Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 08:28

Na drodze szybkiego ruchu koleś raptem ostro zahamował żeby zjechać na stacje benzynową. Jadący za nim pojazd zdarzył wyhamować, ale już następny nie. Czy to jest ewidentnie wina tego ostatniego, i czyja by była wina jeśli drugi pojazd nie zdarzyłby wyhamować. Ciekawy tez jestem czy można kogoś współobwinić kolizji za nagłe zahamowanie. dzięki i pzdr.
BaldArt
Nowicjusz

Re: Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 08:42

Praktycznie zawsze jest to uznane za winę tego z tyłu-niezachowanie bezpiecznej odległości.
yeti65
Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy od: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

04 Sie 2018, 08:54

Ale czy na drodze ekspresowej nie mamy zawsze pasa dodatkowego do zjazdu np na stacje? Bo jeżeli w takiej sytuacji był taki pas a kierowca w ostatniej chwili zdecydował się skręcić na niego ostro hamując to według mnie on stworzył zagrożenie i jest winny całego zajścia
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, E60, A8, ML
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8, 2.7

04 Sie 2018, 09:09

Tak tez i ja to widzę, natomiast wczoraj przy piwku rozgorzała na ten temat ostra dyskusja. W przepisach ruchu drogowego jest tak:
"2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu."
Stąd moje pytanie, w jakiej sytuacji i czy w ogóle jest możliwość uznania za współwinnego kolizji kierującego pojazdem hamującym.
Przykład: zostawił ślady hamowania na drodze albo został zarejestrowany kamerą itp.
BaldArt
Nowicjusz

04 Sie 2018, 09:13

A jak się będzie tłumaczył że mu coś wyskoczyło i zrobił hamowanie i manewr omijania akurat na stację.
BaldArt
Nowicjusz

04 Sie 2018, 09:29

Na drodze krajowej nie było by dyskusji, ten z tyłu winny Ale na ekspresowej? Sam nie wiem, według przepisów raczej nie da się tego ustalić bo z 1 strony nie powinien ostro hamować stważając zagrożenie A z drugiej ten z tyłu powinien zachować bezpieczną odległość aby uniknąć zderzenia
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Jaguar X-type, E60, A8, ML
Silnik: 2.0 D, 4.2 V8, 2.7
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Samochody Lexusa pracują na lotnisku Samochody Lexusa pracują na lotnisku
    Naprawdę wygodne auto potrafi sprawić, że nawet długa podróż na czterech kołach jest równie komfortowa, co krótki lot samolotem. Czasami jednak trzeba skorzystać z możliwości silnika odrzutowego. Ale ...
    Nie wsiadaj za kierownicę jak jesteś wczorajszy! Nie wsiadaj za kierownicę jak jesteś wczorajszy!
    Wraz z nadejściem nowego roku rozpoczął się okres karnawału, a więc czas spotkań towarzyskich i balów. Choć często spożywa się wtedy alkohol, powinni z niego zrezygnować kierowcy – niebezpieczne jest nie tylko ...

• Re: Nagłe hamowanie i BĘC !!!!!

04 Sie 2018, 10:55

No własnie jest to dość ciężki temat i wszystko zależy od interpretacji policji co w praktyce oznacza ten z tyłu winien. Nawet ostatnio w TV widziałem przypadek, że babka autobusem ruszała z przystanku , a koleś ją wyprzedził i odrazu zahamował żeby skręcać w lewo i BĘC!!! Werdykt policji - winna babka z autobusu. :shock:
    Ciekawy jestem czy choć jeden przypadek został uznany za winę hamującego i w jakich okolicznościach to się odbyło.
    BaldArt
    Nowicjusz

04 Sie 2018, 11:01

BaldArt napisał(a):Ciekawy jestem czy choć jeden przypadek został uznany za winę hamującego i w jakich okolicznościach to się odbyło.

Gdybyś to Ty nagle i bez powodu hamował przed policjantem, prokuratorem, czy sędzią(że o premierze rządu już nie wspomnę), to w takim przypadku prawdopodobieństwo uznania winnym osobę hamującą jest bardzo duże(pewnie graniczące z pewnością) :lol:
    Zwykły szaraczek zawsze usłyszy formułke-"niezachowanie bezpiecznej odległości" :/
    yeti65
    Stały forumowicz

Miejscowość: Zegrze Pd
    Prawo jazdy od: 29 11 1984
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: Lancer 2014, Vitara 2017
    Silnik: 1,6 117KM 1,6 120KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Sedan/Limuzyna
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2014

04 Sie 2018, 11:13

No tak. Niestety zdarzenie które przytoczyłeś nie podlega żadnej dyskusji :(
    Zobaczymy, może da ktoś przykład z ludźmi równymi wobec prawa.
    BaldArt
    Nowicjusz