Nietypowe pytanie dot. przepisów.

Nietypowe pytanie dot. przepisów.

18 Paź 2010, 11:29

Witam :!:
Mam pytanie nie dotyczące samochodu, ale przepisów. Mianowicie chodzi mi o kierunkowskazy rowerowe. Pewnie wielu z Was Forumowiczów spotkało się z nimi w marketach, na rynkach bądź na ulicy przymocowanych pod siodełko roweru. Chciałbym się dowiedzieć, czy i co mówią o nich przepisy? Czy dopuszczają ich stosowanie w ruchu drogowym? Jak to z nimi jest?
Pozdrawiam :!:
TDI.SUBARU
Początkujący

Zdjęcia: 1

Re: Nietypowe pytanie dot. przepisów.

18 Paź 2010, 12:09

Zalezy jak je traktowac. Oficjalnie nie mozna miec oswietlenia niestandardowego bo moze rozpraszac innych uzytkownikow drogi i spowodowac niebezpieczenstwo. Z tego co wiem obowiazkowe jest swiatlo przednie i tylne. Wiec teoretycznie mozna by sie przyczepic ze jest to swiatlo niestandardowe, ktore moze rozpraszac. Ale... po co komu kierunki w rowerze?
bajla
Początkujący

Miejscowość: Wrocław

18 Paź 2010, 17:13

Ja sam osobiście dużo jeżdże z rodziną na rowerach, każdy z nas ma takie własnie swiatła z tyłu - oświetlenie czerwone, stop i kierunkowskazy. Powiem szczerze że w przepisach nic nie ma o kierunkowskazach w rowerach ani o światłach stopu, ale przez całe te lata póki co policja się nie przyczepiła.
Sam osobiście myślę, że policja może to potraktowac jako zwiększenie bezpieczeństwa na drodze - każdy kierujący widząc rower z włączonym tylnym światłem i włączonym np. prawym kierunkowskazem domyśli się, że rowerzysta będzie skręcał w prawo. Domyśli się też, że hamuje, jak zobaczy mocniejsze światło od tego zwykłego.
Ale może się mylę.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Paź 2010, 20:58

dokładnie,nie zaszkodzi lecz pomoże.
ryba1977
ryba1977
Aktywny

Miejscowość: poznań

18 Paź 2010, 21:06

MotoAlbercik napisał(a): i włączonym np. prawym kierunkowskazem domyśli się, że rowerzysta będzie skręcał w prawo.

Jeszcze jak by "mrygał"to pewne w 100% a tak to na dwoje babka wrózyła.Sam wiesz jak z tym mysleniem co niektórych za kierownica jest...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Złota Kierownica 2012 - Opel Zafira Tourer Złota Kierownica 2012 - Opel Zafira Tourer
    Opel Zafira Tourer został uhonorowany nagrodą Golden Steering Wheel ("Złota Kierownica"), o którą w tym roku ubiegało się sześć modeli samochodów typu van. Ten prestiżowy europejski tytuł jest kolejnym sukcesem ...
    BMW Concept 4 Coupe: elegancja, dynamika i indywidualizm BMW Concept 4 Coupe: elegancja, dynamika i indywidualizm
    BMW Concept 4 Coupe, który będzie miał swoją światową premierę właśnie na salonie NAIAS 2013 w Detroit, pozwoli na wczesne spojrzenie w przyszłość średniej wielkości samochodu sportowego z nadwoziem coupe. Jego elegancja ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      VW Passat CC
      Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda