MORPHOZ - łączność i sztuczna inteligencja

05 Mar 2020, 19:32

Na kierowcę i pasażerów Renault MORPHOZ czeka komfortowe i przestronne wnętrze LIVINGSPACE, przypominające prawdziwy salon. Siedząc wygodnie, każdy w swoim fotelu, kierowca i pasażerowie są dopieszczani przez sztuczną inteligencję (SI), która wykorzystując Internet rzeczy, jest w stanie zaspokoić wszystkie ich potrzeby, pragnienia i upodobania. Zapewnia większe możliwości interakcji między przebywającymi w samochodzie osobami, co z kolei sprzyja relaksowi i dobremu samopoczuciu.

Pod czujnym i troskliwym okiem
Witamy na pokładzie
Sztuczna inteligencja działa również na zewnątrz pojazdu, wykorzystując czujniki do wykrywania i rozpoznawania kierowcy, który zbliża się do samochodu. Na znak rozpoznania aktywuje sekwencję świetlną na drzwiach pojazdu. Wystarczy gest ręki, by odblokować i otworzyć drzwi, automatycznie zmienić położenie fotela, a także dostosować oświetlenia wnętrza do preferencji i nastroju kierowcy. Kierowca słyszy również głos powitalny SI.
MORPHOZ - łączność i sztuczna inteligencja Elektroniczny mózg pojazdu
Wnętrze kabiny Renault MORPHOZ przecina podwyższona konsola środkowa, która stanowi mózg SI. Dzięki specjalnemu uchwytowi na smartfon kierowcy, który po umieszczeniu w nim telefonu chowa się do wnętrza drewnianego panelu konsoli, SI może korzystać ze smartfona, który jest traktowany jako główne źródło danych. Jeżeli tylko kierowca wyrazi na to zgodę, SI będzie wykorzystywać dane i informacje zapisane na smartfonie na potrzeby wykonywania swoich zadań.

Wyświetlanie informacji
Sztuczna inteligencja umożliwia kierowcy podgląd przestrzeni wokół pojazdu. Przetwarza w czasie rzeczywistym dane pochodzące z zewnętrznych czujników oraz obraz z kamer zainstalowanych w samochodzie, w szczególności tych, które zastępują tradycyjne lusterka boczne. Wskaźniki świetlne na drzwiach od wewnątrz
i w oknach sygnalizują obecność np. pieszego lub rowerzysty w martwym polu.

Proaktywny wirtualny asystent osobisty
Trzy tryby sterowania
Zaawansowany system sztucznej inteligencji, w który został wyposażony samochód koncepcyjny MORPHOZ, pełni funkcję osobistego asystenta podróżnych. Przywoływanie i sterowanie nim odbywa się na trzy różne sposoby:
za pomocą ekranu dotykowego, gestem ręki lub poleceniem głosowym.

Planowanie
W trybie City, podczas codziennej jazdy, SI na podstawie planu dnia kierowcy organizuje podróż, optymalizując trasę i czas przejazdu w zależności od przerwy między dwoma spotkaniami. W trybie Travel, na przykład w drodze na urlop, sugeruje interesujące miejsca na trasie. Uwzględnia przy tym pożądany czas przyjazdu i pozostały zasięg, działając analogicznie do funkcji planowania podróży dostępnej za pośrednictwem aplikacji MY Renault dla posiadaczy pojazdów elektrycznych marki Renault. W obu przypadkach duży ekran umieszczony na tablicy wskaźników wyświetla trasę podróży w trybie 3D.

Ciągłość dostępu
W czasie podróży Renault MORPHOZ kierowca i pasażerowie nie muszą ani na chwilę rezygnować z uroków cyfrowego świata. Samochód automatycznie wykrywa wszystkie smartfony, a ich właściciele mogą dalej słuchać swojej ulubionej muzyki, która dyskretnie wydobywa się z głośników zamontowanych w fotelach. Zaplanowana
w domu trasa podróży jest w sposób automatyczny pobierana do systemu nawigacji pokładowej, który po zaparkowaniu pojazdu w pobliżu celu podróży przesyła na smartfon kierowcy informację o trasie do punktu docelowego, którą należy pokonać na piechotę.

Budowanie przyjaźni i poczucia wspólnoty
Autoryzacja
Pomimo funkcji automatycznego wykrywania urządzeń mobilnych pasażerów, takich jak na przykład smartfony
i dostępu do zapisanych w nich danych, SI nie będzie mogła w żaden sposób ich wykorzystywać bez uprzedniej zgody właściciela. W ten sposób system zapewnia zachowanie prywatności każdego znajomego, który wsiądzie do pojazdu lub osoby korzystającej z usługi współdzielenia samochodu.

Współdzielony ekran
O społecznej roli sztucznej inteligencji na pokładzie samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ świadczy obecność wspólnego ekranu umieszczonego na środkowej konsoli pomiędzy fotelami. Na ekranie pasażerowie mogą korzystać z biblioteki muzycznej zapisanej na jednym ze smartfonów lub włączyć ulubioną grę komputerową i zagrać w nią z innym pasażerem. Ekran umożliwia również użytkownikom dbanie o komfort w kabinie pojazdu i zmianę ustawień systemu MULTI-SENSE.

POLECAMY Renault MORPHOZ - elektryczny samochód przyszłości

Sugestie
Sztuczna inteligencja nie czeka z sugestiami do momentu, w którym kierowca lub pasażerowie wejdą w interakcję. Proponuje na przykład playlistę na czas podróży dopasowaną do nastroju i preferencji każdego z użytkowników. Na podstawie praktycznych informacji (np. plan dnia osób przebywających w pojeździe) odpowiednio dostosowuje się do sytuacji, określając potencjalne możliwości zgodnie z upodobaniami użytkowników.

źródło: Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3468
Zdjęcia: 12552
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Używana żarówka kontra nowa P21W BA15S - porównanie
    Porównanie takich samych żarówek nowej i używanej po sporym przebiegu w samochodzie. Żarówka o której mowa to model P21W BA15S. Zamontowana była w samochodzie w tylnej lampie i spełniała funkcję ...
    Bezpieczniej w czystym samochodzie
    Świeżo umyty samochód nie tylko lepiej się prezentuje – czyste szyby, lusterka i światła to warunek bezpiecznej jazdy. Kierowca powinien zadbać o to zwłaszcza przed wyjazdem w dłuższą trasę. Jednym z podstawowych ...

  •