Kupno auta - rekalkulacja składki OC

21 Wrz 2013, 22:39

Kupiłem 18.09.2013 auto (1.2 75km)
Auto ma OC do 17.12.2013 i tu moje pytanie, z tego co czytam muszę zrobić rekalkulację składki OC, więc ile będę musiał dopłacić? Aktualne OC jest w PZU i na potwierdzeniu jest kwota 270ZŁ za cały rok! Robiąc kalkulacje kosztów OC rocznego wychodzi mi najtańsze w okolocach 1000zł, teraz pytanie czy będę musiał coś dopłacać jeżeli tak to ile zważając że do końca OC są nie całe 3 miesiące więc nie przypuszczam żeby była to różnica za cały rok? (1000-270=730zł)
hajer
Nowicjusz
 
Posty: 25
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy: 31 08 2012
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Fiat Siena
Silnik: 1.2 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

04 Paź 2013, 12:20

Po zakupie auta używanego nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Pan jako nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się Pan pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez Pana jako nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. Pana historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z Panem jako nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Może też Pan skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym sam i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zniosła tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie artykułu 28a, którego głównym celem było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

Obecnie po zakupie używanego auta powinien Pan pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było jeszcze do niedawna i dlatego będzie Pan musiał zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.
LINK4
Nowicjusz
 
Posty: 10
Auto: różne
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Silnik 2UR-GSE - Lexus
  Pozostajemy w świecie V-ósemek. Z silników tego typu bardzo chętnie korzysta również Lexus. Japońska marka powszechnie stosuje takie motory w autach sportowych. Flagową jednostką Lexusa jest obecnie wolnossący ...
  Mazda 3 - kompaktowy hatchback do miasta
  Zainteresowani zakupem Mazdy 3 z automatyczną skrzynią biegów mają do wyboru jedną jednostkę – 120-konny silnik o pojemności dwóch litrów. Według danych producenta jego spalanie wynosi 5,6 l/100 ...

 •  
  • Warto przeczytać