Migająca podczas jazdy czerwona kontrolka oleju. Skoda Octavia I 1.6

Migająca podczas jazdy czerwona kontrolka oleju. Skoda Octavia I 1.6

24 Maj 2018, 23:09

Witam.
Chciałbym poradzić się co może dolegać mojej Skodzie.
Dokładnie autko to:
Skoda Octavia I, 1595cm3, 75KW, 2009, silnik BFQ, benzyna + LPG (LOVATO SMART)

Opis problemu:
Od kilku tygodni podczas jazdy, tak po przejechaniu ok. 20km w obecnych temperaturach zaczęła migać czerwona kontrolka oleju (konewka), podczas tego załącza się też sygnał dźwiękowy (trzykrotne piśnięcie). Następnie kontrolka świeci się z ok. minutę i po przejechaniu w tym czasie kilkuset metrów wyłącza się samoistnie i znika.

Czasem zdarzy się tak raz, a czasem potrafi 2 do 3 razy, przeważnie po przejechaniu większego dystansu i nagrzaniu silnika. Temperatura silnika w tym czasie równa 90C*. Podczas załączenia zapłonu kontrolka się pojawia i po uruchomieniu normalnie znika. (Tak jak powinno być)
Ogólnie autko jeździ dobrze, z niepokojących rzeczy zauważyłem ostatnio, że kilkakrotnie podczas rozruchu z zimnego silnika obroty poszły powyżej 1500 na biegu jałowym i jakby się zacięły w miejscu, dopiero po przejechaniu kilkuset metrów wróciły do normalnego działania.
Poziom oleju dobry, bez zmian czyli olej w połowie miary bagnetu.
Olej i filtr wymieniany niecały rok temu, konsystencja oleju dobra, olej nie przepracowany.
W Internecie wyczytałem, że to kontrolka oznacza ciśnienie oleju, jednak w instrukcji jest taki zapis na szaro mówiący, że "Lampka kontrolna ciśnienia oleju nie jest wskaźnikiem ciśnienia oleju [...]"
Nie bardzo to rozumiem.

Bardzo proszę o porady co sprawdzić, ewentualnie od czego zacząć.
Najgorzej martwię się, że już od jakiegoś czasu ta kontrola mi się zapalała ale zalatany codziennym życiem oraz tym, że nie wiem jakim cudem myślałem, że to kontrolka od poziomu płynu chłodniczego... Wcześniej miałem problem z tym, że czasem mi się kontrolka od poziomu płynu załączała, ponieważ w układzie miałem/mam małą nieszczelność i czasem tego płynu ubyło za dużo lub przy zakrętach poziom wchodził na za niski. Obecnie płyn chłodniczy jest na full.

Bardzo proszę o pomoc.
W załączniku, foto z instrukcji oraz podgląd kontrolki która się pojawia.

[link wygasł]

[link wygasł]
__Alex__
Nowicjusz

Re: Migająca podczas jazdy czerwona kontrolka oleju. Skoda Octavia I 1.6

25 Maj 2018, 17:03

Miałem to samo w 1.4 16v BBY, u mnie był to drugi czujnik ciśnienia oleju (jeden jest podobno w głowicy, nie wiem nie znam się), także zacząłbym od czujników.
ReVo1996
Nowicjusz

Auto: Jeszcze nie mam :P

25 Maj 2018, 21:23

Dziękuję za podpowiedzi.
Sprawa wygląda tak:
Dziś wymieniłem olej na 8100 X-CESS 5W-40 W, zastosowałem filtr BOSCH, wymieniłem czujnik ciśnienia oleju oraz filtr powietrza.
Po przejechaniu 14km było ok, następnie włączyłem klimatyzację i znów zaświeciła się kontrolka oleju na czerwono, zaczęła migać i trzykrotnie piszczeć. Tym samym można wykluczyć czujnik.
Nie wiem czy to przypadek z tą klimatyzacją czy ma to jakiś związek, ponieważ w drodze powrotnej było to samo, tzn. było ok, a po załączeniu klimatyzacji i przejechaniu 1,5km znów kontrolka zaczęła mrugać i piszczeć.
Nie jestem ekspertem ale czy czasem nie będzie to wina pompy oleju? I w momencie dodatkowego obciążenia poprzez dodatkowe napędzenie klimy pompa traci moc i przestaje być wydajna co skutkuje niższym ciśnieniem oleju?
Co teraz polecacie zrobić? Jaki następny krok?
Sprawdzenie ciśnienia oleju?
__Alex__
Nowicjusz

26 Maj 2018, 22:55

Tak, najprościej manometr w miejsce czujnika ciśnienia i testujesz, jeśli to będzie pompa oleju to nie jeździłbym dłużej, z drugiej strony, jeżeli klima obniżała by wydajność pompy to od razu powinieneś mieć komunikat o niskim ciśnieniu.
ReVo1996
Nowicjusz

Auto: Jeszcze nie mam :P

27 Maj 2018, 13:23

Czy slychac niepokojacy odglos silnika,slabniecie? Jesli nie,przyjrzalbym sie samemu czujnikowi cisnienia oleju.
PhantomASA1
Forumowicz VIP

Miejscowość: Z prawdy :)

31 Maj 2018, 17:59

Witam.

Sprawdzenie ciśnienia potwierdziło, że jest dużo za małe na wolnych obrotach.
Okazało się, że panewki korbowodowe jak i panewki główne posiadają ślady z użycia. Tym samym zostały wymienione wraz z pompą oleju.
Jak wiecie, przed wymianą wymieniłem olej i filtr oleju. Zastanawiam się teraz czy po wymianie tych panewek powinienem zrobić to jeszcze raz?
Olej wymieniłem na 5w40 X-cess Motul. Czy może byście radzili jakiś gęściejszy olej, typu 10w40?

Słyszałem, dużo negatywnych opinii na temat naprawy tego silnika, jakoby się nie nadawał.
Mechanik był innego zdania, stwierdził też, że wał jest jeszcze dobry i wystarczy sama wymiana panewek bez szlifowania wału.

Co o tym wszystkim myślicie?
Auto jest już po naprawie, kontrolka ciśnienia już się nie włącza...

Pozdrawiam.
__Alex__
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Kierowcy groźniejsi od piorunów w czasie buży Kierowcy groźniejsi od piorunów w czasie buży
    W czasie burzy wielu kierowców najbardziej obawia się wyładowań elektrycznych, choć tak naprawdę dużo większe zagrożenie stanowią nieprzewidywalne zachowania innych uczestników ruchu oraz kiepska widoczność, ...
    [2018] Lexus UX [2018] Lexus UX
    Auto zbudowane jest na nowej platformie oznaczonej GA-C, zapewniającej niskie położenie środka ciężkości pojazdu, a tym samym stabilną jazdę i sportowe możliwości. UX ma 4495 mm długości, 1840 szerokości i 1520 wysokości. ...

• Re: Migająca podczas jazdy czerwona kontrolka oleju. Skoda Octavia I 1.6

31 Maj 2018, 18:39

Skoro mechanik stwierdzil,ze wal nie posiada rys,to ok,olej? To jest olej full saps,wiec tez jest jak najbardziej ok.Skoda a raczej VW zaleca oleje 5 W30,zastosowales 5W40 no i dobrze i przy takim pozostan,gesciejszy olej? 10 W40 bedzie gestszym olejem ale zima a to dobre nie jest,latem nie.Wszystko co nowe musi sie dotrzec,mozesz wymienic olej po kilku tys om ale nie musisz,teraz docieraj panewki jezdzac spokojnie.
    PhantomASA1
    Forumowicz VIP

03 Cze 2018, 10:35

Tak myślę aby pojeździć te powiedzmy 4.000 / 5.000 tys km (niech panewki nowe się dotrą i wtedy wymienić na nowy. Z tym, że polecają bardziej wymianę na 10w40. Teraz jest 5w40. Co o tym myślicie, co zrobić najlepiej?
    Czy ten 10w40 to będzie duża różnica zimą>
    Nie chciałbym zmienić na gorsze albo mieć później zimą jakieś problemy.
    __Alex__
    Nowicjusz

03 Cze 2018, 11:59

Niech polecajacy uzasadnia 10W40,obalimy mity,stosuj 5W40,no chba,ze wolisz gorszy olej.
    PhantomASA1
    Forumowicz VIP

• Warto przeczytać
    • Car audio, video 2007
      Volvo FH - Struś pędziwiatr
      WST 1/4 MILI
      Toyota Hilux 2012