"Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie

Czy takie ulgi dla kierowców hybryd powinny być w innych miastach w Polsce?

Tak
3
100%
Nie
0
Brak głosów
Razem głosów : 3

"Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie

20 Lip 2012, 16:41

Przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu – na te przywileje będą mogli liczyć właściciele aut hybrydowych i elektrycznych w Krakowie. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadzi od września 2012 roku system wsparcia dla takich samochodów. To efekt zainicjowanej właśnie kampanii społecznej "Kraków Mobilny", której partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" oraz Toyota Motor Poland. Dokumenty inicjujące akcję podpisali w poniedziałek: Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, prezes fundacji - Rafał Serafin oraz prezes zarządu Toyoty w Polsce – Tsutomu Otsubo. System podobnych ulg uruchomi także we wrześniu Szczecin.

Zdjęcie

Szczegółowy wykaz przywilejów obejmujących kierowców aut hybrydowych i elektrycznych na terenie miasta zostanie przedstawiony do momentu ruszenia kampanii i będzie obowiązywał przez 12 miesięcy. W Polsce to ewenement, w krajach Unii Europejskiej – praktyka stosowana od lat. "Do centrum Londynu wjedziemy Priusem bez żadnych opłat, podczas gdy kierowcy klasycznych aut muszą za taki wjazd zapłacić 9 funtów dziennie. Dlatego cieszymy się, iż możemy współtworzyć w Polsce tak unikatową i pionierską inicjatywę." – podkreśla Tsutomu Otsubo, prezes Toyoty Motor Poland.

POLECAMY 4 miliony samochodów hybrydowych Toyoty

Toyota jest obecnie najbardziej doświadczonym na świecie producentem samochodów hybrydowych. Od 1997 roku produkuje seryjnie Priusa, obecnie w swojej ofercie ma m.in. hybrydowe odmiany Aurisa i Yarisa oraz całą grupę hybryd spod znaku Lexusa. Po drogach świata jeździ już ponad 4 mln hybryd Toyoty a we wrześniu oficjalnie zadebiutuje kolejna generacja Priusa – z systemem Plug In (ładowanie akumulatorów z gniazdka zewnętrznego z wydłużonym zasięgiem jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym).

POLECAMY Toyota Yaris Hybrid - Rewolucja w segmencie B

Ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych są jednym z elementów wspomnianej kampanii społecznej "Kraków Mobilny", która ma inspirować mieszkańców do korzystania z pojazdów ekologicznych, promować transport publiczny oraz rowery. W przyszłości miasto planuje zbudowanie sieci ulicznych stacji ładowania akumulatorów dla tych pojazdów. Liczy także na aktywną pomoc partnerów programu w procesie wdrażania samochodów ekologicznych do służb komunalnych oraz komunikacji miejskiej. "Od lat priorytetem w działaniach inwestycyjnych Krakowa jest poprawa infrastruktury związanej z transportem i co najważniejsze – transportem przyjaznym dla środowiska" – podkreśla Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.
Fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" stawia sobie dodatkowe szczytne cele – utworzenie szkolnych koalicji na rzecz propagowania przyjaznych dla środowiska dojazdów do szkoły oraz przygotowanie i wdrożenie tzw. planów mobilności przez lokalnych pracodawców. "Mamy już pierwszych 20 szkół wybranych do tego programu i od września rozpoczynamy z nimi wspólną akcję edukacyjną" – informuje Rafał Serafin, prezes fundacji.

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2989
Zdjęcia: 11348
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    [D] BMW 320i e46 / Lexus IS 200 / Mercedes C200 W203 [D] BMW 320i e46 / Lexus IS 200 / Mercedes C200 W203
    Podstawowe kryteria zestawienia: - samochody z segmentu D - nadwozie sedan - napęd na tylne koła - silniki benzynowe do 2l o mocy ok. 150KM - manualna skrzynia biegów - rok produkcji modeli ok. 2000r. Wytypowane modele ...
    Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji Toyota Supra z 1994 roku - rekordowa cena sprzedaży na aukcji
    Gdyby zapytać fanów motoryzacji, który seryjny model był największym osiągnięciem Toyoty, wielu wskazałoby Suprę czwartej generacji, czyli model MK4. Podobnego zdania musiał być nabywca czarnej Supry z 1994 ...

  •