Naklejki z zielonym listkiem i okres próbny przez 2 lata

Naklejki z zielonym listkiem i okres próbny przez 2 lata

01 Mar 2012, 15:46

Naklejki z zielonym listkiem mają wrócić po latach i przepis ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku. Kierowcę który zrobi prawo jazdy od nowego roku ma obowiązywać dwu letni okres próbny. W ustawie o ruchu drogowym która dotyczy kierujących pojazdami wprowadzono nowe zasady, zgodnie z którymi świeżo upieczeni kierowcy będą mieli obowiązek naklejania naklejek z zielonym listkiem na przednią i tylną szybę. Tu pojawi się problem kiedy taka osoba będzie chciała pożyczyć samochód / prowadzić samochód w którym nie będzie naklejek. Według przepisów nie będzie mogła tego robić chyba że naklei na szybę owe naklejki.

Naklejki z zielonym listkiem i okres próbny przez 2 lataŚwieżo upieczeni kierowcy będą musieli jeździć z naklejką zielonego listka przez pierwsze 8 miesięcy dwuletniego okresu próbnego. Między 4 a 8 tygodniem licząc od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz odbyć praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym prowadzone przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy.


Przez pierwsze 8 miesięcy (czas kiedy zielony listek będzie obowiązkowy na szybie) kierującemu zabrania się przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym oraz 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na drogach ekspresowych (dwujezdniowch) i autostradach. Dodatkowo taki kierowca nie może podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B czy też wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B (wyjściem w tym przypadku jest uzyskanie kwalifikacji wstępnej).

Co grozi za wykroczenia popełnione w okresie próbnym?
Kierowca który popełni 2 wykroczenia i otrzyma za nie mandaty lub prawomocne wyroki sądu okres próbny zostanie mu wydłużony o kolejne 2 lata.

POLECAMY Zielony listek - co myślicie? - dyskusja na forum
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6822
Zdjęcia: 3348
Rejestracja: 19 Maj 2006, 23:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Naklejki z zielonym listkiem i okres próbny przez 2 lata

10 Lip 2013, 09:46

Myślę, że 2 lata to stanowczo za dużo. Rok w zupełności wystarczy. :)
Jogi2
Nowicjusz
 
Posty: 16
Rejestracja: 10 Lip 2013, 09:38
Prawo jazdy od: 18 11 1992
Auto: Mazda6/bmw

Re: Naklejki z zielonym listkiem i okres próbny przez 2 lata

17 Paź 2014, 03:22

Czy to już obowiązuje? nie widze nic takiego na drogach.
frodan
Nowicjusz
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 Paź 2014, 02:54
Auto: A3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bugatti Chiron Bugatti Chiron
    Ponad 350 km/h w samochodzie ze zdjętym dachem? To brzmi jak koszmar laryngologów. Ale Bugatti Veyron z dachem targa pozwalało na osiągnie takich prędkości. Jednak w przypadku jego następcy nie ma co mówić o ...
    Nowy Nissan LEAF - Czy wiesz, że... Nowy Nissan LEAF - Czy wiesz, że...
    1. Korzystając z wyjątkowej aplikacji CARWINGS , kierowca może "zadzwonić" do swojego samochodu, aby sprawdzić stan naładowania akumulatora lub wyszukać w pobliżu stację ładowania, skorzystać z usługi Google Send-To-Car, ...

  •