Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 09:28

Na drodze szybkiego ruchu koleś raptem ostro zahamował żeby zjechać na stacje benzynową. Jadący za nim pojazd zdarzył wyhamować, ale już następny nie. Czy to jest ewidentnie wina tego ostatniego, i czyja by była wina jeśli drugi pojazd nie zdarzyłby wyhamować. Ciekawy tez jestem czy można kogoś współobwinić kolizji za nagłe zahamowanie. dzięki i pzdr.
BaldArt
Nowicjusz

Re: Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 09:42

Praktycznie zawsze jest to uznane za winę tego z tyłu-niezachowanie bezpiecznej odległości.
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

04 Sie 2018, 09:54

Ale czy na drodze ekspresowej nie mamy zawsze pasa dodatkowego do zjazdu np na stacje? Bo jeżeli w takiej sytuacji był taki pas a kierowca w ostatniej chwili zdecydował się skręcić na niego ostro hamując to według mnie on stworzył zagrożenie i jest winny całego zajścia
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type
Silnik: 2.0 na gnojówkę

04 Sie 2018, 10:09

Tak tez i ja to widzę, natomiast wczoraj przy piwku rozgorzała na ten temat ostra dyskusja. W przepisach ruchu drogowego jest tak:
"2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu."
Stąd moje pytanie, w jakiej sytuacji i czy w ogóle jest możliwość uznania za współwinnego kolizji kierującego pojazdem hamującym.
Przykład: zostawił ślady hamowania na drodze albo został zarejestrowany kamerą itp.
BaldArt
Nowicjusz

04 Sie 2018, 10:13

A jak się będzie tłumaczył że mu coś wyskoczyło i zrobił hamowanie i manewr omijania akurat na stację.
BaldArt
Nowicjusz

04 Sie 2018, 10:29

Na drodze krajowej nie było by dyskusji, ten z tyłu winny Ale na ekspresowej? Sam nie wiem, według przepisów raczej nie da się tego ustalić bo z 1 strony nie powinien ostro hamować stważając zagrożenie A z drugiej ten z tyłu powinien zachować bezpieczną odległość aby uniknąć zderzenia
Porady blacharsko-lakiernicze
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type
Silnik: 2.0 na gnojówkę
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Systemy zautomatyzowanej jazdy - bezpieczeństwo na drogach Systemy zautomatyzowanej jazdy - bezpieczeństwo na drogach
    Kiedy myślimy o samochodach przyszłości, w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl koncepty o śmiałych liniach czy napędzie wodorowym. Tak naprawdę jednak najbliższą, ważną zmianą w motoryzacji będzie masowe pojawienie ...
    Światowa premiera Golfa Varianta Światowa premiera Golfa Varianta
    Podczas Genewskiego Salonu Samochodowego Volkswagen prezentuje – jako światową premierę – nowego Golfa Varianta. W porównaniu z poprzednikiem nowy Golf Variant jest lżejszy nawet o 105 kg. Po raz pierwszy ...

• Re: Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 11:55

No własnie jest to dość ciężki temat i wszystko zależy od interpretacji policji co w praktyce oznacza ten z tyłu winien. Nawet ostatnio w TV widziałem przypadek, że babka autobusem ruszała z przystanku , a koleś ją wyprzedził i odrazu zahamował żeby skręcać w lewo i BĘC!!! Werdykt policji - winna babka z autobusu. :shock:
    Ciekawy jestem czy choć jeden przypadek został uznany za winę hamującego i w jakich okolicznościach to się odbyło.
    BaldArt
    Nowicjusz

04 Sie 2018, 12:01

BaldArt napisał(a):Ciekawy jestem czy choć jeden przypadek został uznany za winę hamującego i w jakich okolicznościach to się odbyło.

Gdybyś to Ty nagle i bez powodu hamował przed policjantem, prokuratorem, czy sędzią(że o premierze rządu już nie wspomnę), to w takim przypadku prawdopodobieństwo uznania winnym osobę hamującą jest bardzo duże(pewnie graniczące z pewnością) :lol:
    Zwykły szaraczek zawsze usłyszy formułke-"niezachowanie bezpiecznej odległości" :/
    yeti65
    Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
    Prawo jazdy od: 29 11 1984
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
    Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2014

04 Sie 2018, 12:13

No tak. Niestety zdarzenie które przytoczyłeś nie podlega żadnej dyskusji :(
    Zobaczymy, może da ktoś przykład z ludźmi równymi wobec prawa.
    BaldArt
    Nowicjusz

• Trish Angel (Patrycja) i Nika, dziewczyny
      Ford Mustang GT 5.0
      Tak sie jezdzi po wizycie w ASO
      Jazda sprawnościowa, slalom, 2