Na jakim biegu jechac?

na jakim biegu jechac?

19 Gru 2009, 00:10

mam takie pytanie.

Kiedy auto mniej pali.

kiedy jade 70 km/h na 4 biegu i mam obroty 2500/2600
czy

kiedy jade 70 km na 5 biegu i mam 2000 brotów

Bo ostatnio w trasie jechałem własnie czesto predkoscia 70-80 km i nie wiedziałem na którym biegu lepiej dla silnika i dla spalania.
bartek0386h
Początkujący

Miejscowość: Mazury

Re: Na jakim biegu jechac?

19 Gru 2009, 01:16

według mnie to na 4 biegu i obroty 2500/2600.
wlodi
Początkujący

Miejscowość: Lublin

Re: na jakim biegu jechac?

19 Gru 2009, 02:34

wszystko zależy od silnika który posiadasz w samochodzie popatrz przy jakich obrotach ma maxymalny moment obrotowy i będziesz miał odpowiedź ;)
ogólnie 2000rpm to dobre obroty i dla wolnossącej benzyny i dla doładowanego diesla, może zbyt małe dla sportowej benzynki która się kręci do 8000rpm ;) a dla wolnossącego wysokolitrażowego diesla to już prawie poza oszczędnym zakresem obrotów :mrgreen:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

19 Gru 2009, 08:13

Ja przy prędkości 60km/h jadę na 4 i mam coś ok 2000 obrotów a jak rozpędzę się do ok 70-75 wbijam 5 i się tak toczę jakiś czas temu zszedłem do 8,2l/100km LPG w mieście. Tylko oczywiście jak chcę przyśpieszyć z tych 70-75km/h to oczywiście nie na 5 tylko redukuje na 4.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Nissan Primera WP11-144
Silnik: QG18DE
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

19 Gru 2009, 11:47

No wg mnie jest chyba logiczne jest,że im mniejsze obroty,tym mniejsze spalanie.Oczywiście bez przesady i z logiką - nie można np. jechac 30 km/h na 5 biegu.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Gru 2009, 13:56

MotoAlbercik napisał(a):nie można np. jechac 30 km/h na 5 biegu.

tak to tylko niektore kobiety potrafia ! :mrgreen:
marcineq
Początkujący

Miejscowość: Tychy
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Zabici bez zaiętych pasów Zabici bez zaiętych pasów
    Aż 50% ofiar śmiertelnych na autostradach w Austrii, a ponad 60% w Belgii nie miało zapiętych pasów w momencie wypadku. Pasy bezpieczeństwa są efektywnym elementem dającym kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo podczas ...
    Miejskie auta ze 100-konnymi benzynowymi silnikami Miejskie auta ze 100-konnymi benzynowymi silnikami
    Samochody wyposażone w silnik Diesla stają się coraz mniej popularne, a ich udział na rynku globalnym – po raz pierwszy w historii – spadł w tym roku do poziomu poniżej 50 proc. Równocześnie zyskują auta ...

• Re: Na jakim biegu jechac?

19 Gru 2009, 14:23

marcineq napisał(a):

niektóre samochody tak mogą i wcale to nie będzie źle ;) wszystko zależy od przełożeń :mrgreen:
    Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
    pocieszny
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
    Miejscowość: z błota ;)

19 Gru 2009, 23:05

Wg. mnie 5 bieg. Niższe obroty - niższe spalanie.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

21 Gru 2009, 18:45

Popieram, na 5 mniej powinien spalić, to nie są jeszcze takie duszące obroty. Jednak spali mniej tylko wtedy, gdy jazda bedzie w miare jednostajna, a próby mocniejszego przyspieszenia połączone są z redukcją na 4 lub nawet 3 bieg.

Taka ciekawostka: W moim Trabie 4 wbijam przy 60 km/h, silnik ma wtedy 2000obr i ciągnę na niej spokojnie aż do 120km/h i 5000obr :D Ale niestety to skrzynia 4 biegowa o dużym przełożeniu wynoszącym prawie 4.3.
    Trabant-moj mały świat...
    Hajs
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamość

22 Gru 2009, 14:08

pocieszny napisał(a):
    marcineq napisał(a):

niektóre samochody tak mogą i wcale to nie będzie źle ;) wszystko zależy od przełożeń :mrgreen:

np nowa honda civic. Tam jest 6 biegowa skrzynka i 6 bieg komputer pokładowy zaleca wbijać przy 50 km/h. Krótkie przełożenia wpływają na ekonomię silnika 1.8. Ja nie wierzyłem do puki nie zobaczyłem ;)
    karlone
    Zaawansowany

Miejscowość: Śląsk

22 Gru 2009, 21:07

karlone napisał(a):np nowa honda civic. Tam jest 6 biegowa skrzynka i 6 bieg komputer pokładowy zaleca wbijać przy 50 km/h. Krótkie przełożenia wpływają na ekonomię silnika 1.8. Ja nie wierzyłem do puki nie zobaczyłem

Kurde... mi nie pokazuje żeby przy 50 wrzucić 6 bieg ;) nie wiem jak jest teraz- po faceliftingu z początku roku i może teraz jest inaczej(ja mam wskaźnik "ekonomiczności" jazdy, ale możliwe że wprowadzili podpowiedzi zmiany biegów- ja go nie mam)- ale w instrukcji samochodu pisze, żeby 6 bieg wrzucać przy prędkości 100km/h...
    Aż jutro sprawdzę jak pojedzie na 6 biegu przy 50km/h ;D tak przy okazji to kiedy wbijać inne biegi?0-10km/h-1, 10-20->2, 20-30->3, 30-40->4, 40-50->5 ??
    eaxene
    Aktywny

Miejscowość: Toruń

23 Gru 2009, 00:20

Eaxene, nie bój sie wykorzystać potencjału Twojego silnika! Skorzystaj z pełnego zakresu obrotów jaki on Ci oferuje :cool:
    Rusz z jedynki, przeciągnij go do 30km, wrzuć trójkę, ciagnij do 70, zapinasz 5 i sie spokojnie toczysz, 6stki poniżej 80 bym nie używał. Po to obroty użyteczne siegają 6tyś, żeby można z nich korzystać, a nie tylko cały czas 1500-2500 rpm Dość szybkie przyspieszanie z pomijaniem biegów aż do osiągnięcia nadbiegu jest oszczedniejsze niż rozpedzanie sie przez 2 km i wbijanie po kolei biegów.
    Trabant-moj mały świat...
    Hajs
    Początkujący
    Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamość

Re: na jakim biegu jechac?

23 Gru 2009, 09:37

Ależ ja się w żadnym wypadku nie boję ;) te zamiany biegów co 10km/h to się dotyczyły jazdy na 6 biegu przy 50 km/h- poprostu nie chce mi się wierzyć że da się tak jechać ;)
    Co do korzystania z całego zakresu i ruszania- osobiście uważam że ze świateł należy ruszać szybko, dlatego trochę z tego korzystam.
    Tak przy okazji gdyby wszyscy sprawnie i szybko ruszali spod świateł to korki byłyby dużo mniejsze(bo to już przesada że ja dawno ze skrzyżowania zjechałem, a gościu co stał obok jeszcze się na nie nie wtoczył :/ )
    Dość szybkie przyspieszanie z pomijaniem biegów aż do osiągnięcia nadbiegu jest oszczedniejsze niż rozpedzanie sie przez 2 km i wbijanie po kolei biegów.

Baa... u mnie to w trasie 3 i 5 bieg to są niepotrzebne- jako że się dość sprawnie na dwójce rozpędze, to nie ma sensu wrzucać trójki, tylko od razu 4, a potem to zaraz i tak będzie ok. 100km/h więc od razu 6 bieg ;) Co prawda, mimo wszystko zmieniam biegi po kolei, bez omijania(dużo wolniej się nie rozpędzam :) ), ale czasem zdarzy mi się zapomnieć.
    eaxene
    Aktywny

23 Gru 2009, 18:15

eaxene napisał(a):
    karlone napisał(a):np nowa honda civic. Tam jest 6 biegowa skrzynka i 6 bieg komputer pokładowy zaleca wbijać przy 50 km/h. Krótkie przełożenia wpływają na ekonomię silnika 1.8. Ja nie wierzyłem do puki nie zobaczyłem

Kurde... mi nie pokazuje żeby przy 50 wrzucić 6 bieg ;) nie wiem jak jest teraz- po faceliftingu z początku roku i może teraz jest inaczej(ja mam wskaźnik "ekonomiczności" jazdy, ale możliwe że wprowadzili podpowiedzi zmiany biegów- ja go nie mam)- ale w instrukcji samochodu pisze, żeby 6 bieg wrzucać przy prędkości 100km/h...
    Aż jutro sprawdzę jak pojedzie na 6 biegu przy 50km/h ;D tak przy okazji to kiedy wbijać inne biegi?0-10km/h-1, 10-20->2, 20-30->3, 30-40->4, 40-50->5 ??

kumpel ma nową hondę znaczy się tegoroczną, wcześniej nie umiał zejść ze spalaniem w mieście poniżej 11, a od kiedy "słucha" wskaźnika ekonomiczności zszedł do 8 L. A więc działa :) . Tylko nie jestem przekonany do tego nieustającego wachlowania w mieście, ja jestem wyznawcą wszelkich automatów ;) .
    karlone
    Zaawansowany

Miejscowość: Śląsk

24 Gru 2009, 00:57

11 litrów? Rozmawiamy cały czas o civicu? Kurde, ja naprawdę nie przejmując się ekonomicznością jazdy nigdy nie miałem powyżej 10litrów(a i 9 to tylko chwilowo się pojawiało), a przy odrobinie wysiłku udałomi się kiedyś zejść do ok. 7 litrów. No chyba że kolega cały czas w korkach stoi- bo to inna sprawa ;)

Aha sprawdzałem tą jazdę na 6 biegu ;)
    Także tak:
    6 bieg i 50km/h to było jakieś 1250 obrotów, samochód spalał 5 litrów- ale jakiekolwiek próby przyśpieszenia, lub przyhamowania- lepiej nie komentowac, wiadomo. A i było słychać że silnikowi nie odpowiada taka jazda..
    Więc sprawdzałem dalej:
    5 bieg i 50 km/h- jakies 1600 obrotów- spalanie nadal 5 litrów, przyśpieszenie ledwo lepsze, ale lepsze, można było ledwie przyhamować.
    4 bieg- ok. 1900 obrotów, spalanie nadal 5 litrów, można w miarę przyśpieszać(mimo wszystko civic max. moment ma gdzieś przy 4k obrotów, także dół ma średni do przyśpieszania), ale i przyhamować,
    3 bieg- ok. 2500 obrotów, spalanie 5 litrów(momentami wpadało 6) można i przyspieszać i hamować :)

Także wnioski. Tak na 6 biegu spalanie jest dość niskie i wynosi 5 litrów, ale to samo jest też na zalecanym przez producenta 4 biegu- a sprawność jazdy jest nieporównywalnie większa :)
    eaxene
    Aktywny

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      Autosacrum 2009