Kupowanie auta - czas na zarejestrowanie + inne

11 Cze 2008, 21:09

Witam, mam nadzieje ze dobry dział.

Otóż zaistniała taka sytuacja :

W niedzielę kupię samochód, Opel Kadet 1.4 91' w benzynie. Autko sprawdzone itd, no i w niedziele wieczorem podpiszę umowę kupna/sprzedaży owego autka z moją sąsiadką ;p

Niby nic w tym dziwnego, ALE ...

No właśnie, w niedziele kupię samochód, wiem, że mam 30dni na przerejestrowanie go i zakup OC. Tylko tak, kobitka powiedziała mi, że ona pójdzie do PZU (tam ma OC) i sama wypowie umowę, ja mam iść do Allianz i sobie załatwić OC (oczywiście najpierw do urzędu skarbowego, i potem do wydziału komunikacji zarejestrować autko). No ale zmierzając do celu... w poniedziałek muszę wyjechać za granicę i tak nie bardzo mam kasę żeby iść do urzędu i na OC.

Czy samochód może pozostać sobie bez OC skoro ona je wypowie w PZU (jak na razie OC ważne do października), tak przez jakieś 3 tyg ?

Po prostu po powrocie do Polski będę miał kasę i spokojnie mogę wszystko pozałatwiać, no ale na razie muszę kasiore przeznaczyć na podróż. Pytanie wzięło się stąd, że czytałem że MUSZE od razu wykupić OC.

Bardzo proszę o odpowiedź bo jestem troszeczke w kropce i nie wiem co zrobic ;/
sl4sh
Nowicjusz

Re: Kupowanie auta - czas na zarejestrowanie + inne

11 Cze 2008, 21:45

Weż ty powiedz tej babie że ubezpieczenie przechodzi na kupującego . Ona nie może wymówić ubezpieczenia w trakcie jego trwania ot tak jak się jej podoba , przed końcem okresu , na jaki zostało zawarte . Pewnie liczy na zwrot za niewykorzystany okres . Dostanie , ale po tranzakcji , jak zrzekniesz się jej ubezpieczenia i zawrzesz nową polise , ale Ty tego nie musisz robić . Do pażdziernika masz OC , ewntualnie dopłacisz różnice w zniżkach . Najlepiej zapytaj w PZU i tam Ci powiedzą , co i jak , bo moge się mylić , a to ważne sprawy .
bonifacy
Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

11 Cze 2008, 21:52

Kolega wyżej ma rację. Poza tym nie dostaniesz wszystkich dokumentów w wydziale komunikacji (mam na myśli dowód rejestracyjny) póki nie przedstawisz dowodu, że jest opłacona składka ubezpieczenia
Martoro
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Miejscowość: Świętochłowice

11 Cze 2008, 22:45

Ale mi to w sumie zwisa czy ona dostanie zwrot czy tez nie, nie chce korzystać z jej OC bo jak dla mnie w PZU bedzie za drogo (poczatkujacy kierowca oraz mnie niż 25lat) ale tez własnie smigam do Allianz i wyjdzie mnie niestety AZ a moze i TYLKO 1200zl z groszami.

Problem tylko w tym, ze od razu po kupieniu auta nie będę miał kasy zapłacić tego OC. A pytanie jest takie czy po dokonaniu aktu kupna/sprzedaży to auto może sobie stać przez 2 czy 3 tyg? Czy moze lepiej z nią pogadac, żeby na razie wstrzymała się z tym "wycofaniem" jej OC. Z drugiej jednak strony wiem, że ma zamiar coś kupić w poznaniu - więc i tak wraca jak bumerang kwestia czy auto może sobie stać bez OC i czy później nie będzie żadnych problemów.

// aj.. nie doczytalem. Czyli muszę z nią pogadać, żeby nie szła do PZU i nie informowała o sprzedaży auta tak ? Bo wtedy będę zobowiązany albo do pozostania w PZU i do ewentualnego dopłacenia, lub rezygnacji z PZU i zakupu polisy gdzies indziej. Dobrze to rozumuje ?
Bo kurde straszliwie się denerwuje bo to pierwsze autko i nie chce żeby były później jakieś problemy :/ Chyba nie musze pisać, że w w/w kwestiach jestem zielony?
sl4sh
Nowicjusz

12 Cze 2008, 17:48

Troszkę nie zrozumiałeś - to nie ona,tylko ty możesz zrezygonować z tej polisy.Ona,nawet jak pójdzie do swojego ubezpieczyciela,to nic w tej sprawie nie załatwi,ponieważ decydujące zdanie masz ty.Do ciebie należy decyzja,czy bedziesz kontynuował jej ubezpieczenie,czy zrezygnujesz i zawrzesz nowa umowę.Tak więc podsumowując,sąsiadka nie ma nic do gadania w sprawie ubezpieczenia.To ty decydujesz o tej sprawie.
Co do opłat - podejrzewam,że nawet biorąc pod uwagę,że jesteś młodym kierowcą i masz mniej niż 25 lat,to jeżeli będziesz kontynuował ubezpieczenie sąsiadki,to zapłacisz mniej - będziesz płacił tylko różnicę w zniżkach.Najlepiej będzie,jak po kupnie samochodu podejdzesz do ubezpieczalni sąsiadki(czyli PZU) i zapytasz ile wyniesie cię dopłata do składki,jezeli byś kontynuował jej ubezpieczenie.I wówczas będziesz mógł porównać z innymi ubezpieczycielami.O swojej decyzji musisz powiadomić PZU w momencie przerejestrowania pojazdu (masz 30 dni na to) - albo w tym dniu musisz spisać aneks do umowy ubezpieczenia,albo zrezygnować z niego i podpisać nową umowę z innym ubezpieczycielem.
Sąsiadka po sprzedaży samochodu i tak musi iść do PZu i poinformować ich o sprzedaży samochodu - wynika to z ogólnych warunków umowy o ubezpieczeniu samochodu.Tak samo musi o sprzedaży samochodu powiadomić wydział komunikacji.Jednakże umowy ubezpieczenia nie może wypowiedzieć.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Cze 2008, 18:01

Czyli tak :

- kupuję autko w niedziele, czyli podpisuję umowę (15 czerwca 2008)
- w poniedziałek idę do urzędu skarbowego zapłacić podatek od czegoś tam - 2% (16 czerwca 2008)

- wychodze z urzędu skarbowego i cisnę do Urzędu Komunikacji, żeby przerejestrować autko i dostać tzw. "miękki dowód"

- w ciągu 30 dni, począwszy od 15 czerwca 2008 (data sprzedaży) muszę iść do PZU i okreśilć czy pozostaję w PZU czy wynoszę się do innej firmy.

--- a co w ciągu tych 30dni ? Czy mogę np. przez 3 tyg. nie iść w ogóle do PZU, i czy mogę jeździć tym autem korzystając z OC poprzedniego właściciela ? Jeżeli tak, to co będzie jak będę miał stłuczkę ? Czy kobitka może coś stracić ?

Bardzo prosze o info bo niedziela tuż tuż a potem to już nie będzie kiedy bo wyjade :/
sl4sh
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jakie są korzyści z jazdy hybrydą? Jakie są korzyści z jazdy hybrydą?
    Coraz większa liczba kierowców przekonuje się o zaletach napędu hybrydowego. Korzyści finansowe wynikające z niewielkiego spalania to dopiero początek. Coraz większe zainteresowanie społeczeństwa jakością powietrza ...
    Warsztat lutniczy na kółkach na bazie modelu Nissana NV200 Warsztat lutniczy na kółkach na bazie modelu Nissana NV200
    Dwie firmy ze stanu Tennessee podjęły współpracę nad stworzeniem modelu Gibson/Nissan NV200 TM Compact Cargo, który został zaprezentowany podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku. ...

• Re: Kupowanie auta - czas na zarejestrowanie + inne

13 Cze 2008, 07:59

Kurde prosze - niech ktos odpowie.
    sl4sh
    Nowicjusz

13 Cze 2008, 18:48

Nie do końca wszystko pokapowałeś.Ale już tłumaczę - w niedzielę kupujesz samochód.Od niedzieli masz czas 30 dni na jego przerejestrowanie.W ciągu tych 30 dni możesz tym samochodem jeździć i nie iśc do ubezpieczalni,ale w ciągu tych 30 dni musisz też udać się do WK i samochód przerejestrować.Po wyjściu z WK musisz od razu udać się do ubezpieczalni,żeby spisać aneks do umowy ubezpieczenia jeżeli będziesz korzystał z ubezpiecznia tej pani lub jeżeli zrezygnujesz z jego kontynuowania to musisz spisać nową umowę ubezpieczenia.Ale musisz zrobić to w tym samym dniu,zaraz po wyjściu z WK.Jeżeli tego nie zrobisz,a zatrzyma cię policja,to masz holowany samochód,ponieważ to OC od tej pani będzie już nieważne bez aneksu,gdyż są już inne dane właściciela samochodu i w zależności od tablic inne tablice rejestracyjne.Dlatego trzeba albo spisać aneks albo wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową.WK odeśle cię też do US.
    W czasie trwania tych 30 dni jak równiez po spisaniu aneksu do umowy ubezpieczenia,jak spowodujesz stłuczkę,to koszty pójdą już na ciebie - pani,od której kupisz samochód nie będzie miła już z tym nic wspólnego,ponieważ samochód sprzedała.
    Mam nadzieję,że teraz już to pokapujesz.A jak nie to pisz.
    Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

13 Cze 2008, 19:11

Kapuje =] najwazniejsze jest to ze moge pojezdzic z tydzien/dwa. Wielkie dzięki za info, bo najbardziej interesowalo mnie to co bedzie gdybym spowodowal stluczke. Jeszcze raz dzienx za info.
    sl4sh
    Nowicjusz

• Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      Infiniti Q50
      Autosacrum 2009
      S2020005