Kontrolki samochodowe - sprawdź co oznaczają

Kontrolki samochodowe - sprawdź co oznaczają

12 Sty 2019, 18:10

Każdy kierowca zna temat kontrolek które wyświetlają się na desce rozdzielczej (liczniku) przed każdym odpaleniem silnika. Nie są to jednak wszystkie kontrolki które możemy zobaczyć na naszym liczniku. Większość kontrolek wyświetla się tylko w przypadku awarii danego układu z którym są powiązane.

Warto zaznajomić się z instrukcją samochodu i sprawdzić jakie mamy kontrolki i co one dokładnie oznaczają. W niektórych przypadkach jazda nie jest wskazana aż do usunięcia problemu który spowodował zapalanie kontrolki (czasem na wyświetlaczu komputera pokładowego wyświetla się również komunikat z konkretnym błędem, problemem który należy usunąć).
Kontrolki samochodowe - sprawdź co oznaczają Co robić jak na desce zacznie nam się wyświetlać kontrolka?
Wszystko zależy od tego jaka to będzie kontrolka i czego będzie dotyczyła. Trzeba wiedzieć, że kontrolki dzielimy na trzy główne grupy kolorystyczne czerwony, pomarańczowy (czasem żółty) i zielony. każdy z kolorów oznacza problem mniej lub bardziej poważny lub też po prostu sygnalizuje aktualnie włączoną funkcję.

- kolor czerwony - kontrolki o takim kolorze zazwyczaj sygnalizują poważne awarie które uniemożliwiają dalszą podróż samochodem nie narażając go na dalsze uszkodzenia (dalsza jazda może być niebezpieczna nie tylko dla nas ale i innych uczestników ruchu). Sygnalizują też nie zapięte pasy o których każdy kierowca powinien pamiętać przed rozpoczęciem podróży.

- kolor pomarańczowy (żółty) - kontrolki oznacza awarię jednego z układów w samochodzie i jeżeli kontrolka nie określa dokładnie problemu potrzebne jest w tym przypadku podłączenie interfejsu diagnostycznego w celu odczytania konkretnego błędu. Taki kolor kontrolki może również oznaczać uaktywnienie jednego z systemów w samochodzie i tu za przykład można podać ASR który zapobiegając buksowaniu kół informuje nas tą kontrolką o aktualnym działaniu tego systemu ale w przypadku ciągłego świecenia się tej lampki informuje na o problemie.

- kolor zielony - kontrolki oznacza działanie poszczególnych funkcji przeważnie dodatkowych w które auto zostało wyposażone. Przykładem może być tu tempomat po aktywacji którego wyświetla nam się odpowiednia kontrolka, a z podstawowych funkcji które wyświetlają nam zieloną kontrolkę podczas działania są ko kierunkowskazy :)

Opisy kontrolek znajdziesz na naszej stronie w dziale kontrolki samochodowe.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3000
Zdjęcia: 11379
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Seat Leon III - gama silników Seat Leon III - gama silników
    SEAT wysyła nowego Leona na bitwę wydajnych i oszczędnych silników TDI i TSI, o pojemnościach od 1,2 do 2,0 litra pojemności. Wszystkie silniki wyposażone są w bezpośredni wtrysk i turbodoładowanie. Zostały one zaprojektowane ...
    Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe? Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe?
    Toyota opatentowała nowy projekt latającego samochodu-drona, którego koła mogą pełnić funkcję śmigieł. Pojazd ma mieć napęd elektryczny zasilany bateriami lub ogniwami paliwowymi. Projekt opracowała Toyota Engineering ...

  •