AdBlue - usterka / komunikat

 • Zdjęcia i opisy kontrolek występujących w pojazdach
 • Kolor
  Kategoria
  Marki
 • AdBlue - usterka / komunikat

  AdBlue - usterka / komunikat


  AdBlue to dodatek który wykorzystywany jest do oczyszczania spalin z tlenków azotu, dokładnie jest to wodny roztwór mocznika. Jest on stosowany w systemach SCR tzw. selektywnej redukcji katalitycznej. Początkowo dodatek ten był stosowany tylko w ciężarówkach, aktualnie znajdziemy go również w samochodach osobowych z silnikiem diesla. 

  Zużycie tego dodatku jest określone z góry i powinno się zawierać w granicach od 0,5 do ok. 3 proc. zużycia oleju napędowego. Jego zużycie jest zależne od obciążenia silnika im będzie ono większe tym więcej potrzebne będzie tego dodatku (np. bardzo dynamiczna jazda po mieście = większy procent tego dodatku w stosunku do oleju, a jazda w trasie ze stała prędkością odwrotnie czyli tu zużyjemy mniej dodatku). Najczęściej samochody osobowe zużywają AdBlule w dolnej granicy czyli około 0,5 % w stosunku do oleju napędowego. Mając to na uwadze przy średniej wielkości zbiorniku paliwa 65 litrów zużyjemy około 300-400ml AdBlue.

  Pamiętamy, że jak pojawi nam się informacja o uzupełnieniu dodatku AdBlue to powinniśmy o tym pamiętać bo jak dodatek skończy się to sterownik nie pozwoli uruchomić silnika. Najczęściej po pojawieniu się takiego komunikatu mamy jeszcze jakiś 1000km do przejechania.


  Ocena: 4.5/5 (23 głosów)
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  V-ósemki w planach Lexusa. Jest nowy patent
  Lexus słynie z cenionych silników V8. Japończycy podkreślają też, że – mimo mody na zelektryfikowane napędy i systemy automatyzujące jazdę – zamierzają nadal produkować samochody dla wymagających entuzjastów ...