Niebezpieczne zderzenia boczne pojazdów

19 Paź 2022, 16:56

Zderzenie się pojazdów w ruchu stanowiło ponad 55% wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2021 roku. Z tego najwięcej było zderzeń bocznych (7371), w których zginęło też najwięcej osób (443 osoby) i najwięcej było rannych (8771 osób)(1). Dlaczego zderzenia boczne są tak niebezpieczne i w jakich sytuacjach występują najczęściej?

"Uderzeniu w bok pojazdu towarzyszy wyzwolenie ogromnej energii zagrażającej życiu uczestników zdarzenia. Kierowca i pasażer narażeni są na uderzenie przez odkształcone i zdeformowane drzwi samochodu" wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. "Do tego typu wypadków dochodzi na przykład w trakcie przejazdu przez skrzyżowanie bez ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu."
Niebezpieczne zderzenia boczne pojazdów Czasami kierowcy w pośpiechu lub zdenerwowani staniem w korkach chcą pokonać skrzyżowanie, przyspieszając na żółtym świetle. Jednak przepisy mówią, że żółte światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator. Im większe skrzyżowanie, tym więcej czasu potrzebne jest na jego przejechanie, co dodatkowo zwiększa ryzyko kolizji bocznej. "Prowadzący pojazd zawsze musi obserwować i przewidywać. W przypadku sygnalizatorów dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na światła dla pieszych. Migające światło zielone dla pieszych poruszających się w tym samym kierunku co my pozwoli przygotować się na ewentualną zmianę sygnalizacji na jezdni dla samochodów" mówi Adam Bernard.

Jeszcze większą ostrożność muszą wykazywać kierowcy przejeżdżający przez skrzyżowania równorzędne czy z drogą podporządkowaną bez sygnalizacji świetlnej. Nawet gdy prowadzący pojazd ma pierwszeństwo, musi uważnie obserwować zachowanie innych uczestników, aby się upewnić, że pozostali na drodze również o tym wiedzą.

Włączanie się do ruchu to kolejna sytuacja niebezpieczna, biorąc pod uwagę możliwość zderzenia bocznego. Gdy kierowca wjeżdża na drogę na przykład z posesji, z drogi gruntowej czy strefy zamieszkania, musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i uczestnikom ruchu. "Zalecam cierpliwość, szczególnie jeśli wjeżdżamy na drogę o dużym natężeniu ruchu lub gdy pojazdy poruszające się po niej mogą przemieszczać się z dużą prędkością" radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zderzenia boczne stanowią ponad 32% spośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych i ponad 60% zdarzeń związanych ze zderzeniem się pojazdów w ruchu(1).

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3624
Zdjęcia: 12840
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

20 Paź 2022, 12:30

Najgorsze są te w których samochód uderza w bok pod kątem około 45-70% centralnie w drzwi samochodu ;/ Nie mniej jednak żadne zderzenie nie jest bezpieczne.

Redakcja napisał(a):Zalecam cierpliwość
To podstawa ale czasem ciężko o nią u niektórych kierowców. Tu jeszcze potrzebne jest wyczucie odpowiedniej odległości aby bezpiecznie wykonać taki manewr.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 71
Zdjęcia: 2
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co może się przydać podczas zimowego wyjazdu autem w góry?
    Okres zimowy, w szczególności ferii zimowych zachęca do wyjazdów w góry. Jako środek transportu przeważnie wybieramy samochody, z uwagi na wygodę, jaką oferują. Aby jednak wyjazd nie okazał się nieśmieszną ...
    Akumulator zimą
    Śnieg, ostry mróz… jednym słowem zima – to czas, kiedy nawet najlepsze akumulatory potrafią zawieść i spowodować, iż nasz samochód w pewnym momencie po prostu nie odpali. Co robi wtedy kierowca? ...