Literówka w nr VIN samochodu

Literówka w nr VIN samochodu

02 Paź 2011, 22:34

Witam forumowiczów

Niedawno stałem się współwłaścicielem samochodu osobowego (razem z ojcem). Sprawa tyczy się literówki w nr VIN, tzn. nie zgadza się w nim ostatnia cyfra, w dokumentach jest 1 a na samochodzie 7. Podczas zakupu dokładnie nie przyjrzeliśmy się i teraz jest jak jest ( wiem za gapowe się płaci ). Samochód zakupiony był w komisie. Sprawa jest o tyle dziwna że ten numer który jest na samochodzie wydaje się być prawdziwy, tzn. nie widać żadnych oznak przebijania ani podobnych rzeczy. Najlepsze jest to że po sprawdzeniu nr VIN pod względem poprawności okazuje się że nr w dokumentach jest niepoprawny, nie zgadza się w nim znak kontrolny, ten na samochodzie jest OK. Nr był sprawdzany w kilku internetowych 'checkerach' oraz ręcznie wyliczany na kartce papieru, wychodzi to samo.

Kierownik WK kazał sprawdzić historię pojazdu tzn. wysyłać zapytania do wcześniejszych WK gdzie samochód był rejestrowany i tak już do 5 WK wysyłam listy i tylko mi odpisują gdzie wcześniej samochód był rejestrowany i pod jakim nr rej. Boję się że w końcu dotrę do tego WK gdzie pierwszy raz był rejestrowany i nie znajdą tam żadnej pomyłki przy przerejestrowywaniu. Kiedy byłem w WK w Lublinie tam mi powiedzieli że takie sprawy załatwia się przez rzeczoznawcę tzn. orzeczenie o autentyczności nr VIN nabitego na pojeździe i/lub orzeczeniu ze strony producenta o poprawności nr VIN i po kłopocie. Kiedy powiedziałem o tym w moim WK to kierownika mało nie 'rozsadziło' ( "nikt mu nie będzie mówił czy i kiedy ma rejestrować pojazdy...", "chce doczekać emerytury")- podobno była jakaś afera z policyjnymi samochodami które to jako graty opuszczały policyjne parkingi a w rzeczywistości ktoś podprowadzał prawie nowe samochody.

Teraz pytanie jak z tego wybrnąć? Czy są jakieś podstawy prawne na których można się oprzeć gdy się okaże że miejsce popełnienia pomyłki się nie odnajdzie lub nie będzie już dokumentacji? Czym można się posiłkować w udowodnieniu poprawności VIN np. przez rzeczoznawcę gdy kierownik WK nie chce się na to zgodzić lub mówi żeby robić przegląd mimo to? Są jakieś procedury odnośnie niezgadzających się nr VIN? Skoro w moim WK nie chcą tego zrobić to cy można coś takiego zrobić w wojewódzkim WK?
Wreszcie czy można podważyć umowę kupna samochodu? Bodajże oprzeć się na ukrytych wadach prawnych samochodu? Czy w takim wypadku to komis ponosi odpowiedzialność czy osoba która wstawiła samochód do komisu? Oraz ostatnie - od zakupu minęło 6 miesięcy, czy sprawa może się przedawnić?

Tego ostatniego rozwiązania chciałbym uniknąć i raczej doprowadzić do wyprostowania dokumentów.

Pozdrawiam i proszę o radę
3dfuria.blogspot.com
kellyq
Nowicjusz

Miejscowość: Lubelskie

Re: Literówka w nr VIN samochodu

03 Paź 2011, 18:01

kellyq napisał(a): Kiedy powiedziałem o tym w moim WK to kierownika mało nie 'rozsadziło' ( "nikt mu nie będzie mówił czy i kiedy ma rejestrować pojazdy...", "chce doczekać emerytury")

Typowy obraz urzędasa przyklejonego do fotela.... :!: :!: :!:
kellyq napisał(a):Teraz pytanie jak z tego wybrnąć?
Dla mnie sprawa prosta ze az chcę się śmiac.Miałem juz takie przypadki niezgodności nr.vin pomiędzy DR a nabitym na nadwoziu.Jezeli bylem pewny ze nic nie było robione-przebijane to wystawiałem zaswiadczenie i azymut do WK.Po wyprostowaniu sprawy dopiero autograf i stępel w DR.Oczywiście ze mozesz posiłkowac się Oceną Tech.rzeczoznawcy i dodatkowe bad.tech.na SKP powinny rozwiac wszelkie watpliwości....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

Re: Literówka w nr VIN samochodu

03 Paź 2011, 20:13

Ps.WK moze tez zazadać DR pojazdu z zagranicy w celu porownania zapisow pomiedzy DR a stanem faktycznym... :(
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Bezpieczne auta służbowe Bezpieczne auta służbowe
    Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że około 30% wypadków drogowych na świecie powiązanych jest z pracą. Dodatkowo Bank Światowy, przygotowując rekomendacje dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, ...
    Toyota Corolla WRC (1997–1999) Toyota Corolla WRC (1997–1999)
    Pierwsza połowa lat 90. na rajdowych trasach należała do modelu Celica GT-Four. Pierwsza Celica z napędem na wszystkie koła dowiodła swych zalet jako świetny samochód wyczynowy, zdobywając tytuł mistrza kierowców ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Monster Truck Rock Star, 11
      Autosacrum 2009
      Jaguar