Naprawa samochodu po gradobiciu

Naprawa samochodu po gradobiciu

19 Maj 2009, 19:05

Okres wiosenno - letni to zawsze większe prawdopodobieństwo wystąpienia burz, ulew, którym często towarzyszą gradobicia. Całkiem niedawno na południu Polski gradobicie zniszczyło sady oraz wiele upraw rolnych. A co z samochodami?

Oczywiście, jeśli auto zaparkowane było w garażu – nic złego się nie stało, jeśli posiadamy pełne ubezpieczenie AC – sprawą zajmie się ubezpieczyciel. Nadal jednak wielu kierowców nie decyduje się na wykupienie drogiego ubezpieczenia AC. W takim przypadku gradobicie to już nie tylko duże zmartwienie, ale też wydatek. Samochód z wgnieceniami wygląda fatalnie ale także drastycznie traci na wartości. W internetowych serwisach często znaleźć można atrakcyjne oferty sprzedaży aut po gradobiciu.

Co możemy zrobić z autem, które ucierpiało na skutek gradobicia?

Oczywiście jak zwykle możliwa jest wymiana elementów karoserii na nowe oraz ich malowanie. W przypadku klasycznej naprawy lakierniczej na wgniecenie nakładana jest ilość szpachli, która całkowicie wypełnia wgniecenie a następnie cały element jest malowany. Często występuje konieczność cieniowania koloru na elementy sąsiednie co w przypadku naprawy po gradobiciu może skończyć się malowaniem całego samochodu. Naprawa lakiernicza jest nie tylko kosztowna, ale także długotrwała. Koszt oczywiście zależny jest od wielkości auta, ale należałoby przygotować się na wydatek rzędu 5-6 tys. złotych oraz brak samochodu przez 3-4 tygodnie.

SMART Repair – tańsza i szybsza alternatywa?

Alternatywą jest zwrócenie się z takim problemem do wyspecjalizowanego warsztatu zajmującego się naprawami SMART repair. Nazwa jest skrótem od Small and Medium Area Repair Technologies co oznacza technologie napraw niewielkich uszkodzeń. W Polsce rozwija się już pierwsza sieć tego typu warsztatów oferujących naprawy niewielkich uszkodzeń tapicerki samochodowej (skórzanej i materiałowej), naprawy otarć lakieru, odprysków na szybach, pękniętych plastików a także wgnieceń. Nie każde wgniecenie możliwe jest do usunięcia. Uzależnione jest to od jego wielkości, typu a czasem nawet od konstrukcji samego samochodu. Technologie SMART dedykowane do usuwania niewielkich wgnieceń karoserii polegają na wypychaniu lub wyciąganiu blachy bez konieczności uszkadzania powłoki lakierniczej.

Metoda pierwsza, znana jako PDR (Paintless Dent Removal) polega na wypychaniu wgniecenia od wewnątrz specjalistycznymi narzędziami wprowadzanymi w dostępne szczeliny lub otwory technologiczne. Metoda wyciągania polega na zastosowaniu urządzenia (Pullera), które ciągnie przymocowany do blachy uchwyt. Dzięki zastosowaniu tych technik możliwe jest usunięcie większości niewielkich wgnieceń w stosunkowo krótkim czasie oraz niskim kosztem. Pojedyncze wgłębienie specjalista jest w stanie zniwelować w czasie 15-20 minut. Usunięcie szkód spowodowanych przez gradobicie zajmie więc profesjonalnemu zakładowi nie dłużej niż 2 dni.

W rejonach, gdzie gradobicia występują dość często metody te stosowane są od lat a firmy świadczące takie usługi wykorzystywane są również przez dealerów samochodowych.

Największą zaletą metod usuwania wgnieceń metodami PDR i Pullerem jest jednak brak konieczności szpachlowania i lakierowania pojazdu.
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 5965
Zdjęcia: 3343
Rejestracja: 19 Maj 2006, 22:41
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy od: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Naprawa samochodu po gradobiciu

27 Sie 2012, 11:55

Gdy ja oddałem wóz do naprawy po gradobiciu to serwisowi naprawa zajęła 2 dni. Ale tych wgniotek było naprawdę sporo, więc i tak wg mnie szybka realizacja. Wóz zniszczony to prawda, ale dobrze, że można takie szkody usuwać także z auto casco.
franzz
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 21
Rejestracja: 22 Maj 2012, 22:07
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 01 01 2001
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  [C] Almera N16 1,8 / Megane II 1,6 / Toledo II 1,8 / S40 I 1,8 [C] Almera N16 1,8 / Megane II 1,6 / Toledo II 1,8 / S40 I 1,8
  Podstawowe kryteria zestawienia: - sedan segmentu C - silnik benzynowy o mocy ok. 120KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2003 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Nissan Almera N16 1,8 - 116KM - Renault ...
  Transport ładunków sypkich Transport ładunków sypkich
  Do przewozu sypkich i suchych produktów luzem niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz wykwalifikowana kadra. Ważne jest także wieloletnie doświadczenie pozwalające odpowiednio transport przygotować oraz przewidzieć prawdopodobne ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • VW Passat CC
   Autosacrum 2009
   Subaru Impreza STI
   Jaguar