Monitoring zewnętrzny - jaki zestaw wybrać?

30 Gru 2015, 18:51

Mam pytanko odnośnie monitoringu zewnętrznego, a konkretnie o przesyłanie obrazu z kamer na telefon czy PC, który jest z dala od obiektu monitoringu.
Zazwyczaj w opisach jest napisane, że taki podgląd jest realizowany przez przeglądarkę internetową lub dedykowany program, a także z platform mobilnych z wykorzystaniem specjalnych aplikacji (Android, IPhone). O co chodzi? Czy muszę sam zadbać o jakąś stronę internetową bądz jakiś serwer, opłacać go, muszę kupić jakiś program? Czy to wszystko jest poprostu w zestawie, a ja muszę zadbać tylko o dostęp do internetu? Wiem już, że oprócz internetu bedę musiał mieć router-a.
dla przykładu znalazłem np [link do oferty na Allegro wygasł] zestaw i [link do oferty na Allegro wygasł]
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

31 Gru 2015, 11:34

MotoAlbercik napisał(a):Wiem już, że oprócz internetu bedę musiał mieć router-a.

Jeszcze będzie potrzebny ci stały adres IP żeby dostać się na router z którego będziesz miał podgląd na kamery, lub jakieś konto DDNS jak będziesz miał dynamiczny adres.
Jeżeli chodzi o aplikacje na urządzenia mobilne to jak kupujesz zestaw do monitoringu to przeważnie mają coś takiego w swojej ofercie, ale warto o to zapytać żeby później nie było rozczarowania.
Są kamery którymi możesz sterować ze smartfona przekręcając je o 360 stopni oraz można robić przybliżenia i nagrywać za pomocą właśnie takiej zewnętrznej aplikacji.

Ten drugi zestaw jest o tyle fajniejszy że nie musisz ciągnąć kabli do kamer i wystarczy samo zasilanie bo działają bezprzewodowo. Tylko w takim przypadku cena jest sporo wyższa.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

31 Gru 2015, 16:40

MotoAlbercik napisał(a):Monitoring zewnętrzny - jaki zestaw wybrać?

Co chcesz monitorować , czego oczekujesz od systemu? Podgląd na żywo to jedno z zadań monitoringu , ale jeszcze pozostaje: czas , jakość , prędkość (klatek/sekundę) zapisu. Często się zdarza że gdy trzeba - jest monitoring lecz kilka dni wstecz już nie ma zapisu ( za mały dysk) albo nic na nim nie widać (za kiepskie kamery).
MotoAlbercik napisał(a):Mam pytanko odnośnie monitoringu zewnętrznego, a konkretnie o przesyłanie obrazu z kamer na telefon czy PC, który jest z dala od obiektu monitoringu.
Te funkcje na dzień dzisiejszy oferują chyba już każde rejestratory.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4700
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

01 Sty 2016, 14:42

bonifacy napisał(a):Co chcesz monitorować , czego oczekujesz od systemu?

Monitorować chcę domek na wsi, który jest oddalony od mojego obecnego miejsca zamieszkania 300 km. Obecnie dojeżdżam tam co jakiś czas, jak się czuję na siłach coś zrobić, ponieważ powolutku go remontuję. No i jak mnie tam nie ma, to chciałbym wiedzieć, co się tam dzieje.
Myślałem nad kamerami bezprzewodowymi, ale tak jak wspomnieliście, są droższe. Dużo droższe. Dlatego zdecydowałem się na normlane, przewodowe. Mają być dwie kamery na domu - wejście na podwórko, budynek gospodarczy i na kamerkę na gospodarczym oraz na ogród i jedna kamera na budynku gospodarczym, która będzie skierowana na dom.I z tą kamerką mam największy problem - będzie ona oddalona od domu o 25 metrów i musiałbym znowu kopać rów na kable ( niedawno kopałem rów na kabel zasilający budynek gospodarczy ), a chciałbym tego uniknąć. I tu pytanie - czy do tego pierwszego zestawu można dołączyć jedną kamerę bezprzewodową? Ewentualnie kupując taki zestaw kamer przewodowych, na co trzeba zwracać uwagę, żeby można było dołączyć jedną kamerę bezprzewodową? Czy każdy taki zestaw ma możliwość dołączenia kamery bezprzewodowej?
bonifacy napisał(a):Często się zdarza że gdy trzeba - jest monitoring lecz kilka dni wstecz już nie ma zapisu ( za mały dysk) albo nic na nim nie widać (za kiepskie kamery).

No właśnie - na co trzeba zwracać uwagę, wybierając kamery? Takie, żeby było coś wiadać? Co do dysku - jak się nie mylę, to mając dostęp do nagrań, można je przeglądać, przegrać na inny dysk to, co jest potrzebne i usuwać z dysku niepotrzebne nagrania przez internet? Czyli przez tą aplikację mobilną? A widziałem, że 500GB dysku wystarcza na nagranie około 60 dni. W zupełności mi to wystarczy, tym bardziej, że kamerki mają czujniki ruchu i można ustawić je tak, żeby włączały się jak wykryją ruch. Więc tych nagrań mam nadzieję, nie będzie aż tak dużo.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

02 Sty 2016, 12:06

Wydaje ni się że powinieneś zacząć od wyboru rejestratora. Kamery kupisz takie które spełnią Twoje oczekiwania. Te na zewnątrz prawdopodobnie będą potrzebowały mocniejszego naświetlacza IR o ile nie ma dodatkowego tradycyjnego oświetlenia. Podświetlanie podczerwienią jest dyskusyjne w otwartym terenie. Mówimy tu o warunkach nocnych a w okresie zimowym to praktycznie większość dnia.
MotoAlbercik napisał(a): kamerki mają czujniki ruchu i można ustawić je tak, żeby włączały się jak wykryją ruch
O tym decyduje oprogramowanie rejestratora. Jeśli załączysz w nim nagrywanie przy detekcji ruchu. Będziesz tam miał do ustawienia dla każdej kamery czułość i obszar kadru dla którego nastąpi wyzwolenie zapisu w razie detekcji ruchu. Przy kamerach na dworze detekcja zadziała na wszystko co się rusza - roślinność na wietrze , latające przed obiektywem zwierzątka a nawet, paprochy , deszcz , śnieg.
MotoAlbercik napisał(a):widziałem, że 500GB dysku wystarcza na nagranie około 60 dni.
Sprawa dyskusyjna . Zależy od wielu czynników. Im wyższa jakość zapisu , rozdzielczość nagrywanego materiału , częstsze wystąpienie ruchu , tym czas krótszy. Przy ciągłym zapisie np. dla trzech kiepskich kamer ( 400 linii) w jakości średniej, starczy to na około 7 dni.
MotoAlbercik napisał(a):usuwać z dysku niepotrzebne nagrania przez internet
Nie ma takiej potrzeby. Rejestrator przy pełnym dysku kasuje najstarsze zapisy i w to miejsce zapisuje nowe. Zawsze przechowuje nagrania wstecz. Nagrania które Cię interesują archiwizujesz na zewnętrzny nośnik. Nie suwasz ich , zostaną kiedyś same usunięte.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4700
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

02 Sty 2016, 23:09

bonifacy - wielkie dzięki za odpowiedz - wiele mi to wyjasniło :ok:
bonifacy napisał(a):Wydaje ni się że powinieneś zacząć od wyboru rejestratora. Kamery kupisz takie które spełnią Twoje oczekiwania. Te na zewnątrz prawdopodobnie będą potrzebowały mocniejszego naświetlacza IR o ile nie ma dodatkowego tradycyjnego oświetlenia. Podświetlanie podczerwienią jest dyskusyjne w otwartym terenie. Mówimy tu o warunkach nocnych a w okresie zimowym to praktycznie większość dnia.

Chciałem kupić gotowy zestaw, bo kupując osobno rejestrator i osobno kamerki, to muszą się te elementy jakoś zgrać - nie pamiętam o co chodziło. chyba, że coś pomyliłem i każdy rejestrator pasuje do każdej kamerki. Co do IR to wszystkie trzy kamerki będą na zewnątrz, więc IR musi być dobre - wg tego co piszą w opisach, kamerki mają "zasięg" IR do 20, 30 metrów. Nie wiem czy to prawda, czy naciągane. 900 linii IR wystarczy na 20 metrów, bez żadnego podświetlenia? Co do zimy, jak wcześniej robi się ciemno, to jakby był śnieg, to obraz pewnie byłby o niebo lepszy niż jak śniegu nie ma. Ale u nas niestety o ten śnieg trochę trudno... :(
A wracając do nagrań - można nagrania z rejestratora nagrywać na np. inny dysk zewnętrzny bądz pendrive przez internet? czyli jak jestem 300 km od obiektu monitorowanego i przeglądając nagrania, chcę jakieś nagranie zatrzymać, to mogę je nagrać? Nie musi to być robione bezpośrednio z rejestratora na miejscu?
I kolejne pytanko - czy każdy rejestrator obsługuje kamery bezprzewodowe, czy nie każdy?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Finał NIGHT POWER 2013 GP w Płocku / relacja
    Ostatnia runda tegorocznego NIGHT POWER Grand Prix zakończona. W Płocku zmierzyło się około 70 zawodników. W całym cyklu na starcie stanęło ponad 200 zawodników. Już wiemy kto jest najlepszy. Zwycięzcą całego ...

04 Sty 2016, 19:35

MotoAlbercik napisał(a):Chciałem kupić gotowy zestaw
A nie lepiej zlecić kompleksowo usługę jakiemuś instalatorowi ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4700
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

05 Sty 2016, 10:15

bonifacy napisał(a):A nie lepiej zlecić kompleksowo usługę jakiemuś instalatorowi ?

Napewno było by lepiej. Ale ja już jestem taka ch...a, że wszystko chcę sam robić :) I to nie dlatego, żeby zaoszczędzić pieniądze, tylko dlatego, że cieszy mnie to, że coś sam zrobiłem. A przy okazji zawsze zgłębiam temat i czegoś nowego się nauczam :)
W tym roku przy moim domku mam w planach zrobić płot na ogrodzie, postawić nowy wychodek ( drewniany z serduszkiem oczywiście :) ) i zrobić wędzarnię. No i kilka drobniejszych spraw, typu monitoring, schody zewnętrzne poprawić itd.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

25 Sty 2016, 09:52

Zgłębiłem wiedzę nt monitoringu, więc się nią podzielę.
Żeby mieć podgląd obrazu z kamer na PC, smartofnie czy tablecie, kamerki muszą być przedewszystkim IP. Żeby mieć dobry obraz w nocy, to muszą być HD ( 1080 ). Obraz w nocy zawsze jest czarno-biały. Na kolorowy nie ma co liczyć, jak się chce mieć dobry obraz. Ale te kamerki automatycznie przełaczają sie z koloru na czarno-biały. Na budynku gospodarczym, który jest oddalony od domu o około 20 metrów, nie muszę mieć kamerki WiFi, nie muszę też ciągnąc kabli do niego - wystarczy, że mam do tego gospodarczego pociągnięty kabel z prądem. Muszę tylko kupić adapter PowerLine i sprawa załatwiona. A że do budynku gospodarczego mam pociągnięte dwa kable ( jeden do gniazdek i oświetlenia wewnątrz, , a drugi do oświetlenia na zewnątrz i w przyszości do bramy i domofonu, to sprawa rozwiązana. Dysk do rejestratora warto kupić jakiś inny, przystosowany do rejestratorów, ponieważ ten dysk chodzi cału czas. A taki np. do Pc czy zewnętrzny to chodzi tylko jak sprzęt jest włączony. Nie wiem jak się to nazywa, ale tamten jest "wzmocniony", A taki do PC-ta jakby założyć do rejestratora, to może szybko paść, bo te nie są przystosowane do ciągłej pracy.
Dysk powinien mieć minimum 2 tera, żeby móc mieć nagrania z 5 dni z 4 kamer HD. To, co piszą na allegro, że dysk 500GB wystarcza na nagrania 5-7 dni z 4 kamer, to zazwyczaj ściema. Taki dysk wystarcza na 5-7 dni ciągłego nagrywania, ale nie obrazu HD, tylko zwykłego - im gorsza jakość obrazu, tym więcej można nagrać. Rejestrator nagrywa w pętli, wybrany fragment nagrania można zablokować i wtedy na to nagranie nie będzie nadkładane nowe.
Kamerki IP HD można kupić za jakieś 300 zł. U kolegi w sklepie, który mi to wszystko tłumaczył, najtańsza taka kamerka kosztuje 280 zł. Obraz z niej widziałem zarówno z nocy jak i z dnia i jest elegancki. Jedna kamerka jest usytuowana na 15 piętrowym wieżowcu i ma podgląd na parking - w nocy, przy oświetleniu ulicznym można zobaczyć numery rejestracyjne samochodów. Taki zestawik 4 kamer IP HD, rejestrator na 4 kamerki, dysk twardy 2 TB, adapter power link, okablowanie, złączki, skrzynka rozdzielcza zasilania, zasilacz to koszt 2200 zł. Nie pamietam czy w tym kosztorysie zawarty był router, bo ten też jest potrzebny, tylko już nie pamietam do czego - nie wiem, czy nie do tego power linka. Aha - jeżeli chodzi o zasilanie kamer, to najlepiej jest, jak kamerki są zasilane nie z zasilacza, ale z rejestratora. Ale takie rejestratory to koszt około 800 zł, a bez zasilania kamer to około 300 zł. Jest więc róznica.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Lut 2016, 15:29

To ja jeszcze wtrące kilka słów od siebie.
Generalnie nie chce wrzucać zbyt dużej ilości linków, aby nie zostać posądzonym o reklamę.
Ogólnie jeżeli wybiera Pan monitoring to musi pan się zastanowić jaki: analogowy, hybrydowy, czy ip.
Podgląd ma być na urządzeniach mobilnych, a więc pozostaje do wyboru tylko IP, chociaż są rejestratory które mogą konwertować sygnał z kamerek analogowych czy hybrydowych.

Jeżeli chodzi o kamery to rozdzielczość do wyboru. Polecam 2Mpx z full hd, bo są dostatecznie wyraźne i nie są zbyt ciężkie.
Co kamery powinny jeszcze posiadać?
- standard ONIF
- moc/zasięg doświetlacza podczerwieni ( jeżeli ma być wbudowany w kamerze)
- mechaniczny filtr podczerwieni i klasa szczelności

Standardowe dyski twarde nie są przystosowane do pracy ciągłej, konieczny jest zakup dysku do monitoringu - droższy 2tb- 350-450 zł

Jeżeli ma znaczenie podgląd przez internet (a z tego co czytam to ma) to jakie łącze ( stałe/zmienne ip) jest wymagane dla danego rejestratora.

W ivel mają dobrych techników, tutaj znajdzie pan okienko czatu http://ivel.pl/k355,monitoring-kamery.html aby pogadać z technikiem online. Wyjaśni co i jak.
zachary
Aktywny
 
Posty: 306
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 13 05 1998
Przebieg/rok: 27tys. km
Auto: Opel Astra

05 Lut 2016, 10:30

zachary napisał(a):Jeżeli ma znaczenie podgląd przez internet (a z tego co czytam to ma) to jakie łącze ( stałe/zmienne ip) jest wymagane dla danego rejestratora.

O - to jest dobra wskazówka, o której nie wiedziałem :ok: Dzięki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Kwi 2016, 08:48

I jak się sprawuje?
W sensie jakości nagrania.
Instat
Początkujący
 
Posty: 152
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: Citrone C2
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna + LPG
Rok produkcji: 2001

04 Kwi 2016, 08:46

Analog już prawie umarł. Innych niż IP bardzo rzadko się stosuje. Są dobre odpowiedniki analogów: AHD, HD-TVI, HD-CVI, HD-SDI. Chodzi o to, aby nie było potrzeby wymiany rejestratorów analogowych i nie narażania klientów na koszta.

Tutaj masz filmik

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


w którym dosyć jasno zostały opisane właściwości kamerek IP.
tomczak78
Początkujący
 
Posty: 176
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy: 04 04 1986
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Mazda 6
Silnik: 2.0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

23 Sty 2017, 14:38

Witam. Polecam system wideo monitoringu rodzimej produkcji Zerkam. Mają do wyboru kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Całość oparta jest na szyfrowanym nagrywaniu w chmurze (musimy mieć konto na ich stronie). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie przejmujemy się zakupem rejestratora i dysków, przestrzenią i alarmami. System ten da nam opcje ustawiania alarmów, harmonogramu nagrań, ustawiania czułości alarmów, podgląd live (oraz zarejestrowanych zdarzeń) na dowolnym urządzeniu: pc, mac, tablet oraz smartfon (iOS, Android). Sam proces instalacji sprowadza się do umieszczenia kamery ip, ustawienia parametrów naszej sieci WiFi i zeskanowaniu QR kodu. Można zastosować PoE, jeżeli nie mamy WiFi w pobliżu działania kamery. Pozdrawiam.
Wymagajacy
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: Vectra B
Silnik: 2.0 DTI, 101KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

25 Maj 2017, 11:54

Długo się zastanawiałem nad taką kamerką IP ale w końcu się zdecydowałem. Potrzebowałem urządzenia do monitorowania terenów wokół domu. Ostatnio dużo w okolicy jest różnych włamań, generalnie nie dzieje się dobrze, nawet jakieś rozboje się trafiły w tamtym miesiącu. Kamerę znalazłem na stronie orllo. Tutaj mają dużo zewnętrznych i wszystkie są sterowane przez polskojęzyczną aplikację, co mi akurat dużo ułatwia. Dobra obsługa w sklepie, pomogli mi dobrać optymalny aparat – nie za drogi, ale już z fajnej klasy obrazem i wzmocnionym sygnałem wifi, tak żeby łączność się nie zrywała.
kamil33
Nowicjusz
 
Posty: 17
Prawo jazdy: 02 04 1983
Auto: renault