Nadwozie koncepcyjnej Kia Sportspace

Nadwozie koncepcyjnej Kia Sportspace

27 Mar 2015, 11:57

W przeciwieństwie do klasycznych pojazdów typu kombi, station wagon czy nawet shooting brake – Kia Sportspace wyróżnia się zdecydowanie odmienną i wyszukaną architekturą w stosunku do tradycji. Wydłużoną i oszczędną sylwetkę o spokojnych powierzchniach i przemyślanej linii akcentuje wysunięty ku tyłowi słupek "D" w połączeniu z 'niemal hatchbackową' aranżacją klapy tylnej.

Image
"Projekt zwykłego kombi przewiduje wydłużone trzecie okno boczne, aby sugerować znaczną pojemność ładunkową. Dzięki poszerzeniu słupka "D" i niemal ukośnej klapie tylnej nadaliśmy tyłowi auta mocniejszego, muskularnego i atletycznego charakteru. Czyli siła i wytrzymałość jednocześnie. Jej wizualny ‘ciężar’ został zredukowany starannym ukształtowaniem tylnego okna, kształtu klapy i zderzaka. Ich krawędzie zachodzą na bryłę nadwozia po to, by uniknąć stylizacji typowej dla kombi.” powiedział Gregory Guillaume. Widziana od przodu, Kia Sportspace demonstruje ewolucyjną wersję "autograficznego" grille w formie ‘tygrysiego nosa’. Ale pozornie jednolita "baza" pleksiglasowa grille jest w swej istocie rodzajem poziomej żaluzji, otwierającej się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na powietrze chłodzące komorę silnikową.

Wrażeniu solidności i wytrzymałości sprzyja szeroka listwa z satynowanego aluminium ponad „kostkowymi” światłami głównymi LED. Lekkości wyrazistego i dynamicznego "oblicza" SPORTSPACE nadają subtelne krzywizny świateł do jazdy dziennej tuż pod reflektorami. Kolejna satynowana listwa aluminiowa wzdłuż przedniego spojlera wyznacza rozmieszczenie kierunkowskazów, widocznych jedynie po włączeniu. Sylwetka Sportspace zdaje się tętnić życiem. Wyraźne przetłoczenie nadwozia łączy jej część przednią z tylną. Wysoka linia okien bocznych, proste lecz kunsztownie kształtowane panele boczne oraz obniżone progi drzwiowe z karbonowymi nakładkami potęgują odczucie atletycznej muskularności.

Image
Jeszcze większego dynamizmu koncepcyjnego Sportspace w kolorze "Ignition Red" (czerwonej eksplozji) nadaje aluminiowa listwa boczna karoserii, akcentująca kształt wydłużonej, niskiej kabiny pasażerskiej. Na krańcach lusterek bocznych osadzono repetery głównych kierunkowskazów. Design szerokiego, pochylonego w przód słupka ”D” pomyślany został jako całość ze zwężającymi się ku górze powierzchniami bocznymi oraz optycznie wklęsłą klapą tylną tak, by utrzymać wyrazistość i odwagę stylistyczną tylnej części pojazdu. Zadaniem pokaźnych kaset świateł tylnych oraz pełnowymiarowego dyfuzora z włókien węglowych jest podkreślenie przysadzistego wyglądu i zacięcia sportowego Sportspace. Funkcjonalność spojlera dachowego i dyfuzora sprowadza się głównie do racjonalizacji opływu powietrza wokół pojazdu, choć dyfuzor mieści także zabudowane centralnie, pionowe światło przeciwmgielne. Podwójne końcówki wydechu w formie wielokąta nawiązują niejako do kształtu świateł tylnych.

Image
Sportspace wyposażony jest w 20-calowe, 10-ramienne felgi aluminiowe z karbonowymi ‘promieniami’ wychodzącymi z pięciokątnej piasty. Design kół nie pozwala oprzeć się wrażeniu ciągłej rotacji nawet gdy pojazd stoi akurat na parkingu.

źródło: Kia
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2442
Zdjęcia: 8629
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Czy warto inwestować w ubezpieczenie AC? Czy warto inwestować w ubezpieczenie AC?
  Wielu kierowców wychodzi z założenia, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zupełności im wystarczy. Polisa OC jest zatem w wielu przypadkach jedynym zabezpieczeniem dla kierowcy oraz jego pojazdu. ...
  Fałszywe poczucie bezpieczeństwa Fałszywe poczucie bezpieczeństwa
  Pieszy wchodząc na oznaczone pasami przejście często zyskuje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jak gdyby fakt, że w tym miejscu ma pierwszeństwo, chronił go przed zagrożeniem. W rzeczywistości na przejściach dla pieszych ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Rage-Race 2009
   Mercedes Benz f700
   Motocykle storehouse
   Nissan 350Z Police