Nissan NV200 - TAXI na ulicach Barcelony

Nissan NV200 - TAXI na ulicach Barcelony

28 Lis 2012, 11:30

Nissan zaprezentował 22 listopada model NV200 oraz koncepcyjny pojazd e‑NV200 jako taksówkę miejską nowej generacji, przygotowując grunt dla pojazdów zeroemisyjnych w Hiszpanii i zapowiadając dalszy dynamiczny wzrost produkcji w branży motoryzacyjnej w Barcelonie.

Zdjęcie

W prezentacji nowego modelu Barcelona NV200 taxi, której towarzyszył pokaz nowojorskiej wersji samochodu, uczestniczył burmistrz Barcelony Xavier Trias, jego zastępca Antoni Vives, a także Jordi Vila, Dyrektor Generalny ds. Flot i Pojazdów Komercyjnych w Nissan Europe oraz Francisco Sauco, Dyrektor Generalny ds. Flot i Pojazdów Komercyjnych w Nissan Iberia.

POLECAMY "Taksówki Przyszłości" Nissana w Nowym Yorku 2012
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

NV200 to kompaktowy van nowej generacji, przystosowany do zaspakajania zróżnicowanych potrzeb klientów z całego świata. NV200 wprowadzony na rynek w Japonii i Europie w 2009 roku jest obecnie dostępny w ponad 40 krajach, w tym Chinach, Indiach i Indonezji, i został sprzedany w liczbie ponad 135 000 egzemplarzy na całym świecie. Pojazd spotkał się z pozytywnymi opiniami klientów ceniących go za przestronne wnętrze, najniższe w tej klasie zużycie paliwa, znakomite właściwości jezdne i atrakcyjne wzornictwo. Atuty te zostały potwierdzone tytułem Międzynarodowego Vana Roku 2010. Decyzją władz miasta Nowy Jork NV200 będzie obowiązującym modelem taksówki nowej generacji. Przygotowano także odważną koncepcyjną wersję NV200 jako nowego modelu kultowej londyńskiej czarnej taksówki.

Zdjęcie

Zarówno Barcelona NV200 taxi, jak i koncepcyjna londyńska taksówka Nissana są oparte na vanie NV200 produkowanym w zakładach Nissana zlokalizowanych w obrębie Zona Franca. Fakt ten potwierdza zaangażowanie firmy w rozwój fabryki w Barcelonie oraz zamiar dalszego inwestowania w zaawansowane technologie i nowe modele.

Przyszłość e-NV200, czyli stuprocentowo elektrycznej taksówki
Po zainwestowaniu 100 milionów euro i utworzeniu ponad 700 nowych miejsc pracy, już pod koniec 2013 roku Nissan uruchomi produkcję modelu e‑NV200 w fabryce w Zona Franca w Barcelonie, skąd samochody będą eksportowane na rynki całego świata. Stuprocentowo elektryczny e-NV200 jest częścią planu zeroemisyjnej mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju realizowanego przez Nissana, który jest dziś liderem i pionierem we wprowadzaniu rozwiązań w zakresie zeroemisyjnej mobilności. Nissan już od dłuższego czasu wiedzie prym w tym sektorze, czego dowodem jest Nissan LEAF - pierwszy stuprocentowo elektryczny zeroemisyjny samochód w masowej produkcji. Model ten jest obecnie najchętniej kupowanym pojazdem elektrycznym, sprzedanym w liczbie ponad 43 000 egzemplarzy.

Zdjęcie

Inwestycje związane z pojazdami elektrycznymi w Barcelonie
Pozycja Nissana jako lidera w segmencie pojazdów elektrycznych zachęciła Radę Miejską Barcelony do realizacji strategii promowania mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju w mieście i całej strefie metropolitalnej oraz uczynienia z pojazdów elektrycznych głównego czynnika napędzającego rozwój gospodarczy i konkurencyjność. Jest to także kontynuacja silnych tradycji przemysłu motoryzacyjnego w Barcelonie i okolicach, sprzyjająca innowacyjności technicznej i rozwojowi mobilności. Władze miejskie również wnoszą znaczący wkład instalując infrastrukturę ładowania liczącą ponad 250 stanowisk rozproszonych po całym mieście, dzięki czemu będzie ono przygotowane do obsłużenia obywateli przesiadających się na zeroemisyjne i proekologiczne środki transportu. Ważnym wydarzeniem na rynku będzie zaplanowane na 2013 rok Sympozjum na temat Pojazdów Elektrycznych przygotowywane jako wzorcowy kongres w branży.

Zdjęcie

NV200 jako nowoczesny środek transportu
NV200 Barcelona Taxi będzie dostępna w sprzedaży od 2 stycznia 2013 roku jako nowoczesne narzędzie pracy dla 10 500 licencjonowanych taksówkarzy oraz środek transportu dla 225 000 pasażerów codziennie korzystających z taksówek w tym mieście. Nissan e-NV200, nad którym prace wciąż trwają, już od 2014 roku będzie światowej klasy w pełni elektryczną i zeroemisyjną alternatywną propozycją dla taksówkarzy.

Barcelona NV200 taxi jest wyposażona w silnik 1.5 dCi 110 KM. Najniższemu w tej klasie pojazdów zużyciu paliwa wynoszącemu 5,5 l/100 km (w cyklu mieszanym) towarzyszy wyjątkowo przestronne wnętrze dla czterech pasażerów z pięcioma dużymi walizami zamknięte w kompaktowym nadwoziu o długości 4,4 metra.

Przesuwane drzwi boczne ułatwiają wsiadanie i wysiadanie, a także są bezpieczne dla pieszych, rowerzystów i innych pojazdów.

Jordi Vila, Dyrektor Generalny ds. Flot i Pojazdów Komercyjnych w europejskim oddziale Nissana powiedział: "Rozpoczynając eksploatację modelu NV200 taxi z silnikiem wysokoprężnym w Barcelonie Nissan zamierza gromadzić informacje o doświadczeniach i oczekiwaniach taksówkarzy w celu przygotowania następnego kroku, jakim będzie wprowadzenie najbardziej zaawansowanego zeroemisyjnego kompaktowego vana na świecie, czyli nowego e‑NV200, który znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia hałasu w mieście".

POLECAMY NISSAN NV200 LONDON TAXI

źródło: Nissan
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2854
Zdjęcia: 11030
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak polskie miasta wspierają elektromobilność? Jak polskie miasta wspierają elektromobilność?
    Cisza i dobra jakość powietrza – tego brakuje mieszkańcom wielu polskich miast. W odpowiedzi na ten problem coraz więcej samorządów promuje elektromobilność, ponieważ pojazdy elektryczne zapewniają transport ...
    Master Truck 2013 / relacja Master Truck 2013 / relacja
    Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanyh MASTER TRUCK 2013, odbył się już po raz dziewiąty na Autodromie Delta mieszczącym się na terenie lotniska Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. ...

  •