Lexus RC 350 i RC 300h - światowa premiera

05 Lis 2013, 22:16

Światowa premiera całkowicie nowego modelu RC marki Lexus będzie miała miejsce 20 listopada 2013 roku na Salonie Motoryzacyjnym w Tokio. Na Salonie Tokijskim zostaną pokazane dwie wersje modelu RC: RC 350 z silnikiem 3.5L V6 oraz RC 300h z hybrydowym napędem na bazie spalinowego silnika 2.5L. Początkowo samochody te pojawią się na rynku japońskim, natomiast wybór jednostek napędowych na rynek europejski jest nadal przedmiotem analiz.

Lexus RC 350 i RC 300h - światowa premiera

Model RC, będący dynamicznym, dwudrzwiowym coupe, stanowi urzeczywistnienie dążeń do wykreowania emocjonalnego wizerunku tej luksusowej marki. Powstał on z myślą o rozszerzeniu kręgu odbiorców marki i przyciągnięcia zupełnie nowej grupy klientów. Dodaje on element emocjonalny do DNA marki Lexus, jednoznacznie kojarzonej z jakością, wyrafinowaniem i niezawodnością.

Wzornictwo nadwozia
Projektanci ze sztabu Lexusa nasycili sylwetkę RC głęboko zaznaczonymi liniami, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy w gamie modeli tej marki. Charakterystyczna dla obecnych Lexusów osłona chłodnicy o klepsydrowym zarysie uzyskała tu najniższy i najszerszy jak dotąd profil.

Trójkątne światła przednie nawiązują do sportowej stylistyki LF-LC, jednak echa tego koncepcyjnego modelu są najwyraźniej widoczne w charakterystycznym potrójnym układzie świateł diodowych. Światła mijania układają się w kształt litery L, jako wyraz przynależności do marki Lexus.

Formę litery L tworzą również ostre, wąsko zarysowane tylne lampy.

Zastosowane w RC tarcze kół ze stopu aluminium są w prostej linii kontynuacją idei zaprezentowanej w modelu koncepcyjnym, z dostępnymi dwiema wersjami wzorniczymi: głęboko profilowane 10-ramienne 19-calowe lub muskularne pięcioramienne 18 calowe. Obie wersje są precyzyjnie obrobione oraz przyozdobione eleganckimi czarnymi i platynowymi osłonami otworu piasty.

Wiodącym kolorem jest czerwony – charakteryzujący się jaśniejszym i bardziej kontrastującym cieniem, co zawdzięcza nowemu procesowi wielowarstwowego nakładania powłoki bezbarwnej i głębszej kolorystyce warstwy bazowej.

Wzornictwo wnętrza
We wnętrzu RC zaznacza się niewątpliwy wpływ entuzjastycznie przyjmowanych koncepcyjnych modeli sportowych, ze zmaksymalizowanym efektem kontrastowości kolorystyki, materiałów i oświetlenia.

Specjalnie w tym celu stworzony, debiutujący w rodzinie Lexusów system oświetlenia kreuje wyjątkowe doznania, spowijając kabinę smugami świetlnymi rozpościerającymi się ku górze, a nie ku dołowi.

Lexus RC 350 i RC 300h - światowa premiera

Wysoce kontrastowa tapicerka z nową, oszałamiającą tonacją Clove akcentuje charakterystyczne linie wzornicze i podkreśla elegancję kabiny.

Wstawki z oryginalnego drewna shimamoku – wytworzone w efekcie udoskonalonego przez Lexusa, wysoce skomplikowanego i żmudnego procesu obróbki drewna wielowarstwowego – podkreślają otaczające je wykończenie tapicerskie.

Bezpośrednie otoczenie kierowcy podzielone jest na strefę operacyjną i strefę wyświetlania. W górnej strefie znajduje się zespół wskaźników i 7-calowy wyświetlacz nawigacyjny, a wielopoziomowa konsola środkowa mieści obsługujący ekran zdalny sterownik Remote Touch Interface.

W fotelach zastosowano integralne wypełnienie piankowe – niczym w siedzeniach w samochodach wyścigowych – co zapewniło komfort podróżowania i skuteczne trzymanie, co jest szczególnie ważne dla modeli coupe.

POLECAMY Koncepcyjny crossover Lexus LF-NX

Wymiary Lexus'a RC 350 i RC 300h
Długość: 4695 (mm)
Wysokość: 1395 (mm)
Szerokość: 1840 (mm)
Rozstaw osi: 2730 (mm)

źródło: Lexus
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kocham sport motorowy - Pascal Brodnicki
  Dzięki rajdom wyciszyłem się i skupiłem na tym, co naprawdę jest ważne w życiu. Rywalizacja jest wspaniała i daje ludziom mnóstwo pozytywnych emocji. Chyba każdy z nas marzy o tym, by kiedyś stanąć na podium - mówi ...
  Lexus RX - pierwszy na świecie SUV klasy premium z napędem hybrydowym
  Debiutując w 1998 roku Lexus RX dał początek segmentowi luksusowych SUV-ów. Lexus RX był również pierwszym SUV-em z napędem hybrydowym. Powstały cztery generacje modelu, a w 2019 roku RX przeszedł gruntowny ...

 •  
  • Warto przeczytać