Który kompakt będzie lepszy?

Który kompakt będzie lepszy?

01 Lis 2010, 20:00

Witam,

Planuję jeszcze w tym roku wymienić samochód, ale niestety mam ogromny mętlik w głowię, więc postanowiłem zapytać Was moi drodzy o radę. Na autko chcę przeznaczyć ok 40 tyś złotych (łącznie z opłatami). Poszukuje auta trwałego, w miarę komfortowego, ekonomicznego, ale zarazem pozwalającego na swobodne wyprzedzanie. Auto musi być w miarę młode - maksymalnie 4 letnie.

Dziennie robię ok 80 km do pracy, dodatkowo często wyjeżdżam na dłuższe wypady weekendowe - rocznie będzie to około 32 - 35 tyś km. Dlatego biorę pod uwagę tylko i wyłącznie diesle.

W oko wpadły mi dwa auta (kolejność nie przypadkowa):
- Pegeout 308, 1.6 - 110 konny,
- Ford Focus podobny motor.

Tylko niestety czym więcej czytam, to jestem za przeproszeniem głupszy. Pegeout 308 bardzo mi się podoba i kiedy byłem już praktycznie zdecydowany na zakupy spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat tego samochodu i zacząłem rozglądać się za czymś innym. Padło na focusa - choć opinie na temat tego wozu również są podzielone.

Co byście mi polecili do podanej wyżej kwoty?
Moshi
Nowicjusz

Miejscowość: Śląsk

Re: Który kompakt będzie lepszy?

01 Lis 2010, 20:09

Osobiście wolałbym Peugeota 308:
tu porcja materiału która powinna i Ciebie przekonać:
http://motoryzacja.interia.pl/news/te-a ... ja,1542290
http://www.autogaleria.pl/auto_test/test.php?id=170
http://www.autogaleria.pl/auto_test/peu ... m,428.html
w mojej rodzinie po długim rekonesansie na rynku wybór padł właśnie na 308 HDI, póki co 5 miesięcy i 27tys. km przebiegu absolutnie bezawaryjnie.
Wystrzegaj się aut sprowadzonych! co prawda są tanie ale bierze się to głównie z powodu poważnego wypadku lub dużego przebiegu a za 40tys. zł jakieś krajowe 1.6 HDI z 2007 powinieneś znaleźć z przebiegiem w granicach 100tys. km.
Jeśli jednak nie uda się znaleźć 308 w tej cenie to Focus też nie będzie złym wyborem, jest tańszy a równie udany(choć nieco bardziej awaryjny).
Jasiek90
Stały forumowicz

Miejscowość: Zawichost
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Chrysler PT Cruiser/Seat Arosa
Silnik: 2.4-152 KM/ 1.7 SDI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

01 Lis 2010, 23:26

Pomyśl też o Mazdzie 3
AreBie
Aktywny

Miejscowość: NML

02 Lis 2010, 11:39

Dzięki za rady. Hmmm w rankingach 308 w ścisłej czołówce a opinie ma złe... Nie rozumiem już tego...

Co do mazdy, to jakiś czas temu miałem przyjemność przejechać się tym samochodem na dłuższej trasie i niestety fotele były dla mnie odrobinę nie wygodne i się zniechęciłem do tego autka.
Moshi
Nowicjusz

Miejscowość: Śląsk

02 Lis 2010, 14:16

A przypadkiem nie pomyliłeś opinii 308 z 307 z początkowych lat produkcji?
złe opinie może zebrać od ludzi którzy kupili puzzle zwiezione z francji(a tam jak wiadomo nie można rejestrować aut po szkodzie całkowitej więc za grosze są sprzedawane polskim handlarzom i naprawiane jak najmniejszym kosztem) albo po prostu od fantastów którzy ten samochód widzieli tylko na obrazkach.
Żeby nie być gołosłownym załączam jedyny jak dotąd test długodystansowy tego modelu:
http://www.auto-motor-i-sport.pl/testy/ ... -8209.html
Jasiek90
Stały forumowicz

Miejscowość: Zawichost
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Chrysler PT Cruiser/Seat Arosa
Silnik: 2.4-152 KM/ 1.7 SDI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Lis 2010, 15:19

Odnośnie 308-ki nie pomogę, ponieważ nie miałem jeszcze przyjemności pojeździć, ale mogę coś powiedzieć o silniku, 1.6 HDi/TDCi - jest ekstremalnie oszczędny i bardzo żwawy, w tym miesiącu litrażowałem Forda C-Maxa z takim silnikiem na trasie z Francji do Polski, głównie po autostradach przy prędkości 110-120km/h C-Max spalił 4,45 l. ON/100 km(komputer pokazał 4,3), na podobnej trasie Citroen C4 Picasso z tym silnikiem spalił mi 4,7 litra przy takiej jeździe.

Zgadzam się z opinią kolegi Jasiek90 na temat puzli z Francji, które psuły opinie 307(na marginesie bardzo fajny samochód),
ale mam zupełnie inne zdanie co do aut sprowadzonych - generalnie nie ma znaczenia skąd samochód pochodzi z tym że swobodnie można porównać zużycie auta z przebiegiem 200 tys. zrobionym po zachodnich autostradach do do zużycia auta ze 100 tys. km zrobionego po naszych krajowych drogach, mam porównanie, ponieważ zajmuje się sprzedażą samochodów i miałem do czynienia z przeróżnymi autami (krajowe, sprowadzone, wysokie przebiegi, niskie przebiegi itd., obecnie niemal wyłącznie sprowadzamy auta z zagranicy, bezwypadkowe, z podwyższonymi przebiegami 40-70 tys. rocznie, 3-latek ma u nas średnio 150-200 tys. km)

co do wypadków to powypadkowy może być i krajowy i sprowadzony, ale myśle, że zrozumiałe jest, że jeśli cena danego egzemplarza mieści się pierwszej 5-ce najtańszych na allegro, przebieg jest bardzo niski i super wyposażenie = bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że auto jest powypadkowe ( nazwijmy to nową teorią powypadkowości k_s :wink: )
k_s
Początkujący

Miejscowość: ----
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy
    Powodów zmęczenia i niewyspania może być wiele, przede wszystkim jednak to brak odpowiedniej ilości snu. Zachowania zaspanej osoby za kierownicą są równie niebezpieczne jak tej kierującej pojazdem pod wpływem ...
    Objawy uszkodzenia turbosprężarki Objawy uszkodzenia turbosprężarki
    Obecnie niemal każdy samochód z silnikiem diesla jak i benzynowym wyposażony jest w turbosprężarkę. Ma ona na celu zwiększenie ilości powietrza doprowadzanego do cylindrów a co za tym idzie zwiększenie jego mocy. Niestety ...

• Re: Który kompakt będzie lepszy?

02 Lis 2010, 20:29

W tej kwocie możesz śmiało szukać też Opla Astry III, lub VW Golfa V. Chciał czy nie to dwa samochody znaczące wiele na rynku segmentu kompaktów. Warto chociaż do nich wsiąść i odpowiedzieć sobie na pytanie czy odpowiada. Chociaż i tak wiadomo, że 308-mka wygra pod tym względem, bo jest zwyczajnie ładna i wygodna.

Można się też pokusić na przymierzenie się do Fiata Bravo II.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

03 Lis 2010, 12:00

Zgadzam się,najlepiej byłoby poszukać Golfa V lub Astry II,z tym ze w dieslu. robisz 80 km do pracy dziennie,wiec koszty silnika benzynowego będą bardzo duże,a diesel dobrze sprawdzi się an trasie.
    PanSamochodzik1
    Nowicjusz

Miejscowość: Łódź

• Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Autosacrum 2009