Kupno auta ze Szwajcarii przez komis

Kupno auta ze Szwajcarii przez komis

10 Cze 2018, 12:11

Witam. W piatek kupilem auto ze szwajcari przez komis. Obecnie mam: dowod rejestracyjny + tlumaczenie, przeglad techniczny polski, zaswiadczenie o wpisie w ewidencje ze dany komis moze przedawac auta, zaswiadczenie ze auto zostalo sprowadzone bez tablic, oraz fakture vat z adnotacja "Auto odprawione zostalo w Polskim Oddziale Celnym Olszyna dnia 24.05.2018 numer odprawy celnej PZC i numer". Sprzedawca twierdzi ze akcyze zaplacil w olszynie i niemam potwierdzenia zaplaty bo jest w ksiegowosci. Ja sprawdzilem w systemie ZEFIR2 i auto nie widnieje w bazie. Sotzedawca twierdzi ze tam tego nie znajde bo to auto ze szwajcari i cos mowil o jakims podatku. Dzwonilem do WK powiedzieli ze powinno wystarczyc ze jest taka adnotacja na fvat ale co z ta akcyza
Czy ona faktycznie tez znajduje sie pod tym numerem i oni to zweryfikuja czy koniecznie musze miec potwierdzenie? Obawiam sie ze go nie wyciagne z tego komisu.
ravenice1990
Obserwowany

Prawo jazdy od: 13 05 2014
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Kia Ceed
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

Re: Kupno auta ze Szwajcarii przez komis

18 Cze 2018, 11:24

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, dlatego zakup w tym kraju auta wiąże się z koniecznością opłacenia cła oraz unijnego VAT-u oraz akcyzy. W przypadku Szwajcarii Unia Europejska zawarła porozumienie o obniżeniu stawki celnej do 0%. Zastosowanie tej stawki jest możliwe pod warunkiem okazania świadectwa pochodzenia towaru ze Szwajcarii tj. świadectwa EUR-1, o który występuje nabywca będący osobą fizyczną.

Czyli jak sprowadzasz samochód z tego kraju pozostaje ci akcyza i opłacenie VAT-u z tego co wiem masz dwie opcje zapłacenia Vat-u możesz to zrobić na granicy z Niemcami i tam zapłacisz podatek 19% lub zrobić to w Polsce gdzie zapłacisz 23% bo jest w niego wliczona akcyza (więc tu powinna być o niej informacja na fakturze i to powinno wystarczyć). Jak faktura została opłacona z podatkiem 19% na granicy z Niemcami to musisz mieć osobne potwierdzenie opłacenia takiej akcyzy.

Przynajmniej ja tak rozumiem regulacje przepisów sprowadzenia auta ze Szwajcarii.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 8
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Czy znacie markę części zamiennych Motrio? Ma już 20 lat Czy znacie markę części zamiennych Motrio? Ma już 20 lat
    Motrio to francuska marka części zamiennych dystrybuowanych przez Renault i przeznaczonych dla samochodów ponad 3 letnich różnych marek. Utworzona w 1998 roku marka dostarcza gamę części zamiennych na poziomie ...
    Top Safety Pick dla modeli Mitsubishi ASX i Lancer Top Safety Pick dla modeli Mitsubishi ASX i Lancer
    Eksperci z instytutu Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) zaliczyli dwa modele z rocznika 2013 dostępne w salonach Mitsubishi Motors North America (MMNA) do grona najbezpieczniejszych pojazdów oferowanych ...

•