Kupno auta - rekalkulacja składki OC

Kupno auta - rekalkulacja składki OC

21 Wrz 2013, 21:39

Kupiłem 18.09.2013 auto (1.2 75km)
Auto ma OC do 17.12.2013 i tu moje pytanie, z tego co czytam muszę zrobić rekalkulację składki OC, więc ile będę musiał dopłacić? Aktualne OC jest w PZU i na potwierdzeniu jest kwota 270ZŁ za cały rok! Robiąc kalkulacje kosztów OC rocznego wychodzi mi najtańsze w okolocach 1000zł, teraz pytanie czy będę musiał coś dopłacać jeżeli tak to ile zważając że do końca OC są nie całe 3 miesiące więc nie przypuszczam żeby była to różnica za cały rok? (1000-270=730zł)
hajer
Nowicjusz
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 Sie 2013, 19:32
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy od: 31 08 2012
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Fiat Siena
Silnik: 1.2 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

Re: Kupno auta - rekalkulacja składki OC

04 Paź 2013, 11:20

Po zakupie auta używanego nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pan jako nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się Pan pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez Pana jako nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. Pana historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z Panem jako nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Może też Pan skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym sam i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zniosła tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie artykułu 28a, którego głównym celem było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

Obecnie po zakupie używanego auta powinien Pan pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było jeszcze do niedawna i dlatego będzie Pan musiał zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.
LINK4
Nowicjusz
 
Posty: 10
Rejestracja: 13 Wrz 2013, 10:59
Auto: różne
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  AMAZING PARTS - SKODA Octavia rozebrana na części AMAZING PARTS - SKODA Octavia rozebrana na części
  SKODA razem ze School of Form zorganizowała wyjątkowe wydarzenie AMAZING PARTS, podczas którego Nowa Skoda Octavia zostanie rozebrana na części, a z nich młodzi projektanci/studenci School of Form, pod okiem znakomitego ...
  Audi A6 Hybrid Audi A6 Hybrid
  Hybrydowe Audi A6 to nowe oblicze limuzyny klasy business. Jego lekką karoserię osadzono na sportowym podwoziu. Wnętrze jest eleganckie i ergonomiczne, a kierowca i pasażerowie mają do dyspozycji wiele systemów wspomagających ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • VW Passat CC
   passat b5 german style
   Autosacrum 2009
   Subaru Impreza STI