Niepokojące ślady oleju silnikowego pod samochodem?

29 Kwi 2022, 12:39

Wycieki oleju silnikowego i innych płynów eksploatacyjnych spotykają wielu kierowców. Początkowo każda plama pod autem może wyglądać niegroźnie, jednak bagatelizowanie tego problemu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Specjaliści Q Service Castrol podpowiadają, co należy zrobić, żeby zidentyfikować ich źródła.

 1. Konsekwencją wycieku może być awaria silnika
 2. Jak rozpoznać źródło wycieku?
Niepokojące ślady oleju silnikowego pod samochodem? Parkując auto w różnych miejscach, kierowcy często nie dostrzegają śladów cieczy wypływających z pojazdów. Dopiero niepokojące wskazania kontrolek na desce rozdzielczej są sygnałem alarmującym.

"Kierowcy nierzadko dowiadują się o wyciekach dopiero podczas rutynowego przeglądu technicznego auta, co najczęściej skutkuje negatywnym wynikiem kontroli. Odkładanie w czasie identyfikacji usterki, może doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej, dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych sygnałów świadczących o tego typu nieprawidłowościach" podkreśla Szymon Sabat, marketing manager CEE w firmie Castrol.

Wycieki spod samochodu mogą mieć również następstwa prawne, jak np. odholowanie auta na parking depozytowy na koszt właściciela, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej, co jednocześnie wiąże się z zakazem dalszej jazdy.

Konsekwencją wycieku może być awaria silnika
Istnieje wiele rodzajów płynów, które mogą wyciekać z samochodu. Może to być olej silnikowy, paliwo, olej ze skrzyni biegów, olej do wspomagania układu kierowniczego, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, jak również wycieki z układu klimatyzacji oraz układu chłodzenia.

"Zbyt niski poziom oleju silnikowego może doprowadzić do zatarcia silnika. Z kolei wycieki płynu chłodniczego mogą być przyczyną przegrzania silnika, a w konsekwencji uszkodzenia uszczelki pod głowicą lub nawet samej głowicy. Alarmujący powinien być również dla nas wyciek płynu hamulcowego, który często skutkuje obniżeniem sprawności całego układu. W skrajnych przypadkach taka sytuacja może sprawić, że hamulce w ogóle przestaną działać" zaznacza Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych Q Service Castrol.

Jak rozpoznać źródło wycieku?
Większość zbiorników z płynami, zwłaszcza z olejem przekładniowym czy płynem chłodniczym, zlokalizowana jest z przodu pojazdu. Istnieje jednak grupa cieczy, które krążą w układach znajdujących się również w tylnej części auta. Ślady po płynie hamulcowym pojawiają się najczęściej w okolicy kół, natomiast plamy po oleju do dyferencjału często znajdują się w pobliżu mechanizmu różnicowego na tylnej osi auta.

Nie tylko lokalizacja płynów eksploatacyjnych pomoże ustalić źródło wycieku. Kluczowy jest również ich kolor i zapach.

"Ślady oleju silnikowego charakteryzują się czarnym lub ciemnobrązowym kolorem, z kolei barwa płynu chłodniczego może być zarówno zielona, niebieska, jak i w niektórych przypadkach czerwona. Płyn chłodniczy zostawia najczęściej plamy o oleistej i „luźnej” konsystencji, natomiast benzynę oraz olej napędowy można zidentyfikować po charakterystycznym zapachu. Awarię systemu klimatyzacyjnego może zwiastować cieknąca woda, czynnik chłodzący lub olej ze sprężarki tłumaczy Leszek Radzikowski – dyrektor sprzedaży na Europę Centralną i Wschodnią w firmie Castrol.

Niezależnie od tego, którego układu dotyczy wyciek należy niezwłocznie udać się do serwisu samochodowego / mechanika w celu zdiagnozowania i usunięcia usterki.

źródło: Q Service Castrol | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3561
Zdjęcia: 12766
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak można zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Dużo kierowców każdego dnia korzysta z samochodu, a koszty paliwa rzędu kilkuset złotych miesięcznie nie zaskakują. Często dla kierowcy wydatek na paliwo jest dosyć sporym miesięcznym obciążeniem. Niestety gwałtowny ...
  Gruba kurtka, rękawiczki, czapka, a bezpieczeństwo jazdy
  Zimą niskie temperatury zmuszają nas do noszenia grubej kurtki, ciepłych butów, czapki i rękawiczek. Chociaż chroni to nas przed zimnem, jednak w przypadku kierowców znacząco może wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

 •