Mitsubishi Outlander PHEV w Asia Cross Country Rally (FIA)

Mitsubishi Outlander PHEV w Asia Cross Country Rally (FIA)

26 Wrz 2013, 10:33

Gdy w Japonii trwały ostatnie przygotowania do uruchomienia produkcji europejskiej wersji Mitsubishi Outlander PHEV, firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) poddała swój technologicznie flagowy model ostatniej i najbardziej zaskakujące próbie – wysłała go na rajd cross country.

Image

Asia Cross Country Rally (FIA)
Zdaniem kierownictwa MMC, udział w sportach motorowych ma wyjątkowo pozytywny wpływ na gamę modeli cywilnych. Sukcesy Mitsubishi na Rajdzie Dakar oraz w WRC i ostatnie osiągnięcia elektrycznego Mitsubishi i-MiEV Evo na Pikes Peak stanowią potwierdzenie słuszności takiego przekonania, szczególnie w odniesieniu do pionierskich technologii.

W przypadku większego SUV-a jakim jest Outlander, impreza cross country wydawała się najbardziej odpowiednim o oryginalnym miejscem prezentacji nowego modelu z unikalnym hybrydowym napędem elektrycznym typu plug-in. Dlatego przedprodukcyjną wersję Mitsubishi Outlander PHEV zgłoszono do tegorocznej edycji rajdu Asia Cross Country Rally 2013 (AXCR), która odbyła się między 10 a 16 sierpnia w Tajlandii i Laosie. Dzisiaj w Japonii rozpoczynają się uroczystości związane z tą imprezą.

Jako oficjalny punkt w kalendarzu FIA(Międzynarodowa Federacja Samochodowa), Rajd AXCR to azjatycki odpowiednik słynnego Dakaru. W tym roku start imprezy wyznaczono w tajlandzkim Pattaya a metę w miejscowości Pakse, położonej w południowej części Laosu.

W ciągu 6 dni uczestnicy pokonali ponad 2000 km terenu o rozmaitej nawierzchni i w różnych warunkach pogodowych (m.in. drogi górskie, błotnista dżungla, rzeczne przeprawy, itd.). Udział w imprezie był ogromnym wyzwaniem sprawdzającym zarówno umiejętności, jak i wytrzymałość pojazdów i zawodników.

Solidna alternatywa
Z 20 pojazdów w kategorii czterokołowców (do mety dotarło 19) to właśnie Outlander PHEV wzbudził największe zainteresowanie, jako jedyny hybrydowy model w stawce, gdzie przeważały robocze pikapy z mocnymi silnikami wysokoprężnymi. Zgłoszony przez prywatny zespół ("Two and Four Motor Sports") wspierany przez Mitsubishi Motors, Outlander PHEV ukończył zawody na 17. miejscu nie odnotowując żadnej awarii, co traktować należy jako sukces, zważywszy, że była to praktycznie konstrukcja seryjna z elektrycznym, hybrydowym układem napędowym Twin Motor 4WD oraz system aktywnej kontroli napędu na cztery koła Super All-Wheel Control (S-AWC). W pojeździe wprowadzono jedynie podstawowe modyfikacje konieczne do pokonania trasy cross country – wzmocnione amortyzatory i sprężyny, klatkę bezpieczeństwa, panele ochronne podwozia, snorkel wydechu, itd.

Światowe rynki
Bezawaryjne ukończenie tak trudnego rajdu zaledwie kilka miesięcy przed światową premierą rynkową potwierdza wytrzymałość i osiągi nowego Mitsubishi Outlander PHEV.

POLECAMY Mitsubishi Outlander PHEV na potrzeby europejskiego odbiorcy

Warto przypomnieć, że w Europie firma MMC wprowadzać będzie model Outlander PHEV stopniowo od października 2013 roku, poczynające od wybranych rynków (Holandia, kraje skandynawskie, itd.). Model będzie się sukcesywnie pojawiał na kolejnych rynkach w okresie od listopada 2013 roku do zakończenia pierwszego kwartału 2014 roku. W Polsce zadebiutuje wiosną przyszłego roku.

źródło: Mitsubishi
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2544
Zdjęcia: 9243
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Audi RS 5 Sportback 2018 - nadzwyczajna stylistyka i maksymalne osiągi Audi RS 5 Sportback 2018 - nadzwyczajna stylistyka i maksymalne osiągi
  Audi Sport wprowadza na rynek progresywny, pięciodrzwiowy model sportowy. Podczas New York International Auto Show debiutuje Audi RS 5 Sportback. Auto łączy w sobie pełną emocji stylistykę, wysokie wartości użytkowe oraz ...
  Z tymi samochodami właściciele nie chcą się rozstawać Z tymi samochodami właściciele nie chcą się rozstawać
  Wygląda na to, że właściciele aut Toyoty to ludzie najbardziej lojalni. Przynajmniej wobec swoich samochodów. Portal iSeeCars.com, badający amerykański rynek samochodowy, opublikował listę 15 aut najczęściej posiadanych ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Toyota Auris, przeszklony dach, 2013
   Porsche 911 964 Turbo vs Opel Corsa A, 4
   Mercedes 170 VA, 1951 rok, przód
   Nissan LEAF - widok z tyłu, 2