"Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie

Czy takie ulgi dla kierowców hybryd powinny być w innych miastach w Polsce?

Tak
3
100%
Nie
0
Brak głosów
Razem głosów : 3

"Kraków Mobilny" - zniżki dla kierowców hybryd w Krakowie

20 Lip 2012, 15:41

Przejazd bus pasami, zniesienie opłat za miejsca postojowe, wjazd do wybranych stref ograniczonego ruchu – na te przywileje będą mogli liczyć właściciele aut hybrydowych i elektrycznych w Krakowie. To pierwsze miasto w Polsce, które wprowadzi od września 2012 roku system wsparcia dla takich samochodów. To efekt zainicjowanej właśnie kampanii społecznej "Kraków Mobilny", której partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" oraz Toyota Motor Poland. Dokumenty inicjujące akcję podpisali w poniedziałek: Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, prezes fundacji - Rafał Serafin oraz prezes zarządu Toyoty w Polsce – Tsutomu Otsubo. System podobnych ulg uruchomi także we wrześniu Szczecin.

Image

Szczegółowy wykaz przywilejów obejmujących kierowców aut hybrydowych i elektrycznych na terenie miasta zostanie przedstawiony do momentu ruszenia kampanii i będzie obowiązywał przez 12 miesięcy. W Polsce to ewenement, w krajach Unii Europejskiej – praktyka stosowana od lat. "Do centrum Londynu wjedziemy Priusem bez żadnych opłat, podczas gdy kierowcy klasycznych aut muszą za taki wjazd zapłacić 9 funtów dziennie. Dlatego cieszymy się, iż możemy współtworzyć w Polsce tak unikatową i pionierską inicjatywę." – podkreśla Tsutomu Otsubo, prezes Toyoty Motor Poland.

POLECAMY 4 miliony samochodów hybrydowych Toyoty

Toyota jest obecnie najbardziej doświadczonym na świecie producentem samochodów hybrydowych. Od 1997 roku produkuje seryjnie Priusa, obecnie w swojej ofercie ma m.in. hybrydowe odmiany Aurisa i Yarisa oraz całą grupę hybryd spod znaku Lexusa. Po drogach świata jeździ już ponad 4 mln hybryd Toyoty a we wrześniu oficjalnie zadebiutuje kolejna generacja Priusa – z systemem Plug In (ładowanie akumulatorów z gniazdka zewnętrznego z wydłużonym zasięgiem jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym).

POLECAMY Toyota Yaris Hybrid - Rewolucja w segmencie B

Ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych są jednym z elementów wspomnianej kampanii społecznej "Kraków Mobilny", która ma inspirować mieszkańców do korzystania z pojazdów ekologicznych, promować transport publiczny oraz rowery. W przyszłości miasto planuje zbudowanie sieci ulicznych stacji ładowania akumulatorów dla tych pojazdów. Liczy także na aktywną pomoc partnerów programu w procesie wdrażania samochodów ekologicznych do służb komunalnych oraz komunikacji miejskiej. "Od lat priorytetem w działaniach inwestycyjnych Krakowa jest poprawa infrastruktury związanej z transportem i co najważniejsze – transportem przyjaznym dla środowiska" – podkreśla Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.
Fundacja "Partnerstwo dla Środowiska" stawia sobie dodatkowe szczytne cele – utworzenie szkolnych koalicji na rzecz propagowania przyjaznych dla środowiska dojazdów do szkoły oraz przygotowanie i wdrożenie tzw. planów mobilności przez lokalnych pracodawców. "Mamy już pierwszych 20 szkół wybranych do tego programu i od września rozpoczynamy z nimi wspólną akcję edukacyjną" – informuje Rafał Serafin, prezes fundacji.

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2298
Zdjęcia: 8333
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Ford Focus - kompaktowy hatchback do miasta Ford Focus - kompaktowy hatchback do miasta
  W przypadku tego modelu najniższym spalaniem charakteryzuje się silnik Diesla 1.5 TDCi ECOnetic o mocy 105 KM. Producent deklaruje, że średnie zapotrzebowanie na olej napędowy jednostki to 3,4 l/100 km (w mieście: 3,8 l/100, ...
  [C] Civic VI 1,5 / Elantra 1,6 / Carisma 1,6 / 45 1,6 / Octavia I 1,6 [C] Civic VI 1,5 / Elantra 1,6 / Carisma 1,6 / 45 1,6 / Octavia I 1,6
  Podstawowe kryteria zestawienia: - liftback segmentu C - silnik benzynowy o mocy ok. 100KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2001r. Wytypowane modele do zestawienia: - Honda Civic VI 1,5 - 114KM - Hyundai ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   passat b5 german style
   Monster Truck Rock Star, 11
   Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda