umowę musisz wypowiedzieć, bo się przedłuży. Musisz to zrobic najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy. Możesz wypowiedzenie wysłać pocztą ( liczy się teraz data stempla pocztowego ) albo wysłać mailem. Ale najpóźnioej na jeden dzień przed końcem umowy. Jeżeli jednak dany pojazd kupiłeś i OC przejąłeś po poprzednim właścicielu, to umowy nie musisz wypowiadać, bo się nie przedłuży - w tym przypadku ty musisz zadbać o to, by umowę przedłużyć.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16507
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Lip 2013, 16:59

MotoAlbercik napisał(a):albo wysłać mailem

W tym felietonie nic nie piszą o mailu - skąd wiesz ??
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

13 Lip 2013, 20:51

Mail, to również list - tyle tylko, że elektroniczny. Wysyłasz, zaznaczasz, że chcesz potwierdzenie przeczytania i ok. To tak, jakbyś wysłał polecony z pokwitowaniem odbioru.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16507
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jakie modele i wersje oferują japońskie marki?
  Toyota GR Supra i Lexus LC to dobrze znane auta z Japonii. Toyota i Lexus proponują jednak nie tylko bezkompromisowe auta dla fanów adrenaliny, ale też usportowione wersje popularnych modeli. Zaglądamy do oferty obu ...
  Opony całoroczne – jakie mają wady i zalety?
  Opony całoroczne – do wszystkiego, czyli do niczego? Czy może jednak istnieją uniwersalne opony, na każde warunki drogowe? Kiedy decydujemy się na zakup nowego kompletu opon mamy dwie dostępne opcje – opony dedykowane ...

 • 13 Lis 2013, 14:45

  Można mailem, faxem - tylko tutaj musi być widoczny podpis. Nie wiem tylko jak to jest z podpisem elektronicznym, bo nigdy z niego korzystałem, może ktoś z Was używa i powie jak to wygląda w praktyce z ubezpieczycielem?
  MateuszM
  Obserwowany
   
  Posty: 2
  Auto: Fiat Panda

  22 Lis 2013, 14:30

  Dyskusja dotyczy 2 wątków:
  - automatycznej kontynuacji ubezpieczenia w sytuacji wspomnianej przez voytka77
  - zniesienia automatyzacji w przedłużaniu umowy ubezpieczenia w przypadku kupna/sprzedaży samochodu

  Porządkując poruszane tu wątki:

  W sytuacji przedstawianej przez voytka77 umowa ubezpieczenia OC jest odnawiona automatycznie jeśli nie zostanie wypowiedziana.

  Automatyczna kontynuacja umowy nie nastąpi jednak w przypadku kupna/sprzedaży samochodu i tutaj pojawia się drugi poruszany wątek.
  Tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia zniosła (poprzez wprowadzenie artykułu 28a) nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która niedawno weszła w życie. Głównym celem wprowadzenia zmiany było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

  Po zakupie auta używanego nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. jego historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

  Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Można też skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym samemu i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

  Obecnie po zakupie używanego auta należy pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było jeszcze do niedawna. Trzeba zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.
  LINK4
  Nowicjusz
   
  Posty: 10
  Auto: różne
   
  • Warto przeczytać