Moje boje - w poszukiwaniu TEGO samochodu

29 Wrz 2011, 19:40

Witam.

Już długi czas szukam dla siebie samochodu i bardzo ciężko jest mi się na coś w 100% zdecydować. Z reguły wygląda to tak, że zainteresuje się jakimś modelem, kilka dni jestem na niego nakręcony, a później znajduję coś "lepszego" itd.

Na początek może coś o mnie- na pewno obowiązuje mnie zwyżka za wiek, będzie to moje pierwsze auto, nie mam możliwości zarejestrowania na współwłaściciela, jestem z Gdańska.

Odnośnie samochodu, musi mieć:
- klimatyzacja,
- elektryczne szyby (trochę denerwuje mnie, jak z przodu jest elektryka, z tyłu pokrętła- wiec wolałbym wszystkie elektryczne, ale oczywiście w ostateczności ten tył manualny przeżyję),
- elektryczne lusterka,
- manualną skrzynię,
- poduszkę powietrzną (a najlepiej więcej).

I raczej powinien (chociaż nie mówię, że na 100%, może pod tym względem się ugnę):
- sedan,
- 4/5 drzwi.

Odnośnie silników: jestem w pełni świadomy, że będę mieć opłatę rzędu 2 000 zł za OC (w przypadku propozycji, które podaję poniżej), no i niestety nie pozostaje mi nic innego, jak zaakceptować ten fakt- kupuję auto przynajmniej na kilka lat (w zależności od propozycji- im droższa, tym więcej lat powinna mi wytrzymać- oczywiście zakładając, że nikt mi tego auta nie skasuje), więc nie chciałbym, żeby za rok okazało się, że silnik mi nie wystarcza.

Odnośnie paliwa- poruszam się głównie w mieście, więc diesel raczej odpada. Benzyna generalnie jest ok, ale fakt, że moje propozycje dosyć sporo palą, skłania mnie do myślenia nad gazem, co będzie na pewno sporo ekonomiczniejsze. Tak więc PB ok, PB+LPG jeszcze bardziej ok, diesel- jak naprawdę będzie warto, bo znajdą się jakieś solidne argumenty to również będzie ok.

Kwota do rozdysponowania:
No właśnie- tu tkwi taki problem, że sam nie wiem. Z jednej strony logika podpowiada mi, aby kupić coś tańszego, bo przecież tak naprawdę teraz będę uczyć się jeździć, a z drugiej strony, jednak wolę coś lepszego, nowszego, może mniej awaryjnego, co starczy na dłużej. A kupując tańszy jednak ciężej będzie mi później uzbierać pieniądze na nowy samochód.
Tak więc zakres powiedzmy od 5 000 (tańsze) do jakiś +/- 15 000 zł (droższe).

Kiedy i gdzie planuję kupić:
zakupić planuję dopiero na wiosnę (jakoś koło marca)- zimę wolę już odpuścić- i tak zleci bardzo szybko.
Gdzie? W przypadku tańszych nie ma sensu sprowadzać zza granicy, ani nawet całej Polski, tak więc pewnie ograniczę się do Trójmiasta, ewentualnie województwa Pomorskiego.
W przypadku droższej granicy, jest możliwość, że znajomi wyszukają jakiś dobry egzemplarz dla mnie w Niemczech (przypominam, że jest kilka miesięcy do zakupu, wiec szanse na znalezienie czegoś ciekawego rosną).

W końcu przyszedł czas na moje, nieśmiałe ;) propozycje:
- ostatnio na prowadzeniu jest Audi A4, najprawdopodobniej 1.8T 150KM- zapewne będę chciał go sam zagazować, więc od kwoty wypadałoby odjąć te 3 000 na sekwencję. W sumie bardziej podoba mi się chyba wersja po 2 faceliftingu, czyli 1999r., a już w ogóle super by było, jakby miał dwójkę z przodu, czyli rok 2000 :) Tutaj mam pytanie- ile mniej więcej kosztuje dobry egzemplarz takiego A4 z 2000r z takim silnikiem, ile kosztuje taki sam w Niemczech. Ewentualnie czy jest istotnie taniej w przypadku zakupu starszych roczników? A może jakiś inny silnik polecacie?
- depcze mu po piętach Honda Accord VI, czyli silnik 1.8 lub 2.0, też raczej 1999/2000r. byłbym zainteresowany, oraz podobnie jak z gazem w w/w A4.
- ze średniej półki cenowej myślałem nad Oplem Vectra B,
- natomiast z najniższej Honda Accord V, Mazda 323F.

Zastanawiałem się oczywiście też nad wieloma innymi modelami, pewnie większością dostępnych na rynku, tak więc jak poruszycie ich temat, to również z chęcią wówczas podam moje spostrzeżenia.

To by było chyba na tyle :)
Liczę na waszą pomoc, oraz, że przekonacie mnie do auta, z którego za te parę miesięcy będę mógł być zadowolony i polecić je przyszłym poszukiwaczom wymarzonego samochodu :)

Pozdrawiam ;)
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

29 Wrz 2011, 19:55

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
"Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców"-Colin McRae
cramp12
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 406
Zdjęcia: 2
Auto: ford mondeo 2.0 tdci 130km
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

03 Paź 2011, 15:01

Szkoda, że taki dosyć marny odzew, ale chyba za długi post napisałem... :)

cramp12 napisał(a):http://otomoto.pl/ford-focus-mozliwa-zamiana-C19930429.html

Focus w moim mniemaniu mógłby chyba konkurować z półką średnią, czyli Vectrą B oraz Astrą II, ale podobnie jak w przypadku Astry, wykonanie wnętrza jest moim zdaniem najzwyczajniej w świecie "kiczowate", gorsze chociażby od wspomnianej Vectry, a o A4 i Accordach nawet nie wspominając. Z zewnątrz również mi się nie za bardzo podoba, tak więc niech pozostanie opcją rezerwową. Bardzo rezerwową.



Z moich obserwacji wynika, że za A4 z roku 2000 z silnikiem 1.8T 150 KM w Polsce należy zapłacić około 14-15 tysięcy, natomiast roczniki 1996-1997 około 8-10 tysięcy. Dobrze mówię?
Jak jest z cenami za naszą zachodnią granicą? Opłaca finansowo się sprowadzać? (bo pod względem technicznym na pewno tak).
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

03 Paź 2011, 15:44

ja ci powiem tyle że jeżeli porównasz audi(stereotypy mówią że jest ono dobrze wykonane)a forda czy inny samochód z tej pólki to nie odczujesz różnicy ,a nawet bym powiedział ,że w niektórych modelach audi jest gorzej wykonane
"Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców"-Colin McRae
cramp12
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 406
Zdjęcia: 2
Auto: ford mondeo 2.0 tdci 130km
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

03 Paź 2011, 17:54

Opierałem się na moich osobistych odczuciach, każdy może mieć inne :) Jeśli mocno trzymać się tych półek, no to oficjalnie a4 jest z minimalnie wyższej. Ale nie o takie spieranie się tutaj przecież chodzi. O rozmowę o gustach też nie.
Według mnie jest przyjemniejszy w dotyku materiał w środku, ot, chociażby deska rozdzielcza. Kwestia wyglądu w moich oczach, także przemawia za a4.
I absolutnie nie mówię, ze a4 jest luksusowe, premium, czy cokolwiek w tym stylu. To jest najzwyklejszy w świecie średniak, ale taki solidniejszy i tyle. Owszem, z chęcią zakupiłbym sobie jakiś bardziej luksusowy samochód, ale na to niestety potrzeba większych funduszy- zarówno na nabycie, jak i na utrzymanie.
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

03 Paź 2011, 19:11

No może żeczywiście.Ja focusa nie miałem tak że ci nie powiem.Sugerowałem się bardziej moim mondeem, ponieważ w nim materiały w środku są bardzo dobrej jakości.No a jeśli chodzi o audi to utrzymanie pewno będzie droższe niż w innych samochodach.
"Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty - dla szybkich kierowców"-Colin McRae
cramp12
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 406
Zdjęcia: 2
Auto: ford mondeo 2.0 tdci 130km
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jesienne podróże - kilka dobrych rad
    Powoli kończy się lato, a przed nami złota, polska jesień. Pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców, bo mało kto dostrzega zagrożenia, jakie ze sobą niesie. ...
    Gadżety, które warto zabrać w wakacyjną podróż
    Wakacyjne podróże zbliżają się wielkimi krokami! I to naprawdę ważny czas w życiu rodziny. Po pierwsze dlatego, że jej członkowie mogą skorzystać z lipcowej czy sierpniowej pogody. Po drugie rodzice i dzieci wreszcie ...

07 Paź 2011, 22:43

Bierz Accorda VI i ciesz sie bezawaryjna jazda !
thefirm99
Nowicjusz
 
Posty: 20
Prawo jazdy: 01 01 2001
Auto: Mitsu Carisma II 1.8 GDI

08 Paź 2011, 09:46

Audi a4 1.8t, to fajny wóz, po liftingu wygląda w miare świeżo, wysoką cene na rynku wtórnym usprawiedliwia jako tako prestiż marki premium, fajne wykonanie i prowadzenie, ale zastanów się czy nie lepiej wziąść w tej samej cenie mondeo mk3 które będzie dwa lata młodsze i sporo obszerniejsze, polecam 2.0 benzyne 145km
kosior898
Początkujący
 
Posty: 139
Miejscowość: Leżajsk

03 Lis 2011, 22:34

Witam po przerwie :)

Ostatecznie chyba jednak wezmę coś za średnią cenę (mniej więcej do 10 000) i najchętniej ekonomicznie. Ustawiłem sobie na otomoto, żeby pokazywało mi oferty spełniające moje wymagania z Pomorskiego i poluję :) Miło, jakby był gaz już zamontowany, bo o ile montaż samemu byłby dobry pod względem wyboru części, o tyle finansowo nie do końca mogłoby się opłacać.

W każdym bądź razie dziś pojawiła się (chyba) interesująca oferta:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Co sądzicie o konkretnie tym samochodzie, jak i ogólnie o tym modelu? Wydaje mi się, że trochę mały silnik jak na taką wielkość pojazdu.
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

04 Lis 2011, 19:10

A może passat b5 w 1.8 albo 1.8T
maciek1203
Aktywny
 
Posty: 466
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Tarnobrzeg
Auto: Hyundai Pony
Silnik: 1.5 83KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1991

04 Lis 2011, 22:38

maciek1203 napisał(a):A może passat b5 w 1.8 albo 1.8T


To generalnie prawie to samo co A4 B5 :P No ale, żeby dobry kupić trzeba płacić gdzieś koło tych 15000, a jak napisałem w poprzednim poście, chyba jednak celuję w coś do 10000, najchętniej z gazem.

W każdym bądź razie, ten Volvo do którego dałem link wyżej, jest tak idealny, że nie ma się do czego przyczepić? ;-)
Nikt nie zna ogólnie tego modelu, jego wad?
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

04 Lis 2011, 23:13

co do vlolvo powiem tak mam s40 1.9 dci i zawieszenie to tragedia ciągle do wymiany cos i głosno hodzzi ale nie mam prawa powiedziec złego słowa na temat trzymania sie drogi nieraz zapier****m po 140 w zaketach i wchodze spokojnie
wnętrze - o boze volvo volvem ale tragedia fakt materiały nie ma koszmaru ale nad zegarami to jrst strasznie pustka jak w mózgu 15 latka :D fotele -bajka na lepszych nie siedziałem , na przedzie jest miejsca sporo ale z tyłu jjuz nie jest kolorowo bagażnik spory jest ;) dwa trupy wejdą spokojnie :))
ale ten samochód sprawdz dobrze bo zderzaki ma nie takie jak mają modele 2000 r
Nie odradzam tego samochodu ale tez polecić nie moge bo chce miec czyste sumienie :)

pozdrawiam Konrad
kuraxan
Nowicjusz
 
Posty: 28
Miejscowość: elbląg

05 Lis 2011, 22:26

Ok, czyli podobna sytuacja z zawieszeniem oraz małą ilością miejsca jak w A4 :P

Skoro mówisz, że tutaj ktoś coś kombinował ze zderzakami, to nie ma co drążyć dłużej tematu tego samochodu- ogólnie z tego co przeczytałem, to S40 w 2000r, po FL, miało też bodajże 109KM, a nie 105 jak jest podane.

Dziś znalazłem taką Leganze:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Co o niej sądzicie?
Trochę obawiam się jak będzie z jej awaryjnością i cenami części/robocizny (w końcu klasa "premium")? Silnik nie za słaby na taką budę?
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20

05 Lis 2011, 23:08

nie gwarantuje ze to nie są oryginalne zderzaki ale bardzo mozliwe ze tak bo ten samochód miał kilka liftingów , sprawdziłbym te volvo ale naprawde podejdz do niego z duzą rezerwą bo takiej wygody ja te volvo nie da ci zaden passat jezeli jezdzisz tylko we 2 ;) ma swoje wady i zalety
ja jestem zadowolony bo jestem fanem marki ale gdyby ni sentyment do szwedów to po miesiącu bym je oddał bezdomnym ;D i kurde nie potrafie wydac jednoznacznej opinii z jednej strony tak z drugiej strony nie
ale napewno ciekawsza opcja niz a 4 i passat bo mniej tego jezdzi :)
z silnikami benzynowymi - zero stycznosci wiec nie powiem ci jak to jest ale to jest chyba ailnik konstrukcji volvo wolnossacy wiec nie ma prawa sie w nim co popsuc :)
a co do mocy to miałem kiedys s40 1.9 95 km i ta moc nie była za mała jak na te bude fakt nie to samo co np passat tdi 130 km ale dawał rade wiec 105 tez da sobie rade :)
kuraxan
Nowicjusz
 
Posty: 28
Miejscowość: elbląg

07 Lis 2011, 23:09

No i Volvo już nie ma... Ale generalnie ten silnik chyba był za mały do niego. No i najbliżej też niestety nie miałem, żeby ew. oglądać.

Co do Leganzy to problem też się chyba rozwiązał, bo pytałem o parę rzeczy, w tym m.in. o zdjęcie silnika, no i jak nietrudno się domyśleć, takowego nie otrzymałem :)

Jeszcze delikatnie "prostując założenia":
chciałbym samochód ekonomiczny/umiarkowanie ekonomiczny, ale jestem świadomy, że z silnikiem mniej więcej 1.8-2.0 będę musiał sporo zapłacić za OC z racji młodego wieku, braku zniżek itd. Ale to jakoś przeżyję.
No i przeglądam regularnie nowo-dodawane aukcje z trójmiasta/pomorskiego i w razie jak pojawi się naprawdę ciekawa oferta, sprawdzę samochód i będzie wszystko naprawdę OK, no to kupię szybciej- nie będę czekać do w/w wiosny :)

Dziś generalnie nic specjalnie ciekawego się nie pojawiło, co najwyżej taka Toyota Avensis: [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ale generalnie wydaje mi się, że to dość wysoka cena jak za taki samochód. Mam wrażenie, że jest strasznie ciasny w środku. W dodatku z wyglądu średnio mi przypadł do gustu z zewnątrz, a w środku to jeszcze gorzej...
ToJa
Nowicjusz
 
Posty: 20